SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

57,6 mld USD na systemy kognitywne i sztuczną inteligencję w 2021 r.

Globalne nakłady na systemy kognitywne i systemy sztucznej inteligencji sięgną 57,6 miliarda dolarów w 2021 r. - prognozuje firma badawcza IDC.

Article

Prognoza IDC na lata 2016-2021 zakłada średni roczny wzrost globalnych wydatków na tego typu rozwiązania o 50,1 proc. Natomiast tylko w 2017 r. spodziewany jest wzrost o 59,1 proc. w porównaniu z 2016 r., do 12 miliardów dolarów.

"Rozwiązania kognitywne i sztuczna inteligencja rozwijają się we wszystkich gałęziach przemysłu, co daje znaczne możliwości wzrostu. Niektóre przypadki ich użycia są specyficzne dla danej branży, jak np. diagnozy i leczenie w służbie zdrowia, a inne są powszechne w wielu sektorach, np. zautomatyzowane systemy obsługi klienta." - powiedziała Marianne Daquila, research manager w dziale Customer Insights and Analysis w IDC.

Branże, które w tym roku przeznaczą najwięcej środków na systemy kognitywne i sztuczną inteligencję, to handel i bankowość - odpowiednio 1,74 miliarda dolarów i 1,72 miliarda dolarów. Handel ma być także najszybciej rozwijającym się sektorem, ze średnim rocznym wzrostem wydatków w latach 2016-2021 na poziomie 58,8 proc.

Mniej więcej połowa środków inwestowanych w omawiane rozwiązania jest przeznaczana na oprogramowanie, blisko 1/3 - na usługi, a niecała 1/5 - na sprzęt.

Z kolei w ujęciu geograficznym, w 2017 r. za blisko 80 proc., a w 2021 r. za prawie 75 proc. nakładów na systemy kognitywne i sztuczną inteligencję będą odpowiadać USA. Drugi największy region to obecnie Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), ale do 2021 r. ma on stracić tą pozycje na rzecz Azji i Pacyfiku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 57,6 mld USD na systemy kognitywne i sztuczną inteligencję w 2021 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl