SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

5G za 5 lat z 40-proc. udziałem w rynku FWA

Rosnący popyt na szybką łączność szerokopasmową, obserwowany zarówno w segmencie biznesowym, jak i konsumenckim, przyczynia się do szybkiego rozwoju rynku Fixed Wireless Access (FWA). Ten z kolei napędzany jest przez technologię 5G FWA.

Article

Firma badawcza ABI Research prognozuje, że w 2026 roku globalny rynek FWA wygeneruje 70 mld dolarów przychodu, a liczba subskrypcji przekroczy 180 mln. Za 40 proc. tego rynku ma wówczas odpowiadać 5G FWA.

Analitycy podkreślają, że operatorzy wykorzystują technologię 5G w celu świadczenia usług FWA o dużej przepustowości. Wysoka prędkość i małe opóźnienia zapewniane przez sieci 5G umożliwiają oferowanie atrakcyjnej alternatywy wobec stacjonarnej łączności szerokopasmowej, szczególnie na obszarach, do których nie jest możliwe dostarczenie światłowodu.

"Usługi 5G FWA można wdrażać szybciej i taniej w porównaniu z FTTH. Szybszy czas wprowadzenia na rynek przy niższych nakładach CAPEX to kluczowa zaleta wdrożeń FWA, która pozwala zwiększyć zasięg i przyspieszyć wdrażanie." - stwierdził Khin Sandi Lynn, industry analyst w ABI Research.

Rynek 5G FWA mają napędzać szybko postępujące wdrożenia 5G w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Operatorzy zamierzają tam oferować 5G FWA na obszarach niedostępnych dla FTTH. Te dwa regiony w 2026 roku mają odpowiadać za blisko 60 proc. globalnej liczby subskrypcji 5G FWA.

Natomiast na rynkach wschodzących, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną penetracją stacjonarnych łączy szerokopasmowych, potencjalne opóźnienia we wdrażaniu 5G mogą sprawić, że dominującą usługą FWA będzie w najbliższych latach LTE.

ABI Research wskazuje także, że dla dostawców usług kluczowe znaczenie będzie miało przyjęcie strategii, która pozwoli zarabiać na usługach FWA.

"Tworzenie pakietów FWA dostosowanych do przepustowości i zapotrzebowania na dane oraz łączenie z usługami o wartości dodanej może zwiększyć wskaźniki przyjęcia. Dostawcy usług powinni także przeanalizować innowacyjne usługi pod kątem możliwości generowania przychodu, takie jak gry w chmurze, streaming wideo w wysokiej rozdzielczości, czy aplikacje oparte na AR/VR. Możliwość oferowania takich usług może zwiększyć popyt na usługi 5G FWA, a jednocześnie umożliwić dostawcom zwiększenie przychodu." - dodał Lynn.

  • Więcej informacji:
  • 5G

Dołącz do dyskusji: 5G za 5 lat z 40-proc. udziałem w rynku FWA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl