TP dostarcza internet co czwartemu Polakowi

26,5 proc. Polaków mających w domu dostęp do internetu korzysta z usług Telekomunikacji Polskiej – wynika z badania PBS DGA.. Prawie co trzeci łączy się z siecią z prędkością od 1 Mb/s do 1,99 Mb/s.

Tomasz Wojtas / tw
Tomasz Wojtas / tw
Udostępnij artykuł:

Telekomunikacja Polska jest najczęściej wybieranym przez Polaków operatorem internetowym – z jej łączy korzysta 26,5 proc. użytkowników mających dostęp do sieci w domu. Zdecydowanie mniej klientów mają pozostałe firmy świadczące te usługi – Netia, operatorzy komórkowi i sieci kablowe.  

grafika

 

O wyborze konkretnego operatora w największym stopniu decydują oferowane przez niego ceny i promocje.  

grafika

 

Telekomunikacja Polska jest również najlepiej znanym operatorem internetowym w naszym kraju – kojarzy się dwie trzecie wszystkich Polaków. Mniej więcej o połowę mniejszą popularność mają Netia, Orange i Era. Co piąty Polak nie potrafi wymienić żadnej firmy zapewniającej dostęp do internetu.  

grafika

 

70 proc. Polaków mających dostęp do internetu w domu korzysta ze stałego łącza, 15,5 proc. – z dostępu mobilnego, a 13,5 proc. – z bezprzewodowego (łącze radiowe, GPRS/EDGE z komputera, hot spot itp.). Najczęściej przepustowość łączy w polskich domach wynosi od 256 kb/s do 5,99 Mb/s.  

grafika

 

Aż połowa Polaków korzystających z internetu w domu nie potrafi sprawdzić szybkości łącza. Taką umiejętność deklaruje tylko co 33,5 proc. użytkowników, z których 47 proc. robi to na odpowiednich serwisach internetowych, 24 proc. – w specjalnych programach, a 11,5 proc. – w aplikacjach dostarczonych przez operatorów. Z kolei 9,5 proc. polskich internautów ściąga w tym celu plik z zewnętrznego serwera FTP, a8,5 proc. – zainstalowało wtyczkę do wyszukiwarki Firefox. Badanie korzystania przez polskich internautów z usług operatorów i różnego rodzaju łączy zostało przeprowadzone przez PBS DGA na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej od 1 do 14 grudnia ubiegłego roku wśród 944 osób, które zadeklarowały korzystanie w ciągu minionego miesiąca z sieci w domu. Ogółem ankiety w formie indywidualnych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (PAPI) objęły reprezentatywną próbę gospodarstw domowych – 1602 osób w wieku 15 lat i powyżej.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polska Fundacja Narodowa pozywa państwowe spółki. Tylko trzy płacą składki

Polska Fundacja Narodowa pozywa państwowe spółki. Tylko trzy płacą składki

Republika musi zapłacić ponad 140 tys. zł. To odsetki za koncesję

Republika musi zapłacić ponad 140 tys. zł. To odsetki za koncesję

Kina Agory zarobiły rekordowo. Chociaż widzów wciąż mniej niż przed covidem

Kina Agory zarobiły rekordowo. Chociaż widzów wciąż mniej niż przed covidem

"Tak to leciało!" w nowym paśmie zyskało widzów

"Tak to leciało!" w nowym paśmie zyskało widzów

Maybelline NY ogłasza pierwszego headlinera Music Stories – na scenie Żabson
Materiał reklamowy

Maybelline NY ogłasza pierwszego headlinera Music Stories – na scenie Żabson

Cyfrowe nośniki napędzają reklamę zewnętrzną. Rok 2025 pod znakiem konsolidacji

Cyfrowe nośniki napędzają reklamę zewnętrzną. Rok 2025 pod znakiem konsolidacji