SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5G w Plusie 9 razy szybsze niż LTE. Najlepsze wyniki w Łodzi

Sieć 5G w Plusie działa ze średnią prędkością 242 Mb/s w wypadku pobierania danych - wynika z prób przeprowadzonych przez platformę SpeedTest.pl w siedmiu miastach w Polsce. Największą prędkość na poziomie 285 Mb/s zanotowano w Łodzi. Testy wskazują, że sprawność 5G w Plusie jest nawet 9-krotnie większa niż w wypadku sieci LTE.

Article

Plus jako pierwszy z największych polskich operatorów uruchomił sieć 5G w pierwszej połowie maja br. Usługa wykorzystująca częstotliwość 2,6 GHz TDD jest obecnie dostępna w 7 miastach i obejmuje zasięgiem ponad 900 tys. użytkowników.

242 Mb/s w 5G

Teraz platforma SpeedTest.pl opublikowała wyniki testów prędkości sieci 5G w Plusie we wszystkich siedmiu miastach, w których dostępna jest ta usługa. Wcześniej wstępne pomiary tej sieci dokonane przez SpeedTest.pl wykazały najwyższą prędkość pobierania danych na poziomie 244 Mb/s.

Korzystając z map opublikowanych na stronie Plusa SpeedTest.pl przeprowadził testy w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku.

Sprzętem używanym do prób był smartfon Huawei P40 z wykorzystaniem komercyjnej karty SIM i aplikacji Speed Test Light działającej w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl.

Według deklaracji testy przeprowadzone były o różnych porach dnia, tak aby ich rozkład w czasie był zbliżony do standardowego rozkładu dobowego testów na SpeedTest.pl.

Ostatecznie we wszystkich siedmiu miejscowościach dokonano prawie tysiąc pomiarów. Wyniki wskazują na średnią prędkość pobierania danych na poziomie 242 Mb/s oraz wysyłania z prędkością 26 Mb/s. W testach zanotowano średnie opóźnienie sygnału w wysokości 31 ms.

Najwyższą średnią prędkością pobierania danych wykazała się sieć Plusa w Łodzi (285 Mb/s), zaś najgorszy wynik pod tym względem osiągnięto w Szczecinie (214 Mb/s).

Czytaj także: Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w maju. 5G w Plusie ze średnią 244 Mb/s

9 razy szybciej niż w LTE

W celach orientacyjnych SpeedTest.pl porównał wyniki uzyskane w sieci 5G z wynikami testów użytkowników platformy będących klientami Plusa, którzy w 30 dniach wykonali pomiary w tych samych miastach, w których Plus uruchomił sieć 5G.

Do analizy wybrano wyłącznie testy wykonane w sieci LTE. Podano średnie dla wszystkich użytkowników LTE z wyżej opisanymi kryteriami, niezależnie od kategorii posiadanego smartfonu (ok. 30 tys. pomiarów w ostatnich 30 dniach w 7 miastach) oraz dodatkowo średnie z pomiarów uzyskanych przez wydzielonych z tej grupy klientów, którzy używali smartfonów o bogatszej konfiguracji (modem kategorii 16 i wyższej z obsługą 4×4 MIMO, 256 QAM i agregację min. 3 pasm częstotliwości – 3 400 pomiarów).

Porównanie wskazuje, że średnia prędkość pobierania jest wyższa nawet 9 razy w porównaniu z LTE, a prędkość wysyłania ponad 2 razy. Tylko opóźnienia są na zbliżonym poziomie, co według SpeedTest.pl nie jest zaskoczeniem, ponieważ wdrażane obecnie sieci 5G w konfiguracji NSA (non-standalone) korzystają z infrastruktury rdzeniowej LTE.

Sytuacja w przypadku testów wykonanych na smartfonach wyposażonych w modemy LTE wyższej kategorii o lepszej konfiguracji wygląda podobnie. Prędkość pobierania w sieci 5G jest 7-krotnie wyższa, prędkość wysyłania również ponad dwukrotnie wyższa i tylko opóźnienie pozostaje na zbliżonym poziomie.

Czytaj także: Korea Południowa i Singapur z najszybszym internetem na świecie. Polska na dalekich pozycjach

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 5G w Plusie 9 razy szybsze niż LTE. Najlepsze wyniki w Łodzi

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mhm taaaa
Taaa, przy LTE były identyczne nagłówki. I rzeczywiście, na początku urządzenia rozpędzały się do 120 i więcej Mbit. A teraz jeśli mam 30 w dokładnie tym samym miejscu i z tym samym tabletem, to już jest naprawdę nieźle.
odpowiedź
User
janek
na razie pięknie to wyglada ale jak sie pojawi pare routerow w nadajniku to ta predkość mocno spadnie. Cóż, radio..
odpowiedź
User
3g
Teraz to zaledwie 100 nadajników, zobaczymy czy to zapowiedź realnych inwestycji czy tylko PR.
odpowiedź