SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

300 mln euro kredytu na poprawę infrastruktury drogowej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał dwie umowy kredytowe na łączną kwotę 300 mln euro z przeznaczeniem na usprawnienie infrastruktury drogowej w Polsce, poinformowała instytucja w komunikacie. Kredyt w wysokości 180 mln euro zostanie przeznaczony na sfinansowanie odbudowy dróg zniszczonych przez powódź w maju i czerwcu 2010 roku, zaś 120 mln euro - na wsparcie dla zaprojektowania, dostawy i instalacji elektronicznego systemu poboru opłat drogowych.

300 mln euro kredytu na poprawę infrastruktury drogowej w Polsce

„Środki EBI pomogą w przywróceniu efektywności transportu drogowego w sytuacji, kiedy istniejąca infrastruktura boryka się z problemem ograniczonej przepustowości wynikającej ze szkód wyrządzonych przez powódź w 2010 roku. Finansowanie EBI przyczyni się również do rozbudowy systemu zdalnego pobierania opłat drogowych od pojazdów komercyjnych w Polsce, a to z kolei, dzięki bardziej płynnemu przepływowi ruchu, przyniesie skrócenie czasu podróży" - powiedział Anton Rop, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje finansowania w Europie Środkowej (również w Polsce), cytowany w komunikacie.

Kredyt w wysokości 180 mln euro zostanie przeznaczony na sfinansowanie 177 projektów pilnego remontu i odbudowy dróg zakładających naprawę szkód, jakie powódź w 2010 roku wyrządziła strukturom inżynieryjnym, drogom, systemom nawadniania i kanalizacji. Prace w tym zakresie rozpoczęto w 2010 roku, a ich zakończenie przewiduje się w 2013 roku.

Kredyt w wysokości 120 mln euro zostanie wykorzystany na sfinansowanie pierwszego etapu wprowadzenia systemu elektronicznego systemu poboru opłat drogowych dla pojazdów cięższych niż 3, 5 tony i autobusów na sieci około 580 km autostrad, 554 km dróg szybkiego ruchu i 440 km dróg krajowych w Polsce. Po zakończeniu tego etapu projektu ten system będzie stopniowo poszerzany w miarę rozbudowy sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu w tym kraju.

W obydwu przypadkach Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest kredytobiorcą (w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego), a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - promotorem projektu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 300 mln euro kredytu na poprawę infrastruktury drogowej w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl