SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

600 mln niezaszyfrowanych haseł użytkowników w bazie Facebooka. „Danych nie dostał nikt z zewnątrz”

Dziennikarz technologiczny Brian Krebs ujawnił, że ponad 20 tysięcy pracowników Facebooka mogło mieć dostęp do haseł 600 mln użytkowników serwisu, które były przechowywane w niezaszyfrowanej, tekstowej formie. Facebook przyznaje się do błędu, zapewnia jednak że wrażliwe dane internautów nie zostały przejęte przez nikogo spoza firmy.

fot. materiały prasoweArticle

Z informacji podanych przez Briana Krebsa, dziennikarza zajmującego się kwestiami cyberbezpieczeństwa wynika, że hasła dotyczące nawet 600 mln użytkowników Facebooka od 2012 r. były przechowywane na serwerach serwisu w formie niezaszyfrowanej, w postaci zwykłego tekstu, który potencjalnie każdy mógł przeczytać. Tymczasem zgodnie z podstawowymi normami bezpieczeństwa tego typu dane powinny być gromadzone w formie zaszyfrowanej i nieczytelnej.

Jak podaje Krebs dostęp do tych danych pozostawał otwarty dla ponad 20 tys. pracowników firmy kierowanej przez Marka Zuckerberga.

Nikt nie dostał haseł

Po ujawnieniu informacji przez Krebsa Facebook na blogu przyznał, że rzeczywiście doszło do błędu w zabezpieczeniach, których został odkryty w styczniu br. Serwis podaje, że sprawa dotyczy kilkuset milionów użytkowników aplikacji Facebooka w wersji Lite przeznaczonej dla obszarów ze słabą dostępnością internetu, kilkudziesięciu milionów osób korzystających z regularnej wersji Facebooka, a także kilkudziesięciu tysięcy użytkowników platformy Instagram.

Facebook zapewnia jednocześnie, że niezabezpieczone hasła nie zostały przejęte przez żadne niepowołane osoby spoza firmy. Serwis zapowiada, że roześle specjalne powiadomienia do wszystkich użytkowników którzy zostali dotknięci odkrytym błędem systemu i poinstruuje ich jak powinni dalej postępować.

Setki milionów otwartych haseł to ostatnio nie jedyna wpadka dotycząca bezpieczeństwa w ekosystemie Facebooka. W pierwszej połowie marca br. ujawniono że komunikator Messenger zawierał błąd w zabezpieczeniach, który pozwalał na przeglądanie listy rozmówców z którymi kontaktował się konkretny użytkownik. Z kolei jesienią ub.r. na skutek innej luki hakerzy przejęli wrażliwe dane ponad 29 mln użytkowników Facebooka.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld).  Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 600 mln niezaszyfrowanych haseł użytkowników w bazie Facebooka. „Danych nie dostał nikt z zewnątrz”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl