SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

481 tys. zł kary dla Novum za podszywanie się pod Telekomunikację Polską

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył karę na operatora Novum. Regulator orzekł, że Novum wprowadzał klientów w błąd, podszywając się pod konkurencyjnego operatora (najczęściej Telekomunikację Polską), i narażał użytkowników na straty finansowe.

fot. Shutterstock.comArticle

Novum jest operatorem telekomunikacyjnym, który proponuje swoje usługi kontaktując się z klientami głównie przez telefon. Na skutek skarg otrzymanych od użytkowników UOKiK przeanalizował wszystkie doniesienia, skrypty rozmów wykorzystywane przez konsultantów oraz nagrania faktycznie przeprowadzonych rozmów.

W wyniku postępowania urząd ustalił, że konsultanci Novum naruszyli swoim postępowaniem kilka przepisów. Po pierwsze nie informowali swoich rozmówców o tym, że telefonują w celach marketingowych i nie uzyskiwali ich zgody na taki kontakt. Po drugie pracownicy Novum tak prowadzili rozmowę, aby klient był przekonany, że ofertę prezentuje jego dotychczasowy operator (najczęściej chodziło o Telekomunikację Polską).

Konsultanci Novum w kontaktach z klientami zapewniali też, że otrzymają oni obniżony abonament na usługi, w sposób niezgodny z przepisami uzyskiwali ważne dane użytkowników oraz nie dość wyraźnie informowali o rozwiązaniu umowy z poprzednim operatorem.

- Efektem działań konsultantów mogło być podjęcie przez konsumenta decyzji o skorzystaniu z oferty „obniżonego abonamentu” - wyjaśnia UOKiK w komunikacie. - W praktyce oznaczało to rozwiązanie umowy z dotychczasowym operatorem, z czym mogły się wiązać opłaty za rezygnację z usług. Ponadto, na dodatkowe koszty byli narażeni abonenci, którzy chcieli z powrotem korzystać z usług poprzedniego dostawcy usług telekomunikacyjnych - musieli zrezygnować z Novum i ponosić kolejne opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie kontraktu. Gdyby mieli jasne i rzetelne informacje w momencie prezentowania oferty, mogliby nie zdecydować się na zmianę operatora.

Ostatecznie prezes UOKiK stwierdził, że spółka Novum wprowadzała konsumentów w błąd i nałożył na operatora karę w wysokości ponad 481 tys. zł. Przedsiębiorcy nakazano również publikację decyzji na swojej stronie internetowej oraz w jednym z dzienników ogólnopolskich. Praktyki zostały zaniechane. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ Novum przysługuje odwołanie do sądu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 481 tys. zł kary dla Novum za podszywanie się pod Telekomunikację Polską

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axe
I bardzo dobrze. Takich gównozjadów powinni wycinać z rynku
odpowiedź
User
sleepy
I bardzo dobrze. Takich gównozjadów powinni wycinać z rynku

i na pewno w TP czy innej Netii będzie Ci lepiej. Dzieki nim jest konkurencja na rynku i duzi gracze muszą się starać.
odpowiedź
User
witek
Ja jakoś u nich mam abonament i nikt mnie nie naciągał. O co tu chodzi ?
odpowiedź