SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

28 proc. Polaków ogląda tylko naziemną telewizję cyfrową, głównie ci biedniejsi

Wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta 28 proc. gospodarstw domowych w Polsce. To widzowie statystycznie biedniejsi od klientów płatnej telewizji, ale codziennie spędzają przed ekranem kilkanaście minut dłużej.

Szczegóły na temat gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową firma Nielsen Audience Measurement  przedstawiła na wczorajszej konferencji. Jak poinformował Michał Szczepankiewicz, PS manager w instytucie, w styczniu 2012 roku, czyli wiele miesięcy przed wyłączeniem pierwszych nadajników analogowych, z naziemnej telewizji cyfrowej korzystało wyłącznie 5 proc. gospodarstw domowych, a kolejne 2,5 proc. obok DTT miało też dostęp do oferty kablowej i satelitarnej.

Natomiast w lipcu br., gdy wyłączono ostatnie nadajniki analogowe, 28 proc. gospodarstw oglądało tylko naziemną telewizję cyfrową, zaś kolejne 11 proc. korzystało z niej obok telewizji płatnej. - Mamy też 0,6 proc. gospodarstw domowych analogowych, które nie przełączyły się na naziemną telewizję cyfrową. Być może oglądają one telewizję przez internet - poinformował Szczepankiewicz.

W ciągu tych ponad 18 miesięcy zmieniła się również struktura urządzeń za pomocą, których odbierana jest naziemna telewizja cyfrowa. Jeszcze na początku 2012 roku 71 proc. osób korzystało z telewizorów z MPEG-4, a tylko 29 proc. z dekoderów. W lipcu br. proporcje były odwrotne: 59 proc. gospodarstw miało dekoder, a 41 proc. telewizor przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego.

Badania instytutu pokazują, że z naziemnej telewizji naziemnej korzystają głównie bardzo małe rodziny, w tym liczne osoby samotne. Mieszkają one głównie na wsi i w małych miastach. Prawie połowa z nich ma dochód poniżej 1,8 tys. zł, a tylko 30 proc. korzysta z internetu. Najwyższe dochody osiągają osoby posiadający telewizję satelitarną, pośrodku są rodziny z kablówkami. W obu tych grupach dostępność internetu jest na poziomie między 67 a 70 proc.

Nielsen Audience Measurement zaczął też monitorować, jak wygląda przepływ widzów między naziemną telewizją a telewizja płatną. Z danych instytutu wynika, że w okresie od września 2012 do sierpnia 2013 roku 6 proc. gospodarstw z telewizją satelitarną i 4,4 proc. z telewizją kablową przeszło na nadawanie naziemne. Jednak można było zaobserwować też trend w drugą stronę, np. 5,5 proc. gospodarstw z telewizją naziemną zdecydowało się na zakup płatnej telewizji satelitarnej.

- Nie ma wyraźnego trendu. Proces przepływu jest dwukierunkowy i cały czas trwa. Trzeba poczekać na wyklarowanie się sytuacji. Wpłynie na to uruchomienie kolejnych kanałów na MUX-1 w przyszłym roku - tłumaczył Szczepankiewicz. Wówczas na tym multipleksie pojawią się takie stacje jak Telewizja Trwam, TVP ABC, Fokus TV i Stopklatka TV.

Badania Nielsena pokazują, że widzowie korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej oglądają telewizję średnio przez 4 godziny 22 minuty dziennie, czyli o 14 minut dłużej niż osoby z telewizją kablową lub satelitarną w domu (średnia za okres od listopada ub.r. do sierpnia br.).

Dane instytutu z maja br. pokazują, że odbiorcy naziemni stanowią 33 proc. widowni czterech największych kanałów telewizyjnych, 45 proc. widowni stacji TV4, TVP Info i TV Puls, dostępnych dotąd naziemnie analogowo w ograniczonym zakresie i aż 62 proc. widowni pozostałych kanałów nadających w DTT.

Dołącz do dyskusji: 28 proc. Polaków ogląda tylko naziemną telewizję cyfrową, głównie ci biedniejsi

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
byQ
a co to jest "tyś."?
odpowiedź
User
dr.
a to dobre... A może ci mądrzejsi, bo nie dają sobie wcisnąc gów...ch umów za programy i filmy które już widzieli albo mogą obejrzeć taniej gdzie indziej hehehe
odpowiedź
User
ala
Na te dane czekalam będą jeszcze lepsze. to sygnał dla wlaścicieli platform. trzeba obniżać ceny albo zbankrutować.Polsatowcy i nc+ skonczy sie niebawem wam bogaty żywot.Ja napewno już nie przedłuzę umowy z żabojadami.
odpowiedź