SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Rada Centrów Handlowych rekomenduje, by 12 listopada traktować jak niedziele bez handlu

Polska Rada Centrów Handlowych rekomenduje, by właściciele centrów handlowych w poniedziałek 12 listopada br. ustanowiony dniem wolnym od pracy zastosowali się do stanowiska wydanego przez Państwową Inspekcję Pracy. Ta stwierdziła, że tego dnia zastosowanie będą mieć przepisy regulujące ograniczenia handlu w niedziele i święta, co oznacza że zdecydowana większość sklepów nie może być czynna.

fot. Shutterstock.comArticle

Ustawa z 7 listopada br. o ustanowieniu dnia 12 listopada br/ świętem narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej określa, że dzień ten będzie dniem wolnym od pracy.

W żaden jednak sposób nie odnosi się do sytuacji prawnej pracowników handlu (wykreślony został przepis przesądzający o braku zastosowania przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni).
Dlatego też nie jest jednoznaczne, czy tego dnia placówki handlowe mogą być czynne czy też nie.

PRCH zwraca uwagę, że chociaż dzień 12 listopada 2018 roku jest ustawowo „dniem wolnym od pracy", to jednak nie jest i nie został wskazany na liście „dni wolnych od pracy" w rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. A skoro nie jest „świętem” w tym rozumieniu, to znaczy, że nie powinny obejmować go przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Zdaniem Polskiej Rady Centrów Handlowych tutaj zastosowanie powinien mieć Kodeks Pracy, którego przepisy dopuszczają pracę w niedziele i święta w określonych przypadkach: w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii; w ruchu ciągłym;  przy pracy zmianowej; w transporcie i komunikacji; przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (w szczególności w gastronomii, zakładach hotelarskich, zakładach świadczących usługi dla ludności etc.).

Rada przywołuje stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z czwartku 8 listopada, w których wskazano, że „w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni". Oznacza to, że – w ocenie Państwowej Inspekcji Pracy - w dniu 12 listopada 2018 r. funkcjonować będą mogły placówki handlowe wyłączone spod zakazu handlu w niedziele (tj. 33 kategorie placówek handlowych, określone w art. 6 tej ustawy).

„Wobec powyższego za uzasadnione wydaje się rekomendowanie, mimo wszystko, zastosowania się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, uznającego konieczność stosowania w dniu 12 listopada 2018 r. przepisów dotyczących ograniczenia prowadzenia handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, choć niestety nie wynika to z przepisów ustawy.  (…) Podsumowując, w naszej ocenie, za bardziej zasadne wydaje się mimo wszystko rekomendowanie uznania stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącego dopuszczalności prowadzenia handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w dniu 12 listopada 2018 r. niezależnie od legislacyjnego „niedbalstwa" zaprezentowanego w ustawie. W praktyce przejawiać się to będzie możliwością funkcjonowania w centrach handlowych jedynie placówek handlowych ujętych w katalogu „wyłączeń" spod zakazu handlu w niedziele w oparciu o ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni” - informuje PRCH w wydanym oświadczeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Rada Centrów Handlowych rekomenduje, by 12 listopada traktować jak niedziele bez handlu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl