SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska uruchamia sieć 5G, w zasięgu 6 mln osób

We wtorek sieć telekomunikacyjna T-Mobile Polska zacznie oferować klientom usługi w standardzie 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz. Do końca czerwca w zasięgu sieci znajdzie się 6 mln osób.

fot. materiały prasoweArticle

Od wtorku 9 czerwca z sieci 5G w T-Mobile Polska będą mogli korzystać użytkownicy z Warszawy i okolic, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Płocka, Opola, Częstochowy, Rzeszowa, Bielsko-Białej, Kielc oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?

Natomiast do końca czerwca standard 5G będzie dostępny dla 6 mln osób mieszkających w 46 miejscowościach w całym kraju.

- Dziś z dumą ogłaszam komercyjne uruchomienie sieci 5G w T-Mobile. Nie chcemy czekać na to, co przyniesie przyszłość, tylko ją tworzyć. Dlatego już teraz dajemy naszym klientom możliwość stania się częścią pierwszego etapu tej rewolucji technologicznej i przyłączenia się do 5G. Nie ograniczamy się do jednego, niewielkiego obszaru, a uruchamiamy usługę w szerokiej skali - komentuje Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

1,6 tys. stacji bazowych z częstotliwością 2100 MHz

Sieć 5G w T-Mobile Polska jest oparta na częstotliwości 2100 MHz. Do końca czerwca ten standard zacznie obsługiwać 1,6 tys. stacji bazowych telekomu.

- 5G to niespotykana gama możliwości i naszym celem jest umożliwienie klientom skorzystania z nich tak, jak tego oczekują. Dzisiaj budujemy trwałą podstawę do rozwoju tej technologii, aby w kolejnych miesiącach i latach, bazując na nowych częstotliwościach, zaoferować użytkownikom pełnię możliwości technologii 5G - zapowiada Andreas Maierhofer.

Jak korzystać z 5G w T-Mobile?

Z sieci 5G będą mogli korzystać bez dodatkowych opłat użytkownicy wszystkich planów taryfowych dla klientów indywidualnych wprowadzonych przez T-Mobile Polska we wrześniu ub.r. oraz taryfy MagentaBiznes. W przypadku tej ostatniej nie będą obowiązywały limity prędkości transmisji danych.

CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G

Warunkiem jest posiadanie smartfona lub tabletu obsługującego 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz. Dostęp do tej technologii będzie aktywowany wszystkim klientom przy podpisaniu nowej umowy lub aneksu do umowy obejmującego telefon obsługujący 5G. Ponadto nową usługę można włączyć w aplikacji Mój T-Mobile.

T-Mobile zaznacza, że wraz z rozwojem 5G przygotuje osobne taryfy obejmujące tę technologię.

- „Jakość, którą kochasz” - oto dewiza, która przyświeca nam przy tworzeniu wszystkich rozwiązań dla naszych klientów. Nie inaczej jest w przypadku 5G. Chcemy oferować użytkownikom możliwość korzystania z usług wysokiej jakości, zapewniając świetną obsługę, która dostosowuje się do ich potrzeb, a przy tym – dać okazję do bycia pionierami innowacji - bez zbędnych formalności czy skomplikowanych mechanizmów - zapewnia Andreas Maierhofer.

T-Mobile Polska w regulaminie dostępu do sieci 5G podał przybliżone prędkości, jakich mogą się spodziewać klienci. Szacunkowa maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych w technologii 5G - przy braku ruchu internetowego innych użytkowników - ma wynosić w sieci T-Mobile 130Mb/s dla pobierania i 50Mb/s dla wysyłania.

Szacunkowa maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych w 5G T-Mobile w ramach Mobilnego Internetu - przy znacznym ograniczeniu ruchu internetowego innych użytkowników - wynosi 20Mb/s dla pobierania i 20Mb/s dla wysyłania.

W przypadku abonenta, którego umowa przewiduje na stałe szacunkową prędkość maksymalną 20 Mb/s, 60 Mb/s, albo 200 Mb/s wskazane w jego umowie poziomy prędkości są zawieszane na czas korzystania przez niego z niniejszej promocji.

CZYTAJ TAKŻE: Play uruchamia sieć 5G na paśmie 2100 MHz w 33 miastach

Kilka dni temu sieć T-Mobile Polska zmodyfikowała swoją ofertę abonamentową. Nadal jest ona oparta na czterech planach, których podstawowe wersje kosztują miesięcznie od 35 do 75 zł, a ze smartfonami - od 55 do 165 zł.

W pierwszym kwartale br. T-Mobile Polska osiągnął wzrost przychodów o 4,1 proc. do 1,557 mld zł oraz zysku EBITDA AL o 4 proc. do 414 mln zł. Na koniec marca operator miał 10,98 mln klientów: 7,53 mln abonentów i 3,45 mln klientów ofert prepaidowych.

5G uruchomiły już Plus i Play, Orange to zapowiedział

T-Mobile Polska to ostatni z głównych operatorów telekomunikacyjnych informujący o starcie usług w technologii 5G.

11 maja br. sieć 5G opartą na częstotliwości 2,6 GHz TDD uruchomił Plus (grupa Cyfrowy Polsat) we współpracy z firmą Ericsson. Sieć 5G w Plusie funkcjonuje w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, obecnie w jej zasięgu znajduje się ok. 900 tys. użytkowników.

W zeszłym tygodniu Orange Polska zapowiedział, że od 1 lipca br. rozpocznie w Polsce pierwszy etap wprowadzania usług 5G dla swoich klientów. W zasięgu usługi pod marką #hello5G wykorzystującej pasmo 2100 MHz będzie prawie 6 mln użytkowników, m.in. w Warszawie, Łodzi, Katowicach oraz Krakowie.

Natomiast Play uruchomił sieć 5G opartą na paśmie 2100 MHz. Obecnie sieć działa w 33 miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Toruniu, a do końca czerwca ma zostać udostępniona w 53 miejscowościach.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska uruchamia sieć 5G, w zasięgu 6 mln osób

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wareczek97
Na to czekałem! Od jutra będziemy testować :)
odpowiedź
User
ABC
Chyba kogoś tam nieźle pogrzało, czyli w innych taryfach biznesowych, niż Magenta Biznes nie będzie 5G bez dodatkowych opłat?
odpowiedź
User
Marcinek
Chyba kogoś tam nieźle pogrzało, czyli w innych taryfach biznesowych, niż Magenta Biznes nie będzie 5G bez dodatkowych opłat?
Ktoś tu chyba średnio umie czytać ze zrozumieniem, bo w artykule wyraźnie stoi, że " z sieci 5G będą mogli korzystać bez dodatkowych opłat użytkownicy wszystkich planów taryfowych dla klientów indywidualnych wprowadzonych przez T-Mobile Polska we wrześniu ub.r. oraz taryfy MagentaBiznes."
odpowiedź