SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

100 tys. zł kary dla TVP za autopromocję i nadmierne lokowanie produktu

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał Telewizję Polską za naruszenia przepisów o autopromocji i lokowaniu produktu. Publiczny nadawca musi zapłacić łącznie 100 tys. zł kary.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Analiza przeprowadzona przez Krajową Radę wykazała, że 2 kwietnia br. w TVP1 między 17.30 a 18.30, a w TVP2 w godz. 20.30 - 22.00 TVP naruszyła art. 16a ust. 7 ustawy RTV, który zabrania przerywania audycji w celu nadania reklam lub telesprzedaży w programach publicznej radiofonii i telewizji.

W trakcie emisji seriali „Klan” (w TVP 1) oraz „Na dobre i na złe” (w TVP 2) były bowiem rozpowszechniane w dolnej części ekranu (tzw. scrollu) komunikaty będące w ocenie KRRiT autopromocją. Podczas „Klanu” TVP zapraszała na emitowany po nim program „Świat się kręci”, a w czasie „Na dobre i na złe” zapowiadała pasmo filmowe i nadawany kolejnego dnia serial „Na sygnale”. Za te naruszenia regulator nałożył na TVP dwie kary po 25 tys.  zł.

Krajowa Rada wzięła pod lupę także odcinek “Klanu”, pokazany w TVP1 24 marca br. Analiza przeprowadzona przez organ wykazała naruszenie w tym serialu art. 17a ust. 5 pkt. 1, czyli nadmierną ekspozycję, polegającą na nienaturalnym wkomponowaniu w treść audycji lokowanego produktu w taki sposób, że stał się on tematem głównym. Chodzi o scenę, w której jeden z bohaterów smaruje chleb Smakowitą Pajdą (pokazane jest to na zbliżeniu łącznie z pojemnikiem), następnie zjada go, częstując partnerkę i zachwalając jego smak.

- Dialog bohaterów został skonstruowany w celu prezentacji produktu, zaś odniesienia do zasadniczej treści audycji i relacji wzajemnych bohaterów były jedynie tłem i pretekstem do tej prezentacji. Przewodniczący KRRiT za to naruszenie nałożył na nadawcę karę w wysokości 50 tys. zł - podaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak napisano w komunikacie, przy ustalaniu kar przewodniczący KRRiT kierował się przesłankami określonymi w art. 53 ust. 1 ustawy, tj. zakresem i stopniem szkodliwości naruszenia, możliwościami finansowymi nadawcy, a także jego dotychczasową działalnością.

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP, poinformował Wirtualnemedia.pl, że spółka odniesienie się do kar w poniedziałek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 100 tys. zł kary dla TVP za autopromocję i nadmierne lokowanie produktu

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ale.
My udajemy misję, a nasi udają, że karzą !
51 12
odpowiedź
User
:P
ale - a twoja kobieta udaje orgazmy, a ty udajesz erekcje :P

Ale bardziej serio - pamietam w swoim czasie w Klanie dialog zachwalacy Livebox Neostrady i konto w BZWBK dla seniorow, to sie ogladalo lepiej niz niejedna polska komedie (na YT ogladalem, jakby ktos zaczal cos wciskac o ogladaniu Klanu, AZ TAK glupi nie jestem :P).
17 25
odpowiedź
User
edyta skórka
Biorąc pod uwagę ile zarobili na lokowaniu produktu... kwota jest śmiesznie niska...
40 9
odpowiedź
User
joanna gwizdała
Niestety nie nauczą się nic. Skoro ktoś kto na to pozwala ma poczucie subtelności na poziomie działa kolejowego Dora to niestety może nie pojąć w czym rzecz.
15 8
odpowiedź
User
wnerwiony
Bardzo chciałbym doczekać przyłożenia kar za nieprzestrzeganie przez TVP umów z widzami, czyli łamanie publikowanych wcześniej "rozkładów jazdy". Jeśli w kanale regionalnym lokalny program informacyjny (konkretnie - gdańska PANORAMA) nadawany jest regularnie nawet z kilkuminutowym opóźnieniem z powodu autopromocji, ogłoszeń i reklam - coś jest nie tak! To trwa od dawna i jest coraz gorzej! Ale "dwójka" robi podobnie, choć na nieco mniejszą skalę. Może by tak pod tym kątem monitorować emisje? Aktualnie nie widać, aby kogokolwiek, poza wpieklonymi widzami, ta sprawa obchodziłaby.
21 9
odpowiedź