SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„123456” wciąż najpopularniejszym hasłem na świecie (TOP 25)

Coroczne zestawienie najpopularniejszych haseł przygotowane przez firmę SplashData dowodzi, że użytkownicy internetu i komputerów wciąż mało dbają o ochronę swoich danych. Po raz trzeci z rzędu najczęściej stosowanym hasłem jest „123456”, które wyprzedza „password” oraz „12345678”.

Article

SplashData przygotowuje swój ranking w oparciu o analizę kilku milionów haseł, które w danym roku zostały wykradzione przez cyberprzestępców. Następnie powstaje lista tych haseł, które powtarzają się najczęściej.

Na szczycie rankingu najpopularniejszych haseł ub.r. w porównaniu z rokiem poprzednim nie zaszły znaczące zmiany. Najczęściej stosowanym przez użytkowników ciągiem znaków jest wciąż “123456", na drugim miejscu niezmiennie pozostaje słowo „password” oznaczające po prostu „hasło”.

W pierwszej 10 aż 6 najczęściej stosowanych haseł to po prostu ciąg następujących po sobie cyfr, które są łatwe do zapamiętania dla większości internautów, jednocześnie jednak stanowią bardzo łatwy łup dla przestępców zajmujących się kradzieżami internetowymi. Nieco mniej licznie reprezentowane są hasła złożone z jednego słowa, przy czym użytkownicy wybierają najczęściej takie, które są bardzo popularne - „qwerty” (określony układ klawiatury), „football” i „baseball”. Znajdujące się na 11. miejscu hasło „welcome” dobrze oddaje sposób dobierania zabezpieczeń przez użytkowników, może być bowiem odczytane jako zaproszenie dla cyberprzestępców do włamywania się na konta internautów bez zbytniego wysiłku.

W zestawieniu pojawiło się także kilka nowych haseł, które zyskały na popularności w ub.r. Wśród nich są m.in. „solo” i „starwars”, co prawdopodobnie jest efektem pojawienia się na ekranach kin najnowszej części „Gwiezdnych wojen”.

Eksperci od bezpieczeństwa w internecie od dawna zaznaczają, że opatrzenie dostępu do istotnych danych w komputerach i internecie odpowiednim hasłem jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa każdego z użytkowników. Hasło, aby spełniało swoją rolę powinno posiadać wysoki stopień skomplikowania - składać się z długiego ciągu znaków, wśród których nie może zabraknąć zarówno cyfr, jak i dużych oraz małych liter, a także znaków specjalnych. Dobrą praktyką jest także okresowa zmiana hasła. Wiele serwisów internetowych jest obecnie wyposażona w graficzne mierniki skuteczności haseł i przedstawia użytkownikowi siłę wybranego hasła po jego wpisaniu. Niestety nie wszyscy internauci biorą sobie do serca te sugestie, o czym świadczy tegoroczne zestawienie SplashData.

Top 25 haseł stosowanych najczęściej w 2015 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „123456” wciąż najpopularniejszym hasłem na świecie (TOP 25)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
S*anie w banie!
odpowiedź