SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

10-tysięczne wydanie "Sygnałów Dnia"

5 maja br. na antenie radiowej Jedynki wyemitowane zostanie 10.000. wydanie 'Sygnałów dnia'.

Gośćmy dziesięciotysięcznych „Sygnałów dnia” będą m.in.: Piotr Sadowski, Andrzej Matul i Tadeusz Sznuk – którzy wspominać będą początki istnienia tej audycji.

Audycja „Sygnały dnia” nadawana jest od poniedziałku do soboty w godzinach 6.00-9.00. Częstymi gośćmi audycji byli i są: prezydent RP, premier RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, ministrowie, przedstawiciele ugrupowań politycznych.

„Sygnały dnia” pojawiły się na antenie Polskiego Radia 1 marca 1973 roku. Przez pewien czas (1982-1989) obowiązywała inna nazwa audycji: „Poranne sygnały”.

Pierwsze wydanie audycji nagrywał na taśme w czwartkowy poranek 1973 roku w Studiu S – 14, przy ulicy Malczewskiego (w Warszawie), kilkuosobowy zespół pod kierownictwem redaktora Aleksandra Tarnawskiego. Tego historycznego dnia przed mikrofonem zasiadł między innymi Tadeusz Sznuk, pełniąc rolę prowadzącego audycję. Początkowo audycja trwała 17 minut.

Nagrywanie „Sygnałów dnia” na taśmie zamiast emitowania audycji „na żywo” szybko okazało się udręką, zamiast pomocą w pracy. Dlatego już w 1974 roku wszyscy prowadzili audycję „na żywo”.

W listopadzie 1975 roku dziennikarze tej audycji zajęli się zagospodarowaniem całego pasma porannego, obejmującego godziny 6.00 – 8.00. Pierwsze rozszerzone „Sygnały dnia” nadano 24 listopada 1975 roku. Przekształcenie „Sygnałów dnia” w dwugodzinny blok było również efektem ogromnego sukcesu „Lata z Radiem” ’75. Kierownictwo Polskiego Radia stwierdziło bowiem, że skoro „sygnaliści” mogą przygotować doskonałe „Lato z radiem”, to dlaczego zabraniać im redagowania równie doskonałych, „wydłużonych” „Sygnałów dnia”.

W programie znalazło się miejsce na wiadomości, przeglądy prasy, wiadomości sportowe, informacje dla kierowców oraz na rozmowę z gośćmi. Warto zaznaczyć, że gość „Sygnałów dnia” - od początku istnienia tej audycji do dziś - przybywa osobiście do Radia, występując na żywo przed mikrofonem i nierzadko rozmawiając ze słuchaczami przez telefon.

Na przestrzeni 33 lat dziennikarze „Sygnałów dnia” relacjonowali wszystkie ważne wydarzenia w naszym kraju m.in.: 1979 roku obsługiwali pierwszą pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, jak i wszystkie pozostałe pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, relacjonowali obrady „okrągłego stołu” w 1989 roku, wybory do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku, uczestniczyli w obsłudze medialnej wyborów prezydenckich, kolejnych wolnych i demokratycznych wyborów parlamentarnych oraz wyborów samorządowych w 2002 roku. „Sygnałowców” nie zabrakło również w czasie referendum przesądzającym o ostatecznym wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Przez ponad trzydzieści lat „Sygnałami dnia” kierowali: Aleksander Tarnawski, Sławomir Szof, Lesław Nowak, Antoni Mielniczuk, Jerzy Tomaszewski, Krzysztof Grzesiowski, Paweł Kwieciński.  Obecnie szefem zespołu i prowadzącym audycję jest Wiesław Molak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 10-tysięczne wydanie "Sygnałów Dnia"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl