SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

119 pozwoleń na testy 5G. Play i Orange najbardziej aktywne

W 2021 roku w Polsce wydano 119 pozwoleń na prowadzenie testów sieci 5G - wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Najbardziej aktywne w prowadzeniu prób były sieci Orange i Play, a do testowania nowej technologii wykorzystywano najczęściej pasmo 3,5 GHz.

Article

Polscy operatorzy komórkowi od kilku lat przygotowują się do wprowadzenia w naszym kraju technologii 5G, która ma zrewolucjonizować komunikację elektroniczną i przyspieszyć digitalizację w wielu segmentach gospodarki.

Orange i Play na czele

W ramach przygotowań do wprowadzenia 5G telekomy prowadzą testy tej technologii, do których niezbędne jest pozwolenie udzielane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Czytaj także: Ruszy proces podpalacza masztów 5G. Ma na koncie urządzenia Orange i T-Mobile

Teraz poinformowano, że w 2021 r. prezes UKE wydał 119 decyzji zezwalających lub przedłużających zezwolenia na prowadzenie testów technologii 5G w pasmach 700 MHz, 800 MHz, 3,5 GHz oraz 26 GHz.

Zgodnie z informacjami regulatora w ub.r. najwięcej prób 5G prowadzili operatorzy Orange i P4 (właściciel Play). Nieco mniej pozwoleń otrzymał T-Mobile Polska, z kolei Polkomtel (właściciel Plusa) nie występował w 2021 r. o pozwolenia od UKE.

Z dokumentów wynika, że najwięcej testów prowadzono z wykorzystaniem pasma 3,5 GHz i w większości w dużych polskich miastach (Warszawa, Łódź, Kraków).

Oprócz największych telekomów o pozwolenia na próby występowały także mniejsze podmioty, m.in. IS-Wireless, Politechnika Łódzka, Nokia Solutions oraz PKN Orlen.

Czytaj także: Te smartfony 5G z Androidem sprzedają się najlepiej (TOP 10)

Dołącz do dyskusji: 119 pozwoleń na testy 5G. Play i Orange najbardziej aktywne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl