SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

5 mln zł kary dla PTK Centertel za "Loterię Orange"

Prezes UKE nałożył na Polską Telefonię Komórkową Centertel (operator sieci Orange) karę pieniężną w wysokości 5 mln zł za automatyczne rozsyłanie wiadomości SMS zachęcających abonentów - bez uzyskania ich zgody - do wzięcia udziału w loterii.

5 mln zł kary dla PTK Centertel za

Kara została nałożona za niewypełnienie obowiązku uzyskania zgody abonentów lub użytkowników końcowych w przypadku ponad 8,4 mln numerów MSSISDN sieci telekomunikacyjnej PTK na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego i użycie ich do wysłania komunikatów tekstowych SMS zachęcających do udziału w loterii audiotekstowej pod nazwą „Loteria Orange”.

UKE nałożył karę w oparciu o przepis prawa telekomunikacyjnego, który stanowi, że zakazane jest używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę. Zgoda taka m.in. nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.

W toku postępowania urząd ustalił, że PTK wysyłając wiadomości SMS do abonentów lub użytkowników końcowych 8.400.934 numerów MSISDN, zachęcające do udziału w loterii, nie wypełniła obowiązku uzyskania zgody abonenta lub użytkownika końcowego udzielonej w określony wyżej sposób.

Prezes UKE nakładając na PTK karę pieniężną zwrócił uwagę na to, iż bezpośrednią konsekwencją stwierdzonych naruszeń było obniżenie przewidzianego prawem stopnia ochrony praw abonentów i użytkowników końcowych w relacji z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym.

"Działania PTK polegające na używaniu automatycznych systemów wywołujących bez wymaganej zgody abonenta lub użytkownika końcowego powodowały ingerencję w prywatność abonenta lub użytkownika końcowego przez konieczność odbierania niezamówionych komunikatów mających na celu marketing bezpośredni dotyczący loterii. Nie sposób ocenić skali uciążliwości odbierania ww. komunikatów, jaka była po stronie ich odbiorców. Nie sposób także pominąć faktu, iż skutkiem dalej idącym nieuprawnionego przesyłania wyżej wymienionych komunikatów, było czasem niezamierzone przystąpienie do loterii i poniesienie związanych z tym istotnych konsekwencji finansowych. Sytuację do jakiej doszło w wyniku stwierdzonych naruszeń należy ocenić jako istotne naruszenie praw abonentów i użytkowników końcowych, tym bardziej, że skala procederu objęła łącznie 8 400 934 numerów MSISDN należących do abonentów lub użytkowników końcowych PTK." - stwierdził UKE.

Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3 proc. przychodów ukaranego podmiotu.

Urząd podkreślił, że przy ustalaniu wysokości kary nałożonej dla PTK uwzględnił okoliczność, że spółka była już karana m.in. za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.

Od decyzji Prezesa UKE przysługuje odwołanie się do sądu. Jak poinformowało biuro prasowe Grupy TP, PTK Centertel po dokładnym przeanalizowaniu decyzji UKE rozważy, jakie konkretnie działania prawne podejmie w tej sprawie .

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 5 mln zł kary dla PTK Centertel za "Loterię Orange"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Holly
Cudownie! Kary powinny być 5x wyższe, żeby im się w końcu odechciało spamować!
8 8
odpowiedź
User
mega
sam pisałem pisma do orange na jakiej podstawie wysyłali mi SPAM! i mam na to dowód! Teraz mogę wystosować pisemko o zadośćuczynienie :)
8 8
odpowiedź