„Strabag: Modelowa inwestycja – A2 Nowy Tomyśl - Świecko”

11 mln ton materiałów, 9 mln godzin, 2,5 tysiąca pracowników i rekord w przedterminowej realizacji budowy autostrady w Polsce. To największy projekt infrastrukturalny w Polsce i jeden z największych w Europie zrealizowany na tak długim odcinku o dł. ponad 105 km przez jednego wykonawcę w nawierzchni betonowej. To także pierwsza inwestycja w Polsce, w ramach której Strabag zastosował nowatorską...

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Roboty drogowe Strabag rozpoczął 16 lipca 2009 roku. Do budowy drogi użyto 11,2 mln t kruszyw, tj.: ok. 4,5 mln kruszyw m.in. takich jak: bazalt, melafir, granit, szarogłaz, granodioryt, żużel pomiedziowy, co stanowi objętościowo 2 680 pociągów po 28 wagonów, czyli 75 tys. wagonów oraz ok. 6,8 mln t piasku, co zmieściłoby się w 261 260 ciężarówkach 4-osiowych po 26 tony każda.

Objętość wykonanych przez Strabag nasypów na A2 osiągnęła ponad 6,4 mln m3, a wykopów przekroczyła 6,6 mln m3. W ramach robót drogowych wykonanych przez firmę ułożono ponad 2,2 mln m2 chudego betonu. Na całym odcinku A2 Nowy Tomyśl –Świecko położono 580 tys. m2 nawierzchni asfaltowej i aż ponad 2 mln 300 tys. m2 nawierzchni betonowej. Tym samym na A2 powstał najdłuższy w Polsce odcinek autostrady o nawierzchni betonowej z eksponowanym kruszywem, w tym 18,8 km odcinek przebudowy istniejącej drogi krajowej nr 2 w pobliżu granicy polsko – niemieckiej, w technologii betonowej zwanej „white-topping”.

Technologia „waschbeton” po raz pierwszy zastosowana w Polsce przez Strabag, który swoje doświadczenia z inwestycji realizowanych w całej Europie przeniósł do naszego kraju, z powodzeniem stosowana była już w Austrii, Niemczech czy Belgii. Doświadczenia w tych krajach pokazują, że zwiększa ona gwarantowaną żywotność nawierzchni przy nacisku 115 KN/oś. Nawierzchnia charakteryzuje się również mniejszą emisją hałasu oraz lepszą szorstkością, co wynika z zastosowania odsłoniętego kruszywa w górnej warstwie betonu.

Podczas całego kontraktu na terenie budowy pracowało ok. 2.500 pracowników Strabag oraz z firm podwykonawczych. Łącznie przepracowali oni 9 mln 350 tys. roboczo-godzin, w tym kadra inżynierska ok. 1 mln 350 tys. roboczo-godzin, a pracownicy fizyczni i operatorzy ok. 8 mln roboczo-godzin.

Realizacja budowy wymagała doskonalej logistyki, organizacji pracy, sprawnego pozyskiwania i transportowania materiałów budowlanych oraz opracowania szczegółowych procedur umożliwiających sprawne zatwierdzanie kolejnych (było ich aż 95) etapów budowy. Kluczowym było opracowanie procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie poszczególnych elementów autostrady, w krótkim czasie w wielu instytucjach oraz na terenie dwóch województw w jednym czasie (WIOŚ, PIP, Sanepid, Straż Pożarna, WINB, Policja, Samorządy Woj. Lubuskiego i Wielkopolskiego).

Ten 105,9 km odcinek A2 powstał w rekordowym czasie i jeszcze przez mistrzostwami EURO 2012 skróci czas podróży między Poznaniem a Berlinem o 2 godziny. Jest też obecnie najważniejszym łącznikiem drogowym między Polską a Niemcami poprzez przejście graniczne w Świecku. Dzięki niemu od 1 grudnia 2011 roku będzie można podróżować między granicą polsko-niemiecką a Strykowem pod Łodzią jednym ciągiem komunikacyjnym.

