SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

10 mln polskich kart Visa

Ponad 10 milionów polskich kart Visa na wejście do Visa Europe; polskie banki dobrze przygotowane do wyzwań związanych z przystąpieniem do Unii

Według najnowszych statystyk liczba kart Visa wydanych do końca czerwca br. przez polskie banki przekroczyła 10,2 miliona - dwa razy więcej niż jesienią 2000 r. Wg NBP na koniec I kwartału br. w Polsce zostało wydanych 15,5 mln kart płatniczych wszystkich systemów. Przekroczenie liczby 10 mln kart Visa zbiega się w czasie z wejściem Polski do Unii Europejskiej, przy czym pod względem obrotów dokonywanych kartami Visa na Polskę przypada ponad połowa obrotów grupy krajów, które przyłączyły się do Unii. 1 lipca br. rozpoczęła działalność nowa spółka Visa Europe, a polskie banki - wydawcy kart Visa podobnie jak banki z innych krajów akcesyjnych dołączyły do grona jej akcjonariuszy.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna Visa w Polsce przypomniała, że jeszcze 10 lat temu liczba kart Visa w Polsce sięgała niespełna 30 tys., pierwszy milion kart Visa został przekroczony w 1998 r. po ośmiu latach współpracy organizacji Visa z polskimi bankami, a osiągnięcie 5 milionów kart Visa nastąpiło na jesieni 2000 r.

Opublikowane właśnie wyniki pokazują, że w ciągu 12 miesięcy obrachunkowych od lipca 2003 r. do czerwca 2004 r. wartość transakcji dokonanych polskimi kartami Visa osiągnęła ponad 23,5 mld dolarów (wzrost o 24%), a zawarto nimi 395,4 mln transakcji (wzrost o 19,3%). W tym okresie wartość transakcji bezgotówkowych zwiększyła się o 25,2% do równowartości 3,9 mld dolarów, podczas gdy liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy aż o 27,2%.

"Powyższe informacje są bardzo pozytywne, ponieważ wskazują na coraz częstsze wykorzystywanie kart Visa do płatności bezgotówkowych, do których to karta płatnicza została stworzona" - stwierdziła Małgorzata O'Shaughnessy. "Transakcje bezgotówkowe są najbardziej korzystne dla konsumentów, banków, placówek handlowych i całej gospodarki. Szybki wzrost ich liczby i wartości w Polsce wskazuje, że podążamy drogą krajów Europy Zachodniej o najbardziej rozwiniętych gospodarkach" - dodała dyrektor generalna Visa w Polsce.

Pod względem wyemitowanych kart Visa ogółem Polska od kilku lat znajdowała się na pierwszym miejscu w obejmującym 92 kraje regionie Visa CEMEA (Europa Środkowa i Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka). Bank PKO Bank Polski stał się przy tym pierwszym bankiem regionu, który wydał ponad milion kart Visa, dając początek klubowi "emitentów-milionerów". Później dołączyły do niego także ING Bank Śląski oraz BZ WBK.

"Osiągnięta liczba kart i wartość obrotów plasują Polskę wśród mocnych rynków europejskich średniej wielkości. Dynamika rozwoju kart Visa w Polsce jest dla nas również odzwierciedleniem szybkości przemian zachodzących w polskiej gospodarce, a szczególnie w bankowości" - stwierdziła podczas konferencji prasowej w Warszawie Anne-L. Cobb, prezes regionu Visa CEMEA. "Jestem dumna z wkładu, jaki organizacja Visa i jej banki członkowskie wniosły w rozwój systemu płatniczego w Polsce. W moim przekonaniu razem przyczyniliśmy się w istotny sposób do przekształceń dokonujących się w polskiej gospodarce" - dodała Anne-L. Cobb.

"Polskie banki i system płatniczy zostały dobrze przygotowane do wejścia do Unii" - stwierdził Hans van der Velde, prezes zarządu i CEO spółki Visa Europe podczas pierwszej swojej konferencji prasowej w Polsce. Podkreślił on także znaczenie, jakie Polska posiada w strukturach organizacji Visa Europe rozszerzonej o nowe kraje Unii. "Na Polskę przypada ponad połowa obrotów kartami Visa w nowych krajach członkowskich" - poinformował Hans van der Velde.

Prezes Visa Europe zwrócił uwagę na fakt, że wejście nowych krajów do Unii zbiegło się w czasie z przekształceniem się organizacji w niezależną spółkę o odrębnej osobowości prawnej. "Jest to spółka stanowiąca własność naszych europejskich, a więc i polskich instytucji członkowskich i przez nie także kontrolowana" - powiedział prezes Visa Europe. "Jestem przekonany, że nałożenie się w czasie wejścia Polski do Unii z utworzeniem spółki Visa Europe to bardzo korzystny zbieg okoliczności dla Polski, gdyż funkcjonowanie Visa Europe jako spółki pomoże zapewnić realne korzyści naszym instytucjom członkowskim, organizacjom handlowo-usługowym oraz konsumentom" - podsumował Hans van der Velde.

Region Unia Europejska (region Visa EU) organizacji Visa International uzyskał z dniem 1 lipca br. status niezależnej spółki o nazwie Visa Europe, stając się tym samym pierwszą prawdziwie europejską organizacją płatniczą.

 W ramach organizacji Visa, Europa wykazuje wiele cech różniących ją od reszty świata - przede wszystkim prawie w 70% transakcji z użyciem kart płatniczych stosuje się tu karty debetowe, podczas gdy karty kredytowe pozostają w mniejszości.

W 2003 r. region Visa EU obsłużył jedną trzecią ogólnej wartości transakcji kartami Visa na całym świecie, która w 2003 r. zamknęła się kwotą 2,5 biliona euro. Obecne obroty Visa Europe to 150% wielkości odnotowanej przez całą organizację Visa w 1995 r.

W Polsce do organizacji Visa Europe należy 41 banków, z których 35 wydaje różne typy kart Visa. Z łącznej liczby 10 224,5 tys. kart Visa wydanych na koniec czerwca br. ponad 1 318,4 tys. to karty Visa Classic, 8,5 mln - karty Visa Electron, 251,8 tys. - karty Visa Business, 120,4 tys. to karty Visa Gold a blisko 4,8 tys. to karty Visa Platinum.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 10 mln polskich kart Visa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl