SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

7 innowacyjnych urządzeń i technologii, które mogą się upowszechnić w 2014 roku

Nadchodzący rok może okazać się przełomowy dla wielu technologii, które albo zadebiutowały w mijającym roku, albo dopiero je zaanonsowano i czekają na swoją premierę. Oto siedem urządzeń i technologii, które według magazynu „Forbes” mogą zrewolucjonizować rynek w nadchodzącym czasie.

Czy światło dzienne ujrzy iTV Apple?
Rynek oczekuje zapowiadanej przez Apple premiery iTV. Firma wielokrotnie dawała do zrozumienia, że interesuje ją nieustanny rozwój technologii, na której ma być oparta iTV. Dopóki nie będzie ona dla Apple zadowalająca, nie ma co liczyć na rynkowy debiut. Wydaje się, że projekt jest we wczesnym stadium rozwoju, ale być może pojawi się na rynku już latem 2014 roku.

Smart watch od Google
To może być rok Google Watch. Nieoficjalnie mówi się, że firma może wprowadzić ten gadżet na rynek już w pierwszych miesiącach 2014 roku. Inne niepotwierdzone informacje mówią o zintegrowaniu zegarka z Google Now. Aby taki gadżet odniósł sukces, musi oferować coś, czego nie może uczynić smartfon, niewykluczone zatem, że światło dzienne ujrzy technologia, która będzie miała zdolność reagowania „nieproszona” na codzienne czynności i potrzeby użytkownika.

Google Glass wciąż technologią jutra
To wciąż jeszcze bardzo wczesna faza rozwoju tego projektu. Docelowo Google Glass mają posiadać funkcję smartfonów (robienie zdjęć i ich przesyłanie, rejestracja obrazu i dźwięku, wyświetlanie prognozy pogody i mapy). Co prawda trafiły do sprzedaży w USA na początku tego roku, jednak Google przewiduje ich właściwy debiut rynkowy właśnie na rok 2014.

>>> Korzystanie z nowych technologii - 10 trendów na 2014 rok (wideo)

Rozwój technologii TouchID?
Apple podczas wrześniowej konferencji zaprezentował iPhone’a 5S, który ma wbudowaną funkcję TouchID. Jest to czytnik linii papilarnych, mający być w zamyśle systemem zabezpieczającym telefon np. przed kradzieżą. Obecnie ta funkcja jest bezużyteczna - umożliwia jedynie zablokowanie telefonu, a ponadto dokonywanie zakupów w App Store. Być może już niedługo jednak doczekamy się  jej wykorzystania do innych celów, np. zintegrowania systemów bezpieczeństwa na użytek domowy, a nawet obsługi płatności w sklepach.

Xbox One i PlayStation 4 zatrą różnice pomiędzy rozrywką a grami wideo 
Możliwości technologiczne nowych konsol do gier (Xbox One i PS4), których premiera miała miejsce w listopadzie, pozwalają graczom na integrację rodem z mediów społecznościowych. Użytkownicy mogą mieć followersów oraz  mogą współpracować w osiąganiu wspólnych celów. Oprócz grania, systemy te pozwolą na znacznie sprawniejsze poruszanie się po kanałach rozrywkowych. Być może jednocześnie będzie można słuchać muzyki, grać w gry, oglądać TV, przy tym przełączając się na czwartą aktywność.

Drukowanie przestrzenne zrewolucjonizuje produkcję?
Mijający rok był czasem wzrostu popularności przestrzennego drukowania. Obecna technologia w drukarkach 3D pozwala tworzyć gotowe obiekty, takie jak zabawki czy ubrania. Nadchodzący rok być może ostatecznie przetrze szlak tej technologii, a Chiny jako potentat w tym zakresie mogą utracić swoją dominującą pozycję.

Wyszukiwanie w języku naturalnym 
Czasy, gdy używano terminu „osobisty asystent” jako określenia odręcznie zapisywanego kalendarza, bezpowrotnie minęły. Wraz z pojawieniem się Google Now czy Siri od Apple - inteligentnych aplikacji odpowiadających na zadane pytania, celem stało się dostarczanie informacji, zanim użytkownik o to poprosi. Zmiany idą w kierunku odejścia od aktywnego żądania danych na rzecz biernego ich dostarczania do urządzenia. Wyszukiwanie w języku naturalnym, nie bazujące na słowach kluczowych, było celem wprowadzenia ostatnich zmian w algorytmie Google Hummingbird. Najbliższy rok będzie stał pod znakiem udoskonalania tej technologii.

 

Dołącz do dyskusji: 7 innowacyjnych urządzeń i technologii, które mogą się upowszechnić w 2014 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl