SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

3,8 mld zł na sponsoring sportowy w tv. Na czele Lotos, Orlen i T-Mobile

Telewizyjna wartość sponsoringu sportowego w 2013 roku wyniosła nieco ponad 3,8 mld zł. Ranking sponsorów, którzy zyskali najwięcej w kontekście medialności na polskim rynku, otwierają Grupa Lotos, PKN Orlen i T-Mobile. Najbardziej medialne dyscypliny to piłka nożna, siatkówka i żużel - wynika z raportu Pentagon Research.

Article

Wysoka wartość telewizyjna sponsoringu sportowego wynika z faktu, że w 2013 roku przeprowadzono kilka istotnych zmian na rynku telewizyjnym. Pełny start naziemnej telewizji cyfrowej sprawił, że mocno wzrósł zasięg niektórych stacji.

O niemal połowę wzrosła wartość ekspozycji sportowych w stacjach z grupy Polsat. Dobry wynik zanotowała zwłaszcza ogólnodostępna stacja Polsat Sport News (a w ślad za tym sponsorzy związani głównie z siatkówką). Zaobserwowano także spory wzrost wartości sponsoringu sportowego grupy TVN, głównie za sprawą nSport, która po fuzji platform z Cyfrą+ zyskała na widowni sportowej.

Zauważalnie wzrosło znaczenie na polskim rynku kanałów Eurosportu, które emitowały przekazy związane z polskimi markami w znacznie większej ilości niż w latach poprzednich. W minionym roku Eurosport transmitował osiągające rokrocznie wysoką widownię Tour de Pologne, a także zmagania polskich sportowców zimowych oraz mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów, które w październiku odbyły się we Wrocławiu. Zwiększenie ilości emisji i co za tym idzie ekspozycji logotypów sponsorów spowodowało spory przypływ wartości dla polskich marek w kanałach Eurosport oraz Eurosport 2.

Ranking sponsorów, którzy najwięcej zyskali medialnie na polskim rynku w 2013 roku, otwierają Grupa Lotos, PKN Orlen oraz T-Mobile. Wartą uwagi jest Grupa Azoty (w czołówce rankingu), która po konsolidacji marek stała się jedną z najmocniej widocznych, zwłaszcza w kontekście skoków narciarskich, siatkówki i żużla.

Z kolei najbardziej medialne dyscypliny 2013 roku to piłka nożna (głównie dzięki T-Mobile oraz Orange), siatkówka (Orlen, Plus) oraz żużel (Enea).

Raport Pentagon Research został wykonany w ramach stałego badania Pentagon Sponsor Track monitorującego wystąpienia sponsorów podczas wydarzeń sportowych transmitowanych przez polskie stacje telewizyjne. Standardowe badanie opiera się o monitoring wystąpień poszczególnych marek w następujących stacjach telewizyjnych: TVP1, TVP2, TVP Info, TV Polonia, TVP Sport, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, Polsat Sport, Polsat Sport News, C+Sport, Nsport, C+Family, TV4. Monitorowane są programy sportowe (w tym wiadomości), w których pokazywane są imprezy polskie bądź z udziałem polskich sportowców. Notowane są marki eksponowane na polskich zawodnikach i polskie marki eksponowane na zawodnikach zagranicznych. Bez wyjątków monitorowani są główni sponsorzy imprez organizowanych w Polsce. Wartość medialna wyliczana jest w oparciu o średnie cpt dla monitorowanych stacji oraz średnią oglądalność programów tv, podczas których eksponowane były marki. Zliczane są tzw. ekspozycje efektywne, a więc takie, które są dobrze widoczne (wyraźne), trwają co najmniej 1 sekundę i nie są fragmentaryczne (min. 80% widoczności). Liczba kontaktów jest sumą iloczynów wystąpień danej marki ze średnią liczbą oglądających program będący przedmiotem monitoringu. Wartość medialna pokazuje szacunkowy koszt, jaki należałoby ponieść chcąc uzyskać podobne GRP z wykorzystaniem konwencjonalnej reklamy. Dane telemetryczne: AGB Nielsen Media Research.

Dołącz do dyskusji: 3,8 mld zł na sponsoring sportowy w tv. Na czele Lotos, Orlen i T-Mobile

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Troy
Ta metodologia jest chora. Jak można analizować wartość sponsoringu w oparciu o CENNIKOWE koszty reklamy w przerwach towarzyszących relacjom i przeliczać przez czas ekspozycji? O czym wówią te dane? O niczym. Ile wart jest ten rynek faktycznie? 50 razy mniej? 100 razy mniej?
odpowiedź