Na całym odcinku A2 powstały 84 obiekty inżynierskie w tym: 31 wiaduktów wybudowanych nad autostradą i 19 obiektów znajdujących się w jej ciągu. Obiekty służące ochronie środowiska to: 23 dolne i 13 górnych przejść dla zwierząt obejmujących także 3 tzw. bramownice dla nietoperzy oraz 10,5 km ekranów akustycznych.

Pierwsi kierowcy przejadą autostradą A2 Nowy Tomyśl – Świecko 1 grudnia 2011 roku.

Technologia nawierzchni z kruszywem eksponowanym – „waschbeton” : Nawierzchnia płyty betonowej składa się z 23 centymetrowej dolnej warstwy betonu B40 oraz 5 centymetrowej górnej warstwy betonu B40, które są układane jednocześnie w dwóch warstwach z różnych mieszanek betonowych, w technologii tzw.„mokre na mokre”. Pod płytą nawierzchni betonowej znajduje się warstwa podbudowy z chudego betonu o grubości 20 cm, którą ułożono na wykonanej wcześniej warstwie mrozoochronnej o grubości 32 cm. Przed rozpoczęciem układania nawierzchni płyty betonowej, na podbudowie z chudego betonu układana jest geowłóknina, która działa jako warstwa oddzielająca i odwadniająca.

Waschbeton – ta nazwa zaczęła wzbudzać zainteresowanie, kiedy ku końcowi miała się budowa odcina autostrady A2 Nowy Tomyśl – Świecko. Już w grudniu 2011 r. użytkownicy będą mogli jeździć nowym 105 km betonowym odcinkiem. Przy jego budowie po raz pierwszy w Polsce zastosowano nawierzchnię betonową o tzw. „odsłoniętym kruszywie”.

Technologia wykonania tej nawierzchni polega na nadaniu wierzchniej warstwie betonu (po której odbywa się ruch pojazdów) specjalnej, szorstkiej tekstury poprzez usunięcie w sposób mechaniczny części zaczynu cementowego i odsłonięcie kruszywa na powierzchni betonu.

Chociaż drogi o nawierzchni betonowej znane są z wysokiej trwałości, to wzrost ruchu samochodowego spowodował konieczność budowy dróg nie tylko trwałych, ale również bardziej bezpiecznych, które jednocześnie pozwalałyby podróżować bardziej komfortowo. Nawierzchnia betonowa o odsłoniętym kruszywie zapewnia kierowcom lepszą przyczepność kół pojazdu i lepsze właściwości przeciwpoślizgowe, jednocześnie jej szorstka struktura obniża poziom hałasu w odczuwalny sposób przez kierujących w porównaniu do nawierzchni z betonów tradycyjnych, przez co podróż jest bardziej komfortowa. Ponadto uważa się, że nawierzchnie te obniżają emisję hałasu do środowiska.

Nawierzchnia płyty betonowej wykonana w technologii waschbeton jest układana jednocześnie w dwóch warstwach z różnych mieszanek betonowych, w technologii „mokre na mokre”. Pod płyta betonową nawierzchni ułożono podbudowe o grubości 20 cm z chudego betonu, na przygotowanej warstwie mrozoochronnej o grubości 32 cm. Przed rozpoczęciem układania płyty betonowej, na podbudowie z chudego betonu układana jest geowłóknina, która działa jako warstwa oddzielająca i odwadniająca. Sama nawierzchnia z płyty betonowej składa się z 23 centymetrowej dolnej warstwy betonu oraz 5 centymetrowej górnej warstwy betonu B 40.

Nawierzchnie betonowe o odsłoniętym kruszywie są w tej chwili najnowocześniejszym rozwiązaniem w technologii budowy nawierzchni betonowych. Jednocześnie wymagają od wykonawców dużego doświadczenia oraz ścisłego przestrzegania reżimu technologicznego.

Odcinek Autostrady A2 Nowy Tomyśl-Świecko został zrealizowany przez Strabag Sp. z o.o. Inwestorem była firma AW SA. Przy realizacji tego kontraktu padł rekord w przedterminowego zakończenia budowy autostrady w Polsce.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online