SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

140 tys. internautów poparło petycję Mariusza Maxa Kolonki o ograniczenie niemieckiego kapitału w polskich mediach

Dziennikarz Mariusz Max Kolonko miesiąc temu rozpoczął akcję zbierania podpisów pod petycją o ograniczenie niemieckiego kapitału w polskich mediach. Do tej pory podpisało się pod nią ok. 140 tysięcy internautów. Kolonko chce rozwiązań podobnych do zastosowanych w Rosji.

Article

Petycja pojawiła się w serwisie CitizenGo, który pozwala na zbieranie głosów internautów pod rozmaitymi inicjatywami. Została tam umieszczona 18 stycznia br.

- My, którzy Mówimy Jak Jest, jesteśmy zaniepokojeni widoczną ingerencją niemieckich organizacji medialnych w życie polityczne w Polsce. Jest to działalność szkodliwa dla polskiej racji stanu i dla obywateli pragnących żyć w kraju wolnym od medialnej propagandy. Dlatego zwracamy się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ograniczenie udziału kapitału niemieckiego w mediach na terytorium Polski - głosi komentarz towarzyszący petycji adresowanej do Sejmu RP. Każdy, kto zgadza się z tezą wysuniętą przez Kolonko może podpisać petycję podając swoje imię, nazwisko i adres e-mail. Celem jest zebranie 200 tys. podpisów, do tej pory deklaracja zdobyła poparcie 139,35 tys. internautów. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że ostatecznie podpisze się pod nią docelowe 200 tys. osób.

Kolonko, który w przeszłości był m.in. amerykańskim korespondentem Telewizji Polskiej, przygotowywał też cykl zza Oceanu dla „Dzień dobry TVN” i program „Odkrywanie Ameryki” dla TV4. Obecnie jest współpracownikiem Superstacji, prowadzi też własny kanał MaxTV w serwisie YouTube. Właśnie tam w odcinku z 15 stycznia zapowiadał umieszczenie w sieci wspomnianej petycji i wyjaśniał motywy, które nim kierowały.

Zdaniem Kolonko polskie media są zdominowane przez firmy z kapitałem niemieckim, co jest szkodliwe dla naszego rynku medialnego i zaburza rzetelność dziennikarskiego przekazu kierowanego do Polaków. Przed kamerą Kolonko dowodził, że w niektórych krajach na świecie skutecznie ograniczono obecność obcych wydawców. Jako przykład podał Rosję, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące prasy, radia i telewizji. Według nich w lokalnych firmach medialnych udział zagranicznych podmiotów w kapitale zakładowym nie może być wyższy niż 20 proc. Nowe prawo okazało się na tyle skuteczne, że kilka zachodnich koncernów medialnych ogłosiło wycofanie się z Rosji.

Do momentu opublikowania tego materiału Kolonko nie odpowiedział na kilka pytań serwisu Wirtualnemedia.pl dotyczących petycji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 140 tys. internautów poparło petycję Mariusza Maxa Kolonki o ograniczenie niemieckiego kapitału w polskich mediach

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmm
Co go tak jarają wzorce putinowskie?
odpowiedź
User
Krasawica
W 1934 r. ZAiKS wymógł na polskim rządzie ograniczenia w ilości niemieckiej muzyki granej w Polsce. Ale to nie znaczy, że ówczesny polski rząd sięgnął po rozwiązania Stalina.
odpowiedź
User
Norbi
Co go tak jarają wzorce putinowskie?

Ciebie "hmm" jara Gazeta Wyborcza wzorzec RT (Russia Today) i Trybuny Ludu.
odpowiedź