SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

36 proc. internautów zza granicy deklaruje udział w wyborach

36 proc. polskich internautów mieszkających w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji planuje głosować w najbliższą niedzielę - wynika z badania PBI i Grupy IQS.

36 proc. internautów zza granicy deklaruje udział w wyborach

"Deklaracje te należy jednak traktować z dużą ostrożnością. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w ostatnich wyborach prezydenckich wydano za granicą zaledwie 203 tysiące kart do głosowania. Jeszcze słabsza frekwencja była w 2007 roku w wyborach parlamentarnych, kiedy to wydano 149,2 tys. kart. Oznacza to, że mimo deklaracji, w wyborach za granicą bierze udział z reguły tylko kilka procent przebywających tam Polaków." - stwierdził Sławomir Pliszka, dyrektor ds. badań PBI.

Głównym powodem, dla którego zbadani emigranci nie wybierają się na wybory jest "zniechęcenie do polityki i polityków" (30 proc. wskazań). 27 proc. zbadanych wskazuje także, że "punkt wyborczy jest zbyt daleko". Trzecim z najważniejszych czynników absencji wyborczej jest "brak odpowiednich kandydatów", na których warto oddać swój głos. Opinie taką wyraża 15 proc. rezygnujących z wyborów.

Wśród zbadanych osób, które deklarują, że wezmą udział w wyborach, blisko połowa (46 proc.) planuje oddać głos na Platformę Obywatelską. Niespodzianką jest miejsce drugie – 20 proc. oddałoby głos na Ruch Poparcia Palikota. Na trzecim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (17 proc.). Pozostałe partie cieszą się zdecydowanie mniejszym poparciem. Na SLD wskazało blisko 5 proc. zbadanych, na Nową Prawicę - 4,1 proc., a na PSL - 1 proc.

 

Co czwarty ankietowany deklaruje, że wśród startujących w wyborach ugrupowań nie ma żadnego, które reprezentowałoby jego interesy.

Sondaż zrealizowało PBI we współpracy z firmą badawczą Grupa IQS metodą CAWI, w dniach 26 września – 3 października 2011 roku, na portalach Onet.pl, WP.pl, Interia.pl i Gazeta.pl, emitując zaproszenia do badania na zagraniczne IP (Wielka Brytania, Francja, Niemcy). Łącznie w badaniu wzięło udział 2151 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 36 proc. internautów zza granicy deklaruje udział w wyborach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl