SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"35 milimetrów" - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej ze wspólną kampanią

W ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów(..)” Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej zrekonstruuje ponad 160 filmów, animacje i odcinki Polskiej Kroniki Filmowej. Promuje to kampania pod nazwą "35 milimetrów". Za przygotowanie kampanii odpowiada LoveBrands Relations.

Article

Projekt „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów(…)"przewiduje digitalizację i cyfrową rekonstrukcję około 160 fabularnych produkcji pełnometrażowych, a także 10 000 minut filmów animowanych, seriali animowanych i krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych oraz 3000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej.

Renowacji będą poddane dzieła m.in. Andrzeja Munka, Wojciecha J. Hasa, Stanisława Różewicza, Krzysztofa Zanussiego, Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy czy Jerzego Kaliny. Na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie powstaje Centrum Dystrybucji Filmów.

- Polskie filmy drugiej połowy XX wieku były tworzone przez fenomenalnych twórców – reżyserów, scenarzystów oraz operatorów wspieranych przez wspaniałe ekipy i wytwórnie. Niestety, produkcje borykały się zarówno z niedoborami taśmy filmowej, zawodzącym sprzętem, jak i realiami komunizmu. Bardzo często oryginalne negatywy obrazu, wbrew zaleceniom technologicznym, były używane do produkcji kopii dystrybucyjnych powodując zniszczenie jedynego źródła obrazu filmu. Teraz, dzięki technologii i talentom młodych, polskich specjalistów, będziemy oglądać te filmy w pełnej krasie, zgodnie z wizją ich twórców, popartą nowymi narzędziami cyfrowej kreacji, niedostępnymi w czasach, kiedy filmy te powstawały - komentuje Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Będzie platforma streamigowa z polskimi filmami

Od jesieni 2020 r. pod adresem 35mmfilm.pl zostanie uruchomiona platforma streamingowa, na której będą dostępne dla widzów filmy fabularne, dokumentalne, animowane oraz kroniki filmowe w nowej, zrekonstruowanej wersji.

W ramach kampanii promocyjnej na Facebooku prowadzony jest profil „35mmFILM”, na którym będzie można obejrzeć fragmenty zrekonstruowanych filmów i kronik filmowych, wywiady z twórcami oraz materiały wideo z wydarzeń organizowanych w ramach projektu.

Projekt w dużej części jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a jego wartość całkowita wynosi blisko 110 milionów złotych. Za przygotowanie kampanii odpowiada LoveBrands Relations.

Dołącz do dyskusji: "35 milimetrów" - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej ze wspólną kampanią

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rob
Bardzo pięknie ze filmy są rekonstruowane cyfrowo.Ale dlaczego nie są wydawane na płytach dvd/bluray. Większość filmów zrekonstruowanych 8-10 lat temu do dnia dzisiejszego nie ukazała się na płytach.
odpowiedź