SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

α6500 - nowy aparat Sony z matrycą APS-C (wideo)

Firma Sony zaprezentowała nowy aparat z matrycą formatu APS-C: α6500 (model ILCE-6500).

Article

Sony α6500 należy do rodziny aparatów bezlusterkowych Sony i podobnie jak model α6300 jest wyposażony w system automatyki ostrości 4D Focus, dzięki któremu umożliwia ustawianie ostrości w ciągu 0,05 sekundy. Elementem systemu jest 425 pól AF opartych na detekcji fazy oraz technologia High-density Tracking AF poprawiająca efektywność wykrywania i śledzenia obiektów.

Korpus α6500 wyposażono w ekran dotykowy, dzięki któremu użytkownik może nastawić ostrość na konkretny obiekt poprzez dotknięcie ekranu. Funkcja ta stanowi uzupełnienie zaawansowanego systemu AF i trybu nagrywania filmów. α6500 to także pierwszy aparat Sony z funkcją gładzika: rolę tę może spełniać ekran LCD, a do komponowania ujęcia i kontrolowania obrazu służy wtedy wizjer. Przesuwając palcem po ekranie, można więc przenieść punkt ostrości z jednego fragmentu na inny.

Wewnątrz korpusu α6500 znajduje się 24,2-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS formatu APS-C, który współpracuje z procesorem obrazu Bionz X i nowo opracowanym układem LSI. Połączenie tych trzech elementów zapewnia zakres czułości od ISO 100 do 51 200. Aparat posiada wizjer XGA OLED Tru-Finder mający rozdzielczość 2,4 miliona pikseli, korpus ze stopu magnezu, wzmocnione mocowanie obiektywu, duży uchwyt dla prawej dłoni, większy przycisk spustu migawki, ogółem 10 przycisków funkcji użytkownika (w tym „C1”, „C2” i „C3”), muszlę oczną wykonaną z miękkiej gumy.

Nowy model wykonuje do 11 zdjęć na sekundę, zachowując przy tym ciągłość działania automatyki ostrości i śledzenia ekspozycji. Dostępny jest także tryb fotografowania z podglądem na żywo, w którym maksymalna szybkość wynosi 8 klatek na sekundę. Tryb ten ułatwia śledzenie obiektów w szybkim ruchu - łączy zalety wizjera elektronicznego z brakiem opóźnień w wizjerze optycznym. Dzięki powiększonemu buforowi aparat pozwala zarejestrować do 307 klatek, co jest zasługą nowo wprowadzonego układu scalonego o dużej skali integracji. Do zadań nowego układu należy także optymalizacja jakości obrazu na fotografiach i filmach.

W aparacie zastosowano też 5-osiowy, optyczny system stabilizacji obrazu, dzięki któremu istnieje możliwość wydłużenia czasu otwarcia migawki o 5 stopni oraz wybierania pól AF.

Nowy α6500 umożliwia zapis materiału filmowego 4K na kartę pamięci. Model ten pozwala nagrywać obraz 4K (3840 x 2160p) w formacie Super 35mm, przy wykorzystaniu pełnej szerokości przetwornika obrazu. Podczas filmowania aparat odczytuje wszystkie piksele, nie łącząc ich w grupy. W rezultacie gromadzone dane 6K (odpowiednik 20 megapikseli) zawierają ok. 2,4 x więcej pikseli niż obraz 4K UHD.

Aparat jest zgodny z kodekiem obrazu filmowego XAVC S oraz oferuje przepływność do 100 Mb/s przy zapisie obrazu 4K i 50 Mb/s dla obrazu Full HD. Wśród pozostałych funkcji wideo znajduje się nagrywanie obrazu Full HD w tempie 100 kl./s przy przepływności do 100 Mb/s i ze śledzeniem ostrości. Takie nagranie można sprawdzać i montować w czterokrotnie zwolnionym tempie, w rozdzielczości Full HD (25p). Z kolei nowy tryb S&Q, przeznaczony do nagrywania obrazu w zwolnionym i przyspieszonym tempie, daje do wyboru 8 szybkości klatek z przedziału od 1 do 100 kl./s. Można dzięki temu nagrywać materiały przeznaczone do wyświetlenia w szerokim zakresie prędkości: od 50-krotnie przyspieszonego do 4-krotnie zwolnionego tempa.

Podczas nagrywania można używać krzywych gamma S-Log, które rozszerzają zakres dynamiczny rejestrowanego obrazu: w przypadku ustawienia gamma S-Log3 dynamika wynosi ok. 14 stopni EV. Aparat obsługuje także rozszerzoną przestrzeń barw S-Gamut. Użytkownik może wybierać klatki z materiału filmowego i zapisywać je jako fotografie. W przypadku nagrań 4K uzyskiwana rozdzielczość wynosi ok. 8 megapikseli, a filmów HD — 2 megapiksele.

Lista funkcji aparatu obejmuje także tryb cichych zdjęć, funkcję Eye AF w trybie AF-C, automatykę ostrości podczas powiększania obrazu, możliwość pobierania przez łącze Bluetooth danych o miejscu wykonania zdjęcia, których źródłem może być współpracujące urządzenie mobilne, a także rozszerzany tryb punktowy z wyborem czujnika AF.

Ponadto α6500 jest zgodny z technologiami Wi-Fi, QR i NFC. Współpracuje także z aplikacją Sony PlayMemories Mobile, dostępną w wersji na systemy Android i iOS. Do zwiększenia funkcjonalności urządzenia można używać aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps.

Nowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony α6500 będzie dostępny w Europie od grudnia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: α6500 - nowy aparat Sony z matrycą APS-C (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl