SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

140 tys. internautów poparło petycję Mariusza Maxa Kolonki o ograniczenie niemieckiego kapitału w polskich mediach

Dziennikarz Mariusz Max Kolonko miesiąc temu rozpoczął akcję zbierania podpisów pod petycją o ograniczenie niemieckiego kapitału w polskich mediach. Do tej pory podpisało się pod nią ok. 140 tysięcy internautów. Kolonko chce rozwiązań podobnych do zastosowanych w Rosji.

Article

Petycja pojawiła się w serwisie CitizenGo, który pozwala na zbieranie głosów internautów pod rozmaitymi inicjatywami. Została tam umieszczona 18 stycznia br.

- My, którzy Mówimy Jak Jest, jesteśmy zaniepokojeni widoczną ingerencją niemieckich organizacji medialnych w życie polityczne w Polsce. Jest to działalność szkodliwa dla polskiej racji stanu i dla obywateli pragnących żyć w kraju wolnym od medialnej propagandy. Dlatego zwracamy się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ograniczenie udziału kapitału niemieckiego w mediach na terytorium Polski - głosi komentarz towarzyszący petycji adresowanej do Sejmu RP. Każdy, kto zgadza się z tezą wysuniętą przez Kolonko może podpisać petycję podając swoje imię, nazwisko i adres e-mail. Celem jest zebranie 200 tys. podpisów, do tej pory deklaracja zdobyła poparcie 139,35 tys. internautów. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że ostatecznie podpisze się pod nią docelowe 200 tys. osób.

Kolonko, który w przeszłości był m.in. amerykańskim korespondentem Telewizji Polskiej, przygotowywał też cykl zza Oceanu dla „Dzień dobry TVN” i program „Odkrywanie Ameryki” dla TV4. Obecnie jest współpracownikiem Superstacji, prowadzi też własny kanał MaxTV w serwisie YouTube. Właśnie tam w odcinku z 15 stycznia zapowiadał umieszczenie w sieci wspomnianej petycji i wyjaśniał motywy, które nim kierowały.

Zdaniem Kolonko polskie media są zdominowane przez firmy z kapitałem niemieckim, co jest szkodliwe dla naszego rynku medialnego i zaburza rzetelność dziennikarskiego przekazu kierowanego do Polaków. Przed kamerą Kolonko dowodził, że w niektórych krajach na świecie skutecznie ograniczono obecność obcych wydawców. Jako przykład podał Rosję, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące prasy, radia i telewizji. Według nich w lokalnych firmach medialnych udział zagranicznych podmiotów w kapitale zakładowym nie może być wyższy niż 20 proc. Nowe prawo okazało się na tyle skuteczne, że kilka zachodnich koncernów medialnych ogłosiło wycofanie się z Rosji.

Do momentu opublikowania tego materiału Kolonko nie odpowiedział na kilka pytań serwisu Wirtualnemedia.pl dotyczących petycji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 140 tys. internautów poparło petycję Mariusza Maxa Kolonki o ograniczenie niemieckiego kapitału w polskich mediach

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmm
Co go tak jarają wzorce putinowskie?
43 52
odpowiedź
User
Krasawica
W 1934 r. ZAiKS wymógł na polskim rządzie ograniczenia w ilości niemieckiej muzyki granej w Polsce. Ale to nie znaczy, że ówczesny polski rząd sięgnął po rozwiązania Stalina.
42 19
odpowiedź
User
Norbi
Co go tak jarają wzorce putinowskie?

Ciebie "hmm" jara Gazeta Wyborcza wzorzec RT (Russia Today) i Trybuny Ludu.
47 38
odpowiedź
User
Gie
140 tys. internautów to dużo czy mało? Stonoga miał ponad 500 tys. fanów na FB a w wyborach dostał 80 tys.
31 22
odpowiedź
User
drt
Może trzeba było nie sprzedawać? A polscy wydawcy lecieli do Niemców z ofertami. Poza tym można sobie nową gazetę założyć i czytać polskie od Polaka. A swoją drogą samochody też ten pomysł obejmuje i będziemy jeździć tylko polskimi?
27 29
odpowiedź