SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

20 największych klubów piłkarskich z 7,4 mld euro przychodów, Manchester Utd wyprzedził Real Madryt (infografika)

Real Madryt, który jedenaście lat z rzędu był klubem piłkarskim o największych przychodach na świecie, stracił tytuł lidera na rzecz Manchester United. Przychody dwudziestki największych futbolowych drużyn wyniosły 7,4 mld euro, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Deloitte.

Article

Przychody Manchester United wyniosły w sezonie 2015/2016 689 mln euro, co jest najwyższym wynikiem w historii. Klub zanotował wzrost przychodów we wszystkich trzech kategoriach, czyli przychodach z dnia meczu, z tytułu transmisji oraz przychodach komercyjnych. Wzrost przychodów z meczów i transmisji jest związany z powrotem Manchester United do Ligi Mistrzów. Klub ten nie zająłby jednak pierwszego miejsca w rankingu, gdyby nie wyższe o 100 mln euro przychody komercyjne.

Rok temu eksperci Deloitte przewidywali, że Manchester United wróci na pierwsze miejsce po latach dominacji Realu Madryt. Ostatni raz ten angielski klub zajmował pozycję lidera w zestawieniu w sezonie 2003/2004.

Na drugim miejscu rankingu niezmiennie znajduje się FC Barcelona, a na trzecie z pierwszego spadł Real Madryt. Wszystkie kluby z pierwszej trójki, której skład jest dokładnie tai sam jak w sezonie 1996/1997 (pierwsza edycja rankingu), po raz pierwszy w historii przekroczyły poziom przychodów wynoszący 600 mln euro.

Premier League reprezentuje w zestawieniu osiem drużyn, których łączne przychody wyniosły niemal 3,2 mld euro. Zajmujący ostatnie miejsce w rankingu klub Leicester City w sezonie 2015/2016 osiągnął przychody w wysokości 172,1 mln euro, co jest wynikiem pięciokrotnie lepszym niż rezultat osiągnięty przez niego dwa lata temu w sezonie 2013/2014.

Inne angielskie drużyny - Arsenal, Chelsea, Liverpool i Tottenham - zajmują odpowiednio siódme, ósme, dziewiąte i dwunaste miejsce w zestawieniu. Co istotne, Manchester City po udanym występie w Lidze Mistrzów UEFA znalazł się po raz pierwszy na piątym miejscu. Pierwszy raz od sezonu 2011/2012 Anglia ma dwa kluby w pierwszej piątce rankingu. Z kolei West Ham United znalazł się na osiemnastej pozycji.

W pierwszej piątce znalazł się jeszcze Bayern Monachium, który awansował o jedną pozycję - na czwarte miejsce. Z kolei Paris Saint-Germain, który jest jedynym francuskim klubem w rankingu, spadł z czwartego na szóste miejsce. Również jednego reprezentanta (FC Zenit St Petersburg) ma rosyjska liga. Z kolei włoskie kluby to Juventus, AS Roma, AC Milan oraz Inter Mediolan. Jednak ze względu na rosnące przychody klubów z Premier League, Deloitte nie wyklucza, że w przyszłym roku z zestawienia wypadną oba kluby z Mediolanu.

W dotychczasowych dwudziestu edycjach raportu łącznie znalazło się 42 różnych klubów piłki nożnej, a dziesięć z nich nigdy nie opuściło zestawienia. Tylko dwóm klubom - Realowi Madryt i Manchesterowi United - udało się zająć pozycję lidera.

20. edycja raportu "Football Money League", przygotowana przez zespół Deloitte w Wielkiej Brytanii, przedstawia ranking 20 czołowych na świecie klubów piłkarskich. Kluby w zestawieniu zostały uszeregowane na podstawie wysokości osiągniętych przychodów w sezonie 2015/2016. Wartości przychodów uwzględnione w rankingu pochodzą z rocznych sprawozdań finansowych poszczególnych klubów lub z innych bezpośrednich źródeł dotyczących sezonu 2015/2016. Przychody nie uwzględniają opłat z tytułu transferu zawodników, podatku VAT oraz podatku obrotowego. W niektórych przypadkach dokonano korekt wartości sumarycznych, które zdaniem Deloitte umożliwiły uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników służących do porównania poszczególnych klubów pod względem działalności sportowej. Przykładowo jeżeli istniały informacje dotyczące znaczącego zakresu działalności niezwiązanej z branżą piłkarską lub transakcji kapitałowych, wartości te zostały wyłączone z przychodów.
Przed dokonaniem analizy Deloitte nie przeprowadził weryfikacji ani audytu informacji dotyczących poszczególnych klubów zawartych w sprawozdaniach finansowych i innych źródłach stanowiących podstawę publikacji Deloitte. Aby umożliwić porównanie wyników, wszystkie dane za sezon 2015/2016 zostały przeliczone po kursie z dnia 30 czerwca 2016 r. (1 GBP = 1,3371 EUR). Dane porównawcze zaczerpnięto z poprzednich edycji rankingu, z rocznych sprawozdań finansowych lub innych bezpośrednich źródeł.
Raport zawiera również, poza profilami klubów oraz analizą finansową, opinie ekspertów Deloitte odnośnie przyszłości i rozwoju footballu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 20 największych klubów piłkarskich z 7,4 mld euro przychodów, Manchester Utd wyprzedził Real Madryt (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing