SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UKE unieważnia aukcję częstotliwości na 5G, zakończy kadencję 30 maja

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy podjął postępowania dotyczące unieważnienia aukcji na częstotliwości do sieci 5G. Podstawą są przepisy z tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, zgodnie z którą kadencja Cichego na tym stanowisku zakończy się 30 maja.

Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, fot. Radek Pietruszka/PAPArticle

W komunikacie zamieszczonym w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że prezes UKE „wszczął z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej w dniu 6 marca 2020 r.”

Prezes UKE jest do tego zobligowany przepisami tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, która została uchwalona przez Sejm w zeszłym czwartek (po odrzuceniu większości poprawek Senatu), a po podpisie przez prezydenta w sobotę opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Aukcja dotycząca rezerwacji czterech bloków po 80 MHz z częstotliwości 3,6 GHz na potrzeby rozwoju sieci 5G została ogłoszona przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na początku marca. Wcześniej przeprowadzono konsultacje społeczne. Cenę wywoławczą każdego bloku wyznaczono na 450 mln zł, a okres rezerwacji - do 30 czerwca 2035 r.

Termin składania wstępnych ofert pierwotnie upływał 23 kwietnia, udział w aukcji zadeklarował Orange Polska, Play i T-Mobile Polska. W połowie kwietnia prezes UKE zawiesił aukcję z końcem marca na podstawie przepisów z tzw. pierwszej tarczy antykryzysowej. Oznaczało to wstrzymanie upływu terminów w ramach procedury.

W zeszły piątek Polkomtel, operator sieci Plus (należy do grupy Cyfrowy Polsat) poinformował, że złożył wstępną ofertę w aukcji dotyczącej częstotliwości do sieci 5G i wpłacił 182 mln zł wadium.

Polemika prezesa UKE z Ministerstwem Cyfryzacji

Przepisy o unieważnieniu akcji zostały wprowadzone do projeku tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 przez rząd. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczyło, że zawieszenie aukcji przez prezesa UKE może podważyć podstawę prawną całej procedury, ponieważ w pierwszej połowie kwietnia UKE udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące aukcji, a jeden podmiot złożył wstępną ofertę.

To stanowisko szybko skrytykował prezes UKE. Marcin Cichy podkreślił, że projekt unieważnienia aukcji nie był z nim konsultowany. Nie zgodził się z opinią Ministerstwa Cyfryzacji, że zawieszenie aukcji z końcem marca mogło wywołać wątpliwości prawne. Ostrzegł też, że po unieważnieniu aukcji procedura nie będzie mogła być zrealizowana w terminie wymaganym przepisami unijnymi.

- Przełożenie aukcji 5G to straty dla skarbu państwa i telekomów. Na kryzysie mogą skorzystać niektóre firmy technologiczne, ale tylko te które zbudowały wcześniej zaawansowane cyfrowe podstawy - komentowali eksperci dla Wirtualnemedia.pl.

- Chcemy, żeby aukcja została przeprowadzona w tym roku. Tutaj oczywiście zasadniczą rolę pełni prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - powiedział w zeszły poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski o aukcji na częstotliwości do5G. Zwrócił uwagę, że sieć 5G telekomy uruchamiają już na obecnych częstotliwościach. - Więc należy się spodziewać, że sieć 5G będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów w kolejnych miastach, obszarach Polski - stwierdził.

Marcin Cichy 30 maja przestanie być prezesem UKE

W tarczy antykryzysowej 3.0 znalazły się też przepisy wygaszające kadencję obecnego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 14 dni po jej wejściu w życie. Oznacza to, że Marcin Cichy odejdzie z tego stanowiska 30 maja.

- Nie znam powodów wprowadzenia przepisu skracającego moją kadencję. Zgodnie z prawem powinna się ona skończyć we wrześniu 2021 roku. Nikt ze mną w tej sprawie nie rozmawiał. O przepisach odwołujących mnie ze stanowiska dowiedziałem się 28 kwietnia ze strony internetowej Sejmu. Nie chciałbym spekulować o motywach takiej decyzji - powiedział Marcin Cichy portalowi Wirtualnemedia.pl w zeszłym tygodniu.

W obronie stanowiska Cichego wystąpiła Komisja Europejska, która wystosowała list do ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Zwrócono w nim uwagę na fakt, że zwolnienie prezesa UKE ze stanowiska przed upływem jego kadencji narusza unijne porozumienia i jest wyrazem ignorowania wszelkich standardów obowiązujących na terenie wspólnoty.

- Komisja Europejska potwierdza, że kadencja prezesa UKE jest niewzruszalna w trakcie jej trwania. Potwierdzają to także wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Usuwanie regulatora w formie poprawki do ustawy jest sprzeczne z art. 7 i 8 Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który jednoznacznie chroni jego niezależność i kadencyjność. Myślę jednak że moja kadencja zakończy się w ciągu 2 tygodni - trafnie prognozował Cichy jeszcze przed ostatecznym uchwaleniem tarczy 3.0.

W ramach ustawy zmieniono też sposób powoływania nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej: będzie go wybierał Sejm, a Senat nie będzie już brał udziału w tej procedurze.

Plus uruchomił już 5G w największych miastach

11 maja operator Plusa uruchomił sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD na terenie Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Sieć działa obecnie w oparciu o 100 stacji bazowych docierających do 900 tys. osób. Do końca br. telekom ma uruchomić ten standard w kolejnych 600 stacjach bazowych, powiększając zasięg usługi do ponad 2 mln osób.

Oferta z taryfami 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

W październiku ub.r. Orange Polska i koncern Nokia rozpoczęły testy sieci 5G w Lublinie. W ramach prób uruchomiono 10 stacji bazowych w czterech dzielnicach. Natomiast od września Orange testuje 5G w Warszawie.

T-Mobile sieć 5G zaczął testować już w grudniu 2018 roku w Warszawie, a Play - w lipcu ub.r. w Toruniu. Ten drugi operator w styczniu ma zacząć w Trójmieście komercyjne testy sieci 5G na częstotliwości 2100 MHz, w oparciu o 100 zmodernizowanych stacji bazowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes UKE unieważnia aukcję częstotliwości na 5G, zakończy kadencję 30 maja

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klient
Żałosne - najpierw dają cenę z kosmosu, potem unieważniają...
odpowiedź
User
Kl
Ministerstwo Cyfryzacji najpierw twierdziło, że Prezesa UKE trzeba odwołać po zawiesił aukcje, jak się okazało że zawiesiła ja ustawa, teraz mówia, że to przez unijne przepisy. A w nich jest, że Prezes UKE ma dokonczyc kadencję. Kupy nie trzymaja się te wyjaśnienia.
odpowiedź
User
Robin
Nie dał się sterować z tylnego siedzenia, to wyrzucili.
odpowiedź