SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

10 najważniejszych trendów konsumenckich w Polsce

Firmy The Futures Company i Millward Brown SMG/KRC wspólnie opisały 10 najciekawszych trendów konsumenckich, które można zaobserwować obecnie w Polsce.

10 najważniejszych trendów konsumenckich w Polsce

Zestawienie zawiera zjawiska, które według The Futures Company i Millward Brown SMG/KRC są obecnie dominujące i dobrze charakteryzują zarówno globalnego, jak i polskiego konsumenta.

1. Życie start-stop
Współczesne życie jest intensywne, ruchliwe i elastyczne. Poszukujemy sposobów, aby zarządzać jego tempem, złożonością i płynnością. Konsumenci poszukują rozwiązań, które pomagają tak zarządzać swoimi zasobami czasu, energii i informacji, aby dać z siebie jak najwięcej. To z kolei wywołuje dążenie do zatrzymania się w biegu lub nawet czasowe wyłączenie się – fizyczne i mentalne.

2. Poszukiwanie autentyzmu
W świecie masowej produkcji i standaryzacji produktów konsumenci przypisują coraz większą wartość autentyzmowi marek i ich historii. Sprzyja temu homogeniczność globalnej kultury, słabnąca wiara w autorytety, degradacja środowiska oraz podejrzliwość wobec wielkich marek. W rezultacie przykładana jest większa waga do pochodzenia, doświadczenia w produkcji, oraz do opowieści o ludziach, którzy produkt stworzyli. W niepewnych czasach konsumenci pragną upewnienia, poszukują marek, którym mogą zaufać.

3. Rozważni konsumenci
Jak nigdy przenikliwi i inteligentni konsumenci podejmują decyzje zakupowe z coraz większą rozwagą. Wartość nie sprowadza się do ceny. W coraz większym stopniu uwzględnia ocenę trwałości, jakości i niezawodności. Ograniczenia finansowe prowadzą do takich nowych wzorów konsumpcji i handlu, jak np. współfinansowanie lub współużytkowanie zakupów.

4. Życie w atmosferze zagrożenia
Konsumenci są coraz bardziej świadomi rozmaitych zagrożeń ze strony współczesnego świata. Chcą podejmować działania, które ograniczą niepewność i chronić osoby i rzeczy, które są dla nich cenne. Dzięki globalnej sieci lokalne zagrożenia zyskują globalną widoczność. Czujemy, że tradycyjne instytucje nie zapewniają już bezpieczeństwa i pewności. Zastanawiamy się komu możemy zaufać.

5. Tożsamość w trójwymiarze
Wzrastające napięcia związane z tożsamością płciową, pokoleniową i kulturową. Wzmocnienie kobiecości w wymiarze wpływu na społeczeństwo i rynek bywa źródłem konfliktu z żywiołem męskości. Starsze pokolenia, dzięki coraz lepszej opiece medycznej oraz posiadanym środkom finansowym, zmieniają sens starości. I przejmują część tożsamości, która wcześniej była przypisana młodszym generacjom. Jednocześnie wzrasta poczucie pewności, z jaką wyrażamy swoją tożsamość na rozmaite sposoby.

6. Mała-wielka różnica
Pragnienie i poczucie odpowiedzialności, aby uczynić świat lepszym, oszczędzając energię i środowisko. Deficyt surowców i marnotrawstwo związane z nadmierną konsumpcją stwarzają  wyzwania dla zdrowia naszego i naszej planety. Teraz te wysiłki zyskały dodatkowy praktyczny wymiar - oszczędność. Konsumenci chcą mieć na to wpływ – na miarę swoich możliwości. Im bardziej sami od siebie wymagają, tym więcej oczekują od korporacji.

7. Sterowanie dobrostanem
Wzrasta presja otoczenia, aby wziąć większą odpowiedzialność za kierowanie swoim dobrostanem i zdrowiem. System opieki zdrowotnej nie jest w stanie obsłużyć wszystkich potrzeb rosnącej i starzejącej się populacji, a państwo przerzuca ciężar odpowiedzialności na jednostki. Dbałość o zdrowie wykracza poza regularne wizyty u lekarza, przybierając holistyczny charakter, który obejmuje zarówno ciało, jak i ducha. Nauka i technologia podsuwają nowe możliwości na wyciągnięcie ręki. Ale w przypadku zdrowia posiadanie więcej wiedzy i więcej możliwości może też paraliżować.

8. Wspólnoty sieciowe
Podczas gdy wiele tradycyjnych struktur i hierarchii społecznych ulega erozji, idea networkingu nadaje nowy sens życiu społeczności i jednostek. Poczucie łączności i uczestnictwa cechuje się tu wzajemnością. Zwłaszcza na rozwijających się rynkach panuje entuzjazm wynikający z możliwości jakie daje sieć i wspólnota sieciowa. Chociaż Wspólnoty  Sieciowe są zasilane technologiami – zwłaszcza penetracją smartfonów i innych narzędzi sieciowych - to decyzja o tym, jak integrować życie w realu i życie w sieci należy do ludzi.

9. Poszukiwanie doznań
Wzbogacanie codziennego życia przyjemnościami, które stanowią antidotum na presję współczesnego życia. Poszukiwanie doświadczeń, które pociągają za sobą ryzyko lub koszty, zyskuje w kryzysie mniej zwolenników. Wzbogacenie istniejących produktów i usług o nowe doznania zmysłowe stwarza okazję do wzbogacenia konsumenckiego doświadczenia.

10. Waluty osobiste
Obietnica wciąż rosnącego dobrobytu odeszła w przeszłość. Zmienia się sens pojęcia sukcesu i tego co w życiu istotne. Także rządy państw poszukują innych miar postępu niż jedynie wskaźniki ekonomiczne. Dobra materialne wciąż mają ogromną siłę przyciągania w rozwijającym się świecie. Status i sukces pozostają ważne, ale tylko wówczas gdy nie towarzyszy im utrata twarzy lub alienacja. Wyłania się nowy zestaw miar, wedle których ludzie oceniają siebie – i chcą być oceniani przez innych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 10 najważniejszych trendów konsumenckich w Polsce

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cdr
"Starsze pokolenia, dzięki coraz lepszej opiece medycznej" - buhahahha, ale czytamy dalej:
..." oraz posiadanym środkom finansowym, zmieniają sens starości. I przejmują część tożsamości, która wcześniej była przypisana młodszym generacjom. Jednocześnie wzrasta poczucie pewności, z jaką wyrażamy swoją tożsamość na rozmaite sposoby."

kolejny marketingowy bełkot, pomyśleć, że ktoś komuś za te dyrdymały zapłacił
8 8
odpowiedź
User
olo
przeciez to sa straszne brednie
oczywiscie na te wydumane zagrozenia
firmy maja juz opracowana recepte ?
kupic autopilota co bedzie sterowal domem
i da nam swobode i kota elektrycznego
firmy x co bedzie mruczal na ządanie ..
buahaha
8 8
odpowiedź
User
mm
Te badania byly przeprowadzane w Szwecji, Norwegii i innej Francji, bo w Polsce to na 100% NIE.
8 8
odpowiedź