SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

156 mln zł na budową szerokopasmowego internetu na Pomorzu

Telekomunikacja Polska podpisała umowę z zarządem województwa pomorskiego na budowę infrastruktury mającej zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do szerokopasmowego internetu.

156 mln zł na budową szerokopasmowego internetu na Pomorzu

TP wygrała konkurs ogłoszony przez zarząd województwa pomorskiego w sierpniu zeszłego roku (więcej na ten temat).

Firma zbuduje sieć szkieletowo-dystrybucyjną na tych obszarach regionu, gdzie gęstość usług jest niewystarczająca. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej oraz środków własnych operatora, do końca 2013 r. dostęp do internetu uzyskać ma ponad 250 miejscowości klasyfikowanych jako białe plamy lub znajdujących się na obszarach wymagających wsparcia.

Projekt „Szerokopasmowe pomorskie - budowa sieci szkieletowo-dystrybucyjnej na terenie województwa pomorskiego”, realizowany przez TP, obejmuje zasięgiem działania prawie całe województwo pomorskie. W ramach projektu przewiduje się wybudowanie sieci światłowodowej o łącznej długości 1.614 km, która ma umożliwić uzyskanie szerokopasmowego dostępu do internetu przez mieszkańców 253 miejscowości oraz modernizację istniejącej sieci do 58 miejscowości. Łączną wartość projektu określono na 156 mln zł, z czego dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego wyniesie 36 mln zł.

Miejscowości, w których powstaną nowe węzły, to głównie tereny słabe strukturalnie, wskazane przez samorząd województwa na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji. Sieć ma zagwarantować "otwarty dostęp" także dla innych operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła dobudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

Wcześniej TP podpisała umowę na realizację projektu „Szerokopasmowe Lubuskie”, który ma rozwiązać problem białych plam internetowych w tym województwie poprzez budowę ponad 1300 km sieci światłowodowej. Całkowity koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 52 mln zł. Resztę kosztów z własnych środków pokryje TP (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 156 mln zł na budową szerokopasmowego internetu na Pomorzu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl