SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2005 rokiem Agory?

Analitycy prognozują dobry 2005 rok dla Agory, czekają na strategię wobec stacji radiowych

Analitycy prognozują w 2005 roku poprawę nastrojów inwestycyjnych wokół Agory, wydawcy "Gazety Wyborczej" (GW) i poprawę wyników finansowych m.in. dzięki prognozowanej ok. 10% dynamice wzrostu rynku reklamy.

Dodają jednak, że strategia na 2005 rok musi skoncentrować się na niezbyt rentownych rozgłośniach radiowych należących do Agory.

Zdaniem analityków, kluczową decyzją spółki będzie w przyszłym roku to, czy Agora będzie stacje radiowe restrukturyzować czy bardziej przechyli się w stronę sprzedaży. Może to być jednym z ważniejszych czynników strategii Agory, sądzą analitycy, z którymi rozmawiała agencja ISB.

Agora zaangażowała się kapitałowo w sektor radiowy w 1996 roku. Dziś grupa radiostacji składa się z 29 rozgłośni lokalnych (w tym dwóch stowarzyszonych) i jednej ponadregionalnej.

Według danych Agory, udział obrotów należących do niej stacji radiowych w skonsolidowanych przychodach grupy Agory stanowił po trzecim kwartale 2004 roku niecałe 5%.

"Ciężko powiedzieć co Agora ma w tej chwili w planach. Ważna decyzja będzie dotyczyła spółek radiowych, których w portfelu Agory jest dosyć dużo. Pojawia się pytanie, co Agora zamierza z nimi zrobić" - powiedział agencji ISB Michał Hólbuj z banku Millennium.

Również Sobiesław Pająk z CDM Pekao SA uważa, że Agora powinna poważnie rozważyć, czy jest w stanie osiągnąć zadawalająca rentowność stacji radiowych w niedługim okresie, czyli w przyszłym roku.

"W przeciwnym razie, powinna rozwazyć decyzję o pozbyciu się tych aktywów" - powiedział agencji ISB Pająk.

Rzeczniczka Agory Beata Kruczek podtrzymała w środowej rozmowie z agencją ISB, że nie należy oczekiwać, iż zarząd zaprezentuje oficjalnie strategię spółki na kolejny rok. Spółka zamierza jedynie informować o kolejnych etapach jej realizacji.

W okresie styczeń-wrzesień 2004 r. przychody ze sprzedaży pionu radiowego Agory wyniosły 15,5 mln zł (wzrost o 11,8 mln zł), EBITDA wyniosła minus 3,2 mln zł (pogorszyła się o 1,3 mln zł w stosunku do 2003 r.).

Jeśli chodzi o sam rynek reklamy, można przypuszczać, że w 2005 roku będzie on zachowywał dynamikę podobną do obserwowanej w tym roku, czyli odnotuje ok. 10% wzrost, co może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe Agory, uważają specjaliści.

Analitycy, z którymi rozmawiała agencja ISB sądzą, że kolejnym głównym celem strategicznym spółki będzie zapewne utrzymanie tego, aby czytelnictwo wydawanej przez Agorę Gazety Wyborczej nie spadło.

"Patrząc na ostatnie dane są one dosyć obiecujące, ponieważ czytelność GW w porównaniu z resztą dzienników ogólnopolskich rosła szybciej niż np. Rzeczpospolitej" - powiedział Michał Hólbuj.

Analitycy wskazują na potencjał wzrostu przychodów wydawcy Gazety Wyborczej w 2005 roku po tym jak okazało się, że spadła sprzedaż Faktu wydawanego przez Axel Springer, a tabloid okazał się nie być bezpośrednią konkurencją dla GW.

Według danych za październik, okazało się także, iż sprzedaż GW wzrosła o 1,6%, podczas gdy sprzedaż Rzeczpospolitej spadła o 0,5%. Porównując również z sierpniem to GW odnotowywała ciągły wzrost. Analitycy postrzegają to jako sygnał pozytywny dla spółki, również w 2005 roku.

Analitycy wskazują jednak, że o ile poziom czytelnictwa został obroniony, cały czas trwa walka na rynku reklamy, walka "rabatowa".

Tymczasem Michał Marczak z BRE Banku ocenia, że już 2004 rok był dla Agory rokiem odbicia. Po kilku latach kiedy wyniki finansowe były bardzo słabe, w tym roku zaczęły się one poprawiać.

"Wynika to przede wszystkim z tego, że poprawiła się koniunktura w branży, a wiadomo, że tutaj lewar operacyjny w tego typu biznesie jest bardzo duży. Udział kosztów stałych jest stosunkowo wysoki i w momencie, gdy zaczyna rosnąć rynek reklamowy to spółka na tym mocno korzysta" - powiedział ISB Marczak.

"To się właśnie wydarzyło, co widać w poprawie wyniku EBIDTA, już nie tylko w przypadku GW, ale i w AMS" - dodał.

Narastająco w pierwszych trzech kwartałach 2004 roku grupa Agory miała 28,24 mln zł zysku netto wobec 2,30 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 723,50 mln zł wobec 619,92 mln.

Agora opublikuje skonsolidowany raport kwartalny za IV kw. 2004 r. 14 lutego 2005 r.

Analitycy oceniają akcje Agory jako obecnie jedne z droższych w porównaniu z innymi spółkami medialnymi w Europie. Dlatego nie widzą raczej znacznego potencjału do wzrostu ceny akcji spółki i skłonni są raczej do wydawania neutralnych rekomendacji.

"Porównując Agorę do europejskich spółek o podobnym profilu działalności, jest to wciąż jedna z najdroższych spółek. Dlatego bardziej byśmy się skłaniali ku rekomendacji neutralnej, kurs powinien oscylować wokół poziomu jaki jest obecnie" -powiedział agencji ISB Michał Hólbuj.

Akcje Agory wzrosły od początku 2004 roku o ok. 11% do 56,5 zł na środowej sesji. Dla porównania w tym samym czasie indeks największych spółek giełdowych WIG20 wzrósł o ok. 24%.

Eliza Snowacka - ISB

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2005 rokiem Agory?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl