SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5G w Plusie 9 razy szybsze niż LTE. Najlepsze wyniki w Łodzi

Sieć 5G w Plusie działa ze średnią prędkością 242 Mb/s w wypadku pobierania danych - wynika z prób przeprowadzonych przez platformę SpeedTest.pl w siedmiu miastach w Polsce. Największą prędkość na poziomie 285 Mb/s zanotowano w Łodzi. Testy wskazują, że sprawność 5G w Plusie jest nawet 9-krotnie większa niż w wypadku sieci LTE.

Article

Plus jako pierwszy z największych polskich operatorów uruchomił sieć 5G w pierwszej połowie maja br. Usługa wykorzystująca częstotliwość 2,6 GHz TDD jest obecnie dostępna w 7 miastach i obejmuje zasięgiem ponad 900 tys. użytkowników.

242 Mb/s w 5G

Teraz platforma SpeedTest.pl opublikowała wyniki testów prędkości sieci 5G w Plusie we wszystkich siedmiu miastach, w których dostępna jest ta usługa. Wcześniej wstępne pomiary tej sieci dokonane przez SpeedTest.pl wykazały najwyższą prędkość pobierania danych na poziomie 244 Mb/s.

Korzystając z map opublikowanych na stronie Plusa SpeedTest.pl przeprowadził testy w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku.

Sprzętem używanym do prób był smartfon Huawei P40 z wykorzystaniem komercyjnej karty SIM i aplikacji Speed Test Light działającej w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl.

Według deklaracji testy przeprowadzone były o różnych porach dnia, tak aby ich rozkład w czasie był zbliżony do standardowego rozkładu dobowego testów na SpeedTest.pl.

Ostatecznie we wszystkich siedmiu miejscowościach dokonano prawie tysiąc pomiarów. Wyniki wskazują na średnią prędkość pobierania danych na poziomie 242 Mb/s oraz wysyłania z prędkością 26 Mb/s. W testach zanotowano średnie opóźnienie sygnału w wysokości 31 ms.

Najwyższą średnią prędkością pobierania danych wykazała się sieć Plusa w Łodzi (285 Mb/s), zaś najgorszy wynik pod tym względem osiągnięto w Szczecinie (214 Mb/s).

Czytaj także: Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w maju. 5G w Plusie ze średnią 244 Mb/s

9 razy szybciej niż w LTE

W celach orientacyjnych SpeedTest.pl porównał wyniki uzyskane w sieci 5G z wynikami testów użytkowników platformy będących klientami Plusa, którzy w 30 dniach wykonali pomiary w tych samych miastach, w których Plus uruchomił sieć 5G.

Do analizy wybrano wyłącznie testy wykonane w sieci LTE. Podano średnie dla wszystkich użytkowników LTE z wyżej opisanymi kryteriami, niezależnie od kategorii posiadanego smartfonu (ok. 30 tys. pomiarów w ostatnich 30 dniach w 7 miastach) oraz dodatkowo średnie z pomiarów uzyskanych przez wydzielonych z tej grupy klientów, którzy używali smartfonów o bogatszej konfiguracji (modem kategorii 16 i wyższej z obsługą 4×4 MIMO, 256 QAM i agregację min. 3 pasm częstotliwości – 3 400 pomiarów).

Porównanie wskazuje, że średnia prędkość pobierania jest wyższa nawet 9 razy w porównaniu z LTE, a prędkość wysyłania ponad 2 razy. Tylko opóźnienia są na zbliżonym poziomie, co według SpeedTest.pl nie jest zaskoczeniem, ponieważ wdrażane obecnie sieci 5G w konfiguracji NSA (non-standalone) korzystają z infrastruktury rdzeniowej LTE.

Sytuacja w przypadku testów wykonanych na smartfonach wyposażonych w modemy LTE wyższej kategorii o lepszej konfiguracji wygląda podobnie. Prędkość pobierania w sieci 5G jest 7-krotnie wyższa, prędkość wysyłania również ponad dwukrotnie wyższa i tylko opóźnienie pozostaje na zbliżonym poziomie.

Czytaj także: Korea Południowa i Singapur z najszybszym internetem na świecie. Polska na dalekich pozycjach

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 5G w Plusie 9 razy szybsze niż LTE. Najlepsze wyniki w Łodzi

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mhm taaaa
Taaa, przy LTE były identyczne nagłówki. I rzeczywiście, na początku urządzenia rozpędzały się do 120 i więcej Mbit. A teraz jeśli mam 30 w dokładnie tym samym miejscu i z tym samym tabletem, to już jest naprawdę nieźle.
odpowiedź
User
janek
na razie pięknie to wyglada ale jak sie pojawi pare routerow w nadajniku to ta predkość mocno spadnie. Cóż, radio..
odpowiedź
User
3g
Teraz to zaledwie 100 nadajników, zobaczymy czy to zapowiedź realnych inwestycji czy tylko PR.
odpowiedź
User
AW
NIE TESTUJCIE NA CHIŃSKICH SMARTFONACH, drodzy ludzie ze Speedtestu!!!!
SAMSUNG the best or nothing!!!!
odpowiedź
User
jasio
NIE TESTUJCIE NA CHIŃSKICH SMARTFONACH, drodzy ludzie ze Speedtestu!!!!
SAMSUNG the best or nothing!!!!


Siajomi lepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
odpowiedź