SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

3000. odcinek powieści radiowej „W Jezioranach” z Arturem Barcisiem i Danutą Stenką

Powieść radiowa „W Jezioranach” pojawiła się na antenie Programu 1 Polskiego Radia 59 lat temu - w 1960 roku. Pod koniec marca nagrano 3-tysięczny odcinek słuchowiska z udziałem m.in. Franciszka Pieczki, Danuty Stenki czy Artura Barcisia. Zostanie wyemitowany na antenie Jedynki 7 kwietnia br.

fot. Polskie Radio Article

Nagranie 3-tysięcznego odcinka bohaterów Jezioran miało miejsce 26 marca br. w studiu Teatru Polskiego Radia w Warszawie. W jubileuszowym odcinku wystąpią: Ewa Serwa (Justyna Kajfasz), Katia Paliwoda (Izaura Pawlacz-Jabłońska), Franciszek Pieczka (Wojciaszek Pawlacz), Artur Barciś (Zenek Kajfasz), Mateusz Weber (Mirek Skorupa) i Karol Kwiatowski (Wojtek Jabłoński).

Z kolei w epizodach wystąpiło troje słuchaczy - laureatów radiowego konkursu „Moja ulubiona postać powieści radiowej >>W Jezioranach<<”: dwunastoletni Oliwier Potocki z mamą Joanną z Grabowa oraz Ewa Pawełek z Grójca. - Konkurs dostarczył nam, twórcom Jezioran, wiele satysfakcji. Nadeszło mnóstwo wypowiedzi i były one bardzo interesujące, wnikliwe, szczere, często zawierające watki o charakterze osobistym. Głosy słuchaczy potwierdziły to, co już wiedzieliśmy, dzięki stronie na Facebooku „Co nowego w Jezioranach?”: nasza wielopokoleniowa opowieść trafia do różnych pokoleń słuchaczy. Są tacy, którzy jej słuchają od dziesiątków lat, ale dostaliśmy też list od słuchacza siedmioletniego, a dwunastolatek został jednym z laureatów. Najwięcej słuchaczy reprezentuje średnie pokolenie, czyli są to rówieśnicy głównych bohaterów Jezioran. Dostaliśmy też wiele głosów z zagranicy, także z USA i Australii. To było bardzo przyjemne jeziorańskie święto - mówi Marek Ławrynowicz, jeden z autorów powieści.

Jeziorany na Lubelszczyźnie

Akcja powieści radiowej stworzonej przez Zofię Posmysz i Andrzeja Mularczyka toczy się we wsi Jeziorany na Lubelszczyźnie. Główni bohaterowie to wielopokoleniowa rodzina Jabłońskich. Poznajemy też ich bliższych i dalszych krewnych, sąsiadów, znajomych. W tle toczy się życie wiejskiej gminy Klimontowice, gdzie pojawiają się postacie charakterystyczne dla tego typu środowisk: wójt, ksiądz, dyrektor szkoły, lekarka, lokalny biznesmen. Powieść ma charakter realistyczny, są w niej, jak w życiu, momenty dramatyczne, ale nie brak też wątków i postaci komediowych.

Reżyserem powieści „W Jezioranach” jest Jan Warenycia, realizatorem Maria Olszewska, autorzy to: Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz i Marek Ławrynowicz.

Emisja jubileuszowego odcinka powieści radiowej „W Jezioranach” w Jedynce Polskiego Radia odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 13.15. Wcześniej - w piątek, 5 kwietnia, będzie można usłyszeć relacje Doroty Kołodziejczyk z nagrania 3000. odcinka w „Sygnałach Dnia” (w godzinach 6.00-9.00), w „Czterech Porach Roku” (godz. 9.00-12.00) i w „Ekspresie Jedynki” (godz. 15.00-18.00).

Z danych Radio Track wynika, że udział radiowej Jedynki pod względem słuchania w okresie od grudnia 2018 roku do lutego 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 3000. odcinek powieści radiowej „W Jezioranach” z Arturem Barcisiem i Danutą Stenką

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BeciaKlimpa
Wiocha i buractwo
4 25
odpowiedź
User
swojak
ostatnio śmigałem przez Jeziorany, te prawdziwe i akurat w radio leciały Jeziorany - poezja......
14 3
odpowiedź
User
Gość X
Dopiero co "Matysiakowie" 23 sierpnia 2014 roku mieli 3000 odcinków, a tu już "Jeziorany", ale ten czas zleciał. Czas na Jabłońskich teraz. W przyszłym roku "Matysiakowie" 3300 odcinków będą mieli.
7 3
odpowiedź
User
miś społeczny
Lubię "W Jezioranach" ale stosowany tam product placement (np. porady o PIT-ach czy o dopłatach unijnych dla rolników) brzmi sztucznie i zwyczajnie przeszkadza oraz psuje atmosferę słuchowiska.
3 1
odpowiedź
User
miś społeczny
W latach 80-tych scenariusze odcinków były drukowane bodajże w "Dzienniku Ludowym".
2 0
odpowiedź