SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5G: Azja wyprzedza Europę. Polska przed Niemcami i Francją

Kraje Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej zdominowały Europę w kwestii technologii 5G. To mieszkańcy gospodarek rozwijających się częściej są odbiorcami tego rodzaju łączności, planują taryfę 5G w przyszłości lub posiadają smartfona zapewniającego taką możliwość - wynika z raportu YouGov.

Article

Zgodnie z raportem międzynarodowej firmy badawczej YouGov "International Telco Report 2021: Consumer adoption of 5G", dziś tylko co piąty Polak deklaruje, że posiadany przez niego smartfon ma dostęp do łączności 5G, a kolejne 20 proc. nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Podobne wyniki i tak pozwalają Polsce wyprzedzić w rankingu takie kraje Europy Zachodniej jak Niemcy (17 proc. posiadaczy odpowiedniego sprzętu), Wielka Brytania (16 proc.), czy Francja (również 16 proc.).

Wśród państw o najwyższym wskaźniku użytkowników 5G wyróżnić można przede wszystkim Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hong Kong, Indonezję i Indie.

"W wielu krajach, szczególnie w Azji, konsumenci są podekscytowani możliwościami oferowanymi przez 5G. Ale na innych rynkach ludzie są obojętni, a nawet zaniepokojeni. Trzeba jasno powiedzieć, że takie postawy, obecne również W Polsce, stawiają nas na przegranym miejscu w światowymi wyścigu technologicznym." - stwierdziła Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry, partnera firmy YouGov w Polsce.

Dane zebrane i opracowane przez YouGov sugerują, że europejscy i amerykańscy operatorzy sieci nie wykorzystali w pełni promocyjnego potencjału technologii, a świadomość dotycząca dostępności i funkcjonalności 5G wciąż jest niska. Globalnie 23 proc. respondentów nie wie, w jaki sposób nowy standard łączności miałby wpływać na doświadczenia towarzyszące korzystaniu z internetu.

Wraz z popularnością łączności 5G wzrasta jednak także zaniepokojenie związane z jej wykorzystaniem. Grupą, która wyrażała najwięcej wątpliwości wobec technologii, byli respondenci w wieku od 25 do 34 lat. Wśród wymienianych przez nich obaw znaleźć można zarówno te dotyczące prywatności, bezpieczeństwa wykorzystania danych czy wzrostu podaży energetycznej, jak i związku między 5G a szczepionkami na COVID-19.

Spośród siedemnastu ujętych w raporcie YouGov krajów do najczęściej zmartwionych potencjalnymi zagrożeniami należą mieszkańcy Indii (53 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (48 proc.) i Chin (41 proc.). Najbardziej entuzjastyczni okazali się Brytyjczycy (18 proc. wyrażających obawy), Duńczycy (20 proc.) oraz Polacy (22 proc.).

Badanie YouGov zostało przeprowadzone w kwietniu 2021 r. na reprezentatywnej ze względu na populację grupie 18 803 respondentów z 17 państw (Australia, Chiny, Dania, Indie, Francja, Indonezja, Wielka Brytania, Meksyk, Niemcy, Polska, Hong Kong, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Singapur, Hiszpania, Szwecja, USA).

  • Więcej informacji:
  • 5G
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 5G: Azja wyprzedza Europę. Polska przed Niemcami i Francją

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
guru
Dobrze że w Polsce chociaż Plus ma szybkie 5G bo w innych sieciach kpina a nie 5G...
odpowiedź