SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

58% Polaków przeciwko wejściu do strefy euro

Ponad połowa, bo 58% Polaków nie chce przyjęcia europejskiej waluty, 32% jest za przyjęciem euro, natomiast 10% nie ma własnego zdania.

Wynika z badań Taylor Nelson Sofres (TNS) przeprowadzonych na zlecenie londyńskiego instytutu Open Europe.

Badanie zostało przeprowadzone w 27 krajach członkowskich UE. Największymi przeciwnikami wspólnej waluty są mieszkańcy Wielkiej Brytanii (77%), Łotysze, Litwini, Cypryjczycy i Polacy.

Ponadto z badania wynika, że euro ma zdecydowanie więcej przeciwników w krajach, które jeszcze go nie przyjęły. W połowie krajów ze strefy euro obywatele chcieliby powrotu do walut narodowych, podano w poniedziałkowym komunikacie Instytutu Globalizacji, który poinformował o sondażu.

Największymi zwolennikami powrotu do narodowej waluty są obecnie Grecy (70%), Portugalczycy (60%) i Niemcy (54%). Wśród największych zwolenników pozostania w strefie euro jest Irlandia (77%), Słowenia (59%), Luksemburg (59%) i Finlandia (59%).

Wcześniej wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała, że ewentualne referendum przeprowadzone wśród Polaków ma decydować nie o tym, czy przyjąć europejską walutę, ale kiedy ją przyjąć. Dodała, że referendum, które powinno zostać przeprowadzone w 2009 roku, będzie miało dla Polski ogromną wartość edukacyjną i polityczną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 58% Polaków przeciwko wejściu do strefy euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl