SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio uruchamia serwis poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu. W weekend pełno audycji specjalnych

Na wszystkich antenach Polskiego Radia w ten weekend będzie można usłyszeć wspomnienia, audycje specjalne, rozmowy z gośćmi, archiwalne nagrania i transmisje z oficjalnych uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Z okazji 12. rocznicy tego wydarzenia powstał także specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W tę sobotę i niedzielę, 9 i 10 kwietnia, anteny Polskiego Radia wyemitują specjalne audycje, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Jak zapowiada nadawca, w programach pojawią się również komentarze socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne wszystkich anten przekażą relacje z obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na antenie Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki 10 kwietnia o godz. 8:41 odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, a o godz. 17 zaplanowana jest retransmisja Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18 kwietnia 2010 r. Lista ofiar zostanie także odczytana w Polskim Radiu 24.

Jedynka

W sobotę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o godz. 14:45 w "Kulturze na weekend" pojawi się zapowiedź wydarzeń kulturalnych poświęconych 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, a o godz. 15 - audycja specjalna "Gdzie jest Pan Cogito?".

W niedzielę o godz. 11 gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg będą Małgorzata Wasserman, Magdalena Merta oraz Ewa Kochanowska. O godz. 12 rozpocznie się transmisja z oficjalnych uroczystości, a o godz. 16 - ich podsumowanie.

Dwójka
 
W niedzielę w Programie Drugim Polskiego Radia o godz. 10 stacja zaprasza na audycję specjalną z wykorzystaniem archiwalnych nagrań Dwójki poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej. Program poprowadzi Andrzej Sułek.

Trójka
 
W niedzielę w Programie Trzecim Polskiego Radia o godz. 8 wspominane będą ofiary katastrofy z 10 kwietnia. Słuchacze usłyszą archiwalne dźwięki z albumów "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja" wydanych przez Polskie Radio w 2020 r.

O godz. 14 w audycji "Trójka literacka" pojawią się zapiski, wspomnienia i relacje tamtych wydarzeń. Z kolei o godz. 22 Trójka wyemituje reportaż "Zostawił dwie róże" Ewy Szkurłat o gen. Bronisławie Kwiatkowskim.

Polskie Radio 24

Na antenie rozgłośni informacyjnej Polskiego Radia przez cały weekend stacja będzie emitować rozmowy ukazujące katastrofę smoleńską z dzisiejszej perspektywy. Zaprezentowane zostaną wspomnienia, fragmenty przemówień oraz wywiady. Ponadto Polskie Radio 24 transmitować będzie wystąpienia związane z obchodami 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Polskie Radio Chopin

W niedzielę o godz. 15 w Polskim Radiu Chopin zaplanowano pasmo dedykowane ofiarom katastrofy smoleńskiej. Program zainicjuje orkiestrowa Chaconne Krzysztofa Pendereckiego z Polskiego Requiem - kompozycja napisana w kwietniu 2005 r. pod wrażeniem odejścia Jana Pawła II, która stała się później muzycznym motywem przewodnim obrazu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

W paśmie zabrzmi także - inspirowany Preludium A-dur Fryderyka Chopina - obraz symfoniczny w formie cyklu wariacji "Z życia Narodu" Zygmunta Noskowskiego oraz "Epitafium katyńskie" Andrzeja Panufnika. Główny motyw audycji stworzy jednak "Sonata b-moll" Fryderyka Chopina ze słynnym "Marszem żałobnym" oraz komponowany przez Krzysztofa Pendereckiego w 2010 r. już ze świadomością katastrofy smoleńskiej monumentalny cykl pieśni na głosy solowe, chór i orkiestrę "Powiało na mnie morze snów. Pieśni zadumy i nostalgii". Ideowym mottem tego cyklu jest pieśń do fragmentów "Fortepianu Szopena" Cypriana Kamila Norwida, w której odzywają się echa Marsza żałobnego, patrona anteny.

Serwis poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu

Z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta. Na stronie Lechkaczynski.polskieradio.pl znajduje się m.in. przemówienie, które miał wygłosić 10 kwietnia na uroczystościach upamiętniających zbrodnię katyńską. Zebrano tam również najważniejsze cytaty oraz nagrania przemówień Lecha Kaczyńskiego z lat jego prezydentury. Serwis uzupełnia kolekcja archiwalnych nagrań poświęconych postaci prezydenta oraz galeria zdjęć z najważniejszych uroczystości i wystąpień.

Polskie Radio: w tym roku 64 mln zł straty

W 2020 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Publiczny nadawca planuje w tym roku 64,4 mln zł straty, wobec 19,9 mln zł rok wcześniej. W 2022 r. Polskie Radio przewiduje 318,4 mln zł przychodów z działalności operacyjnej - większość te kwoty, bo aż 252,1 mln zł - ma pochodzić z abonamentu (142,1 mln zł z wpływów abonamentowych i 110 mln zł z rekompensaty). Przychody własne mają wynieść 63,5 mln zł ( 31,7 mln zł z reklam, a 6,7 mln zł ze sponsoringu). W całym roku Polskie Radio planuje wydać 380,4 mln zł, z czego 150 mln zł firma wyda na wynagrodzenia.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchamia serwis poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu. W weekend pełno audycji specjalnych

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stosy
słaby tzw prezydent podwładny swojego brata wylądował we mgle żeby ratować swoje notowania przed wyborami w czasie transmisji na żywo z Katynia wbrew wszystkim urządzenia na pokładzie samolotu które nakazywały wzbicie się do góry cóż reszta mity bajki legendy i zaklinanie rzeczywistości
odpowiedź
User
K2101
Tak tworzymy narodowe mity. Warto przypomnieć, że chyba w 2020 oni emitowali ten koncert smoleński na wszystkich antenach. Rozumiem, pamięć jest ważna. Ale to przesada...
odpowiedź
User
memory
jedna osoba która przeżyła katastrofę smoleńska to mądry pilot dowódca samolotu który nie chciał lądowac w Tibilisi pod ostrzałem bo był odpowiedzialny cóż póżniej zdymisjonowany i wywalony z wojska, jedna z ofiar był klakier Kaczynskiego niejaki Gosiewski który za tym najbardziej gardłował
odpowiedź