SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

15 proc. polskich internautów przegląda strony religijne, najważniejsze lokalne wiadomości parafialne

15 proc. internautów w Polsce przegląda regularnie strony i portale poświęcone religii i kościołowi - wynika z raportu CBOS-u. Odbiorca takich treści to mieszkaniec dużego miasta z wyższym wykształceniem, a najważniejsze są informacje z lokalnej parafii.

fot. PAP / Grzegorz JakubowskiArticle

Z badania CBOS wynika, że z portali i stron o tematyce religijnej częściej (16 proc.) korzystają kobiety niż mężczyźni (14 proc.).

Najczęściej religijne strony odwiedzają mieszkańcy miast o populacji pomiędzy 100 a 449 tys. mieszkańców (21 proc.), a 17 proc. mieszka w miastach liczących powyżej 0,5 mln mieszkańców.

Według badań CBOS zainteresowanie treściami religijnymi w internecie jest uzależnione od wieku respondentów. Największy odsetek (21 proc.) to osoby pomiędzy 45. a 54. rokiem życia. Mniej (17 proc.) mieści się w przedziale wiekowym 25-34 lata, a 12 proc. zainteresowanych stronami religijnymi to seniorzy, którzy mają powyżej 65 lat.

21 proc. korzystających z treści religijnych w sieci to respondenci z wyższym wykształceniem. Średnie wykształcenie deklaruje 15 proc. użytkowników portali religijnych, a 8 proc. ukończyło podstawówkę lub gimnazjum.

Badanych przez CBOS użytkowników stron o tematyce religijnej najbardziej interesują publikowane tam informacje o lokalnej parafii lub wspólnocie (46 proc.), z kolei 36 proc. zadeklarowało ogólne zainteresowanie życiem Kościoła. Najmniej odwiedzane są religijne fora dyskusyjne przyciągające 6 proc. badanych.

Wśród przyczyn, dla których internauci nie wchodzą na strony o tematyce religijnej największy odsetek (46 proc.) przyznaje, że nie widzi takiej potrzeby, a 34 proc. respondentów nie jest zainteresowanych kwestiami religii. 10 proc. ankietowanych nie ukrywa, że brak aktywności na stronach religijnych wynika z ich braku wiary.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone na próbie 1,1 tys. internautów metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo pomiędzy 5 a 12 maja br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 15 proc. polskich internautów przegląda strony religijne, najważniejsze lokalne wiadomości parafialne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl