SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Karnowscy znów proszą o pieniądze. Wpłaty przez Fundację Mamy i Taty

Bracia Karnowscy, właściciele tygodnika „Sieci”, serwisu wPolityce.pl czy telewizji wPolsce, proszą o wsparcie przez przekazanie 1,5 proc. podatku. Niedawno założona przez nich fundacja nie ma organizacji pożytku publicznego, więc robią to za pomocą Fundacji Mamy i Taty.

Michał i Jacek Karnowscy, fot. PAP/Marcin Obara Michał i Jacek Karnowscy, fot. PAP/Marcin Obara

We wtorek na stronach wPolityce.pl ukazał się apel: „Wspomóż rozwój niezależnych mediów! Przekaż 1,5% podatku!”. Jego autorzy proszą o wpłacanie 1,5 proc. podatku na Fundację Mamy i Taty z celem szczegółowym: rozwój mediów. Za ewentualną pomoc dziękują tygodnik „Sieci”, serwis wPolityce.pl i telewizja wPolsce.

Wszystkie te media powiązane są ze spółką Fratria oraz braćmi Michałem i Jackiem Karnowskimi. Niedawno założyli oni Fundację Media w Polsce (i zaapelowali o wpłaty). Fundacja nie ma jednak statusu organizacji pożytku publicznego, nie można więc przeznaczyć na nią 1,5 proc. podatku, wybierając jej numeru KRS w zeznaniu podatkowym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Fundacja Mamy i Taty powstała w 2010 roku „w obronie swobody wypowiedzi i ochrony dzieci przed działaniami antyrodzinnymi”. Jak czytamy na jej stronach, „za idealny model rodziny uważamy trwałe małżeństwo złożone z kobiety, mężczyzny oraz dzieci”.

Podobnie, za pośrednictwem Fundacji Salvatti.pl, można przeznaczyć 1,5 proc. podatku na Strefę Wolnego Słowa, czyli media Tomasza Sakiewicza (to m.in. serwis Niezalezna.pl, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” i Telewizja Republika).

W ostatnich latach bracia Karnowscy regularnie prosili o wsparcie ich mediów, przede wszystkim poprzez kupowanie numerów drukowanych i prenumeraty cyfrowej „Sieci”. „W tym krytycznym roku Polska szczególnie potrzebuje silnych propolskich mediów” - alarmował Michał Karnowski wiosną ub.r.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wpolityce-pl-sieci-michal-karnowski-jacek-karnowski-darowizna ##

Wielu publicystów wytykało im, że za rządów Zjednoczonej Prawicy do ich tytułów trafiało dużo budżetów reklamowych spółek i instytucji państwowych, a ich czołowi dziennikarze, na czele z braćmi Karnowskimi, prowadzili własne programy i regularnie gościli w mediach publicznych.

„Sieci” zarabiały pochodziła ze spółek Skarbu Państwa

Według analizy prof. Tadeusza Kowalskiego, opartej na cennikowych danych z Kantar Media, w 2021 roku niemal 40 proc. wpływów reklamowych „Sieci” pochodziło ze spółek Skarbu Państwa. Najmocniej promowały się w tygodniku PKN Orlen (za 7,4 mln zł), Lotos (3,9 mln) i Totalizator Sportowy (3,6 mln).

W 2022 roku przychody Fratrii, wydającej m.in. telewizję wPolsce, „Sieci”, „Gazetę Bankową” i wPolityce.pl, zwiększyły się o 9,3 proc. do 37,6 mln zł, głównie dzięki wzrostowi wpływów reklamowych. Zysk netto spółki zmalał z 4,59 do 4,01 mln zł, prawie w całości został wypłacony jako dywidenda.

Mniejszościowymi udziałowcami Fratrii są członkowie jej zarządu: Jacek Karnowski ma 16,25 proc. walorów, Michał Karnowski - 4,94 proc., a Romuald Orzeł - 0,54 proc. Natomiast do Spółdzielczego Instytutu Naukowego G. Bierecki (Grzegorz Bierecki to senator klubu PiS i twórca SKOK-ów) należy 50,26 proc. udziałów, a do Apelli - 28,01 proc.

Dołącz do dyskusji: Karnowscy znów proszą o pieniądze. Wpłaty przez Fundację Mamy i Taty

49 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pz
Mało dostali od pisu ?
49 5
odpowiedź
User
sky
Jak ładnie wyglądają na zdjęciu mama i tata
48 2
odpowiedź
User
Jan
8 lat wisieli na cycu spółek SP i nic nie uzbierali?
57 2
odpowiedź