Solorz pomoże zbudować technologię atomową na Pomorzu? Negocjuje z firmą z USA

Resort obrony rozmawia z Amerykanami o ulokowaniu na Pomorzu elementów infrastruktury kosmicznej czy zaplecza technologicznego dla reaktorów SMR. O inwestycjach X-Energy i Axiom Space w Polsce rozmawiał też Zygmunt Solorz podczas ostatniej wizyty w USA – pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:
Solorz pomoże zbudować technologię atomową na Pomorzu? Negocjuje z firmą z USA
Zygmunt Solorz, fot. PAP/EastNews

– Prowadzimy ze stroną amerykańską rozmowy dotyczące inwestycji o fundamentalnym znaczeniu dla długoterminowego układu sił gospodarczo-technologicznych w regionie. Rozmawiamy o budowie na terenie Polski, w tym na Pomorzu, zakładów produkujących komponenty do nowej generacji infrastruktury kosmicznej, instalacji do produkcji paliwa oraz rozwoju zaplecza technologicznego dla reaktorów SMR czwartej generacji, które mogą być wykorzystywane w zastosowaniach obronnych – mówi dziennikowi Maciej Samsonowicz, doradca ministra obrony narodowej i przewodniczący grupy roboczej projektu Zielony Okręg Przemysłowy Kaszubia.

Jak twierdzi Samsonowicz, strona amerykańska wprost wskazuje Zielone Okręgi Przemysłowe jako preferowaną lokalizację dla swoich projektów.

Zygmunt Solorz: rozmowy w kierunku projektów także na Pomorzu

– W Stanach Zjednoczonych coraz częściej dostrzega się spójne podejście Polski do rozwoju gospodarczego określane jako projekt Kaszubia łączący strategię, bezpieczeństwo i inwestycje. To podejście dobrze wpisuje się w globalny trend rozwoju technologii i współpracy w sektorach krytycznych wykorzystujących rentę geograficzną – mówi "Pulsowi Biznesu" Zygmunt Solorz.

– Dlatego cieszę się, że współpraca z Kamem Ghaffarianem ma także wymiar polski, a rozmowy z udziałem MON i partnerów amerykańskich zmierzają w stronę konkretnych projektów także na Pomorzu. Widzę tu przestrzeń łączenia polskiego przemysłu, amerykańskich technologii i bezpieczeństwa – dodaje.

Inwestycje Solorza w USA

Amerykańskiego i polskiego przedsiębiorcę już łączą wspólne interesy. W ubiegłym roku Zygmunt Solorz zainwestował w założoną przez Kama Ghaffariana spółkę kosmiczną Axiom Space.

Według informacji "PB" wcześniej były też prowadzone rozmowy na temat wspólnych projektów w obszarze energetyki między ZE PAK i X-Energy. W sierpniu ubiegłego roku podczas wizyty w Polsce Ghaffarian gościł u Solorza w domu.

– Chcemy z Kamem (Kamal "Kam" Ghaffarian to pochodzący z Iranu założyciel działających głównie w USA firm Axiom Space i X-Energy – red.) zbudować elektrownię atomową w Polsce. Kam już takie rzeczy buduje i myślę, że zrobi to też dla mnie – stwierdził Zygmunt Solorz w minionym tygodniu w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zaznaczył, że chciałby, aby elektrownia jądrowa zbudowana wspólnie z amerykańskim podmiotem powstała na terenach ZE PAK w okolicach Konina, gdzie przez lata działały kopalnie i elektrownie węglowe.

– Mam nadzieję, że będzie to w PAK-u, bo to bardzo dobra lokalizacja. Przejęlibyśmy wtedy tę firmę. To byłoby dobre dla mnie i dla Polski – podkreślił Solorz.

Obecnie w trakcie uzgodnień jest wizyta delegacji MON w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Rockville, gdzie siedzibę ma X-Energy. Wizyta ma się odbyć wkrótce, niewykluczone, że już w maju - informuje dziennik.

Nieudane podejście ZE PAK do elektrowni jądrowej

Grupa ZE PAK do budowy w Polsce elektrowni atomowej przygotowywała się już kilka lat temu. Jesienią 2022 roku zaczęła współpracę w tej sprawie z rodzimym gigantem energetycznym PGE oraz koreańską firmą KHNP.

W listopadzie 2023 roku projekt uzyskał decyzję zasadniczą. Zakładał postawienie w Koninie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2,8 GW w technologii APR1400. Jednak po zmianie władzy pod koniec 2023 roku projekt został zawieszony.

Zgodnie ze zaktualizowanym "Programem polskiej energetyki jądrowej" Konin i Bełchatów wskazane zostały jako dwie preferowane lokalizacje dla drugiej elektrowni jądrowej. Decyzja o ostatecznej lokalizacji ma zapaść w 2027 r. Natomiast grupa ZE PAK jesienią zeszłego roku porozumiała się z PGE co do wyjścia z tego projektu.

źródło części tekstu: PAP

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Google z drugim biurem w Krakowie. Dla 300 pracowników

Google z drugim biurem w Krakowie. Dla 300 pracowników

Żywiec Zdrój Minerals+ rusza z nową kampanią. Ambasadorem Tomasz Fornal

Żywiec Zdrój Minerals+ rusza z nową kampanią. Ambasadorem Tomasz Fornal

Syn Karola Nawrockiego uruchamia Pasmo. Pereira będzie dyskutował sam ze sobą

Syn Karola Nawrockiego uruchamia Pasmo. Pereira będzie dyskutował sam ze sobą

Były szef Banku Handlowego ma nadzorować Agorę

Były szef Banku Handlowego ma nadzorować Agorę

Da Grasso wprowadziło do menu nowości inspirowane koreańską kuchnią oraz trendem Ube
Materiał reklamowy

Da Grasso wprowadziło do menu nowości inspirowane koreańską kuchnią oraz trendem Ube

Nowy gospodarz "Przekazu dnia" w Kanale Zero

Nowy gospodarz "Przekazu dnia" w Kanale Zero