SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

600. rocznica Bitwy Pod Grunwaldem w TVP Historia

TVP Historia objęła patronatem medialnym obchody 600. rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem. W sobotę, 17 lipca 2010 r. o godz. 14.00 TVP Historia rozpocznie transmisję na żywo z inscenizacji zwycięskiej walki wojsk polsko- litewskich z Zakonem Krzyżackim.

600. rocznica Bitwy Pod Grunwaldem w TVP Historia

Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie i na świecie. Weźmie w nim udział około 2 tys. odtwórców historycznych z całej Europy a na polach Grunwaldu zgromadzi się ponad 100 tys. widzów.

Dla uczczenia tego jednego z najważniejszych zwycięstw TVP Historia przygotowała premierę filmu dokumentalnego pt. „Legenda Grunwaldu”.

Emisja filmu przewidziana jest na 15 lipca o godz. 21.00 a emisje powtórkowe będą kolejno:

16 lipca - godz.   8.30

17 lipca - godz. 23.00

18 lipca - godz. 12.00

Legenda Grunwaldu   (Czas: 50 min, reż. Mirosław Gronowski)                                                                                                                                                  

Grunwald to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Obrastała legendą niemal od początku, a jej wpływu na losy Europy nikt nigdy nie kwestionował. Skutki militarne i polityczne tej bitwy były wykorzystywane na przestrzeni dziejów przez  wszystkie uczestniczące w wojnie strony. To, co dla Polaków stało się pod Grunwaldem, Niemcy nazwali bitwą pod Tannenbergiem, a Litwini Żalgiris. Po dziś dzień trwa spór, o to kto naprawdę dowodził wojskami sprzymierzonych, jak i gdzie zginął Wielki Mistrz, jak liczebne były obie armie? Film pokazuje jak przez wieki wykorzystywano legendę Grunwaldu dla swoich partykularnych celów. Narratorami są profesorowie Henryk Samsonowicz i Roman Trąba oraz historycy z Litwy, Białorusi i Niemiec.                                                                                             

Dodatkowo TVP Historia wyemituje serię filmów archiwalnych związanych z obchodami 600. rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem.

Grunwald 1960

Data emisji: 15.07, godz. 18.00 ; 16.07 godz. 12.00 ; 17.07 godz. 8.00

Gdańska harcerka wybiera się na obchody 550. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Kamera towarzyszy jej w wyprawie na miejsce spotkania, w codziennych obowiązkach w miasteczku zlotowym, podczas licznych atrakcji związanych z historyczną rocznicą oraz w oficjalnych uroczystościach na Polach Grunwaldzkich.

Rycerze i mnisi

Data emisji 14.07, godz. 19.00, powtórka 15.07, godz. 9.30

W programie poznamy dzieje zakonów krzyżackich, ich duchowość i religijność. Przedstawienie dziejów jednego z zakonów rycerskich, omówienie roli cywilizacyjnej Krzyżaków w dziejach Europy. Zakon krzyżacki dzisiaj.

Malbork

Data emisji 14.07 godz. 19.30, powtórka 15.07 godz. 10.00

Historia Zamku w Malborku, jego architektura i muzea.

Krzyżacy 

Data emisji 15.07, godz. 19.00, powtórka 16.07, godz. 9.30

Film opowiada o obecnej działalności Zakonu Niemieckiego znanego w Polsce przede wszystkim pod nazwą Zakonu Krzyżackiego. Wielki Mistrz Zakonu dr Arnold Wieland opowiada o dniu dzisiejszym, a ilustracją są zdjęcia dokumentujące faktyczną działalność Zakonu kierującego się trzema głównymi założeniami: chronić, pomagać, leczyć. Ukazana jest również struktura Zakonu, zasady działania, a także zderzenie naszych dotychczasowych wyobrażeń o Krzyżakach z rzeczywistością, która nie zakończyła się w 1410 roku wraz z bitwą pod Grunwaldem.

Tuchola- Historia dwóch mieczy

Data emisji 15.07, godz. 19.30, powtórka 16.07, godz. 10.00

„Tuchola - Historia dwóch mieczy” opowiada o dziejach miasta, które od 13 wieku wchodziło w skład państwa krzyżackiego. Krzyżacy pobudowali tu potężny zamek, w którym rezydowali komturowie tucholscy. Najbardziej znanym był Henryk von Schwelborn, zajadły wróg Polaków, który dla podkreślenia swego męstwa, kazał nosić przed sobą dwa nagie miecze. To on namówił wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena, żeby podarował Jagielle przed bitwą pod Grunwaldem dwa miecze. Komtur tucholski okazał się tchórzem. Uciekł z pola walki, ale dogonili go polscy rycerze i ścięli mieczem. Program opowiada też o kosznajderii, małej ojczyźnie położonej między Tucholą, Sępólnem a Chojnicami, która odeszła w zapomnienie. Kosznajdrzy przybyli na te tereny w 14 wieku, kiedy ziemią tucholską rządzili Krzyżacy. Mówili po niemiecku, mieli wysoką kulturę rolną i byli katolikami, co pozwoliło im wchodzić w mariaże z miejscową ludnością. Część z nich się zasymilowała, większość wyjechała do Niemiec w 45 roku, po zakończeniu wojny. Przewodnikiem w programie jest Andrzej Wegner.

Receptury klasztorne. Kapelusze po krzyżacku. Grunwald

Data emisji 15.07, godz. 19.45, powtórka 16.07, godz. 10.15

Jacek Kowalski odwiedza kuchnię rycerską w średniowiecznym zamku krzyżackim w Gniewie. Niestety, na miejscu okazuje się, że rycerstwo właśnie wyruszyło pod Grunwald. Kowalski dociera do obozu na krótko przed bitwą i obserwuje, jak średniowieczna tradycja zderza się ze współczesnością. Spotyka pasjonatów, którzy naśladują średniowiecznych mnichów-rycerzy. Ta „zabawa" ma wymiar nie tylko poznawczy, ale i duchowy. Kowalski rozmawia o tym z Jarosławem Struczyńskim, który co roku odgrywa rolę wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Współcześni Krzyżacy rekonstruują również obraz rycerskiej kuchni. Jacek Kowalski przygląda się, jak przygotowują kapelusze po krzyżacku, czyli średniowieczną wersję pierogów z mięsem.

Dostępne będą również fragmenty najciekawszych i decydujących momentów bitwy na stronie www.historia.tvp.pl
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 600. rocznica Bitwy Pod Grunwaldem w TVP Historia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl