SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

70 proc. Polaków nie ufa księżom

30 proc. Polaków ufa duchownym, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie - wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest.

<!-- 1.2644s -->

Średnio w Europie zaufanie do przedstawicieli duchowieństwa deklaruje 38 proc. ankietowanych. Najbardziej sceptycznie do osób duchownych podchodzą mieszkańcy Czech oraz Słowenii - w obu tych krajach 18 proc. badanych jest zdania, że księżom można zaufać. Nieufni są również Belgowie (21 proc.) oraz Holendrzy (26 proc.).

Największym zaufaniem kapłani cieszą się w Finlandii (72 proc.), znacznym - w Rumunii (50 proc.), Szwajcarii (49 proc.) oraz w Niemczech (48 proc.).

Zaufanie do księży w Polsce od kilku lat spada powoli, aczkolwiek systematycznie. W 2010 i 2011 roku duchownym ufało 34 proc. Polaków, a w 2012 - 31 proc.. Podobną tendencję zauważyć można również w innych krajach poddanych analizie, szczególnie  w Rosji oraz Holandii. W 2010 roku zaufanie do kapłanów deklarowało 59 proc. Rosjan i 40 proc. Holendrów, a obecnie odpowiednio 46 proc. i 26 proc.

Jednocześnie w kilku krajach występuje odwrotna tendencja. Wzrost zaufania do przedstawicieli duchowieństwa w ostatnich latach odnotowany został m.in. we Francji (30 proc. w 2010 r. vs 40 proc. w 2013 r.) oraz w Portugalii (36 proc. w 2010 r. vs  43 proc. w 2013 r.).

Trzynasta edycja badania European Trusted Brands została przeprowadzona przez Reader’s Digest w 12 krajach europejskich (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia i Szwajcaria). Wzięło w niej udział 18 314 respondentów. Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.

W Polsce badanie przeprowadzono metodą on-line. Analizie poddano 1049 ankiet.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 70 proc. Polaków nie ufa księżom

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
taaa, i co jeszcze? Walka z Kościołem trwa, bo jako jedyna instytucja trwa w tradycji, w przywiązaniu do konserwatywnych wartości, dla których w europejskim, zachodnim społeczeństwie miejsca nie ma.
Bóg, Honor, Ojczyzna!
12 32
odpowiedź
User
janek
Cieszy mnie to, że Polska się budzi. Katolicyzm to w tej chwili tylko etykietka, a dla fanatykow święta krowa.

Będzie jak na zachodzie: sekularyzacja i duchowosc niereligijna.
W Polsce obserwuję rozkwit rodzimowierstwa i filozofii wschodu, tak jak na zachodzie.
30 11
odpowiedź
User
janek
@Dany

Jestem własnowiercą i nie dziwię się temu, że po zamachach 11 wrzesnia sceptycy śmiało mówią co sądzą o Bogach i religiach.

Wole haslo rewolucji francuskiej, któremu bardziej po drodze z mistycyzmem.
25 10
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Readers Digest jest znany z tego, że wykonuje badania bezpośrednio w ciemnej d... i wyciąga stamtąd zadziwiające wyniki. Np. takie, że najbardziej zaufane stacje w Polsce to TVN i TVN24. Dawno się tak długo nie śmiałem. Możecie sprawdzić, te wyniki można znaleźć tu, w archiwum.
8 29
odpowiedź
User
janek
Siegnijcie po polskie badania "zaufania do zawodow" i porownajcie z badaniami Readers Digest. Podobna sytucja jest z TVN(24). Nie widać różnicy.

"Walka z Kosciolem" to mantra pewnych środowisk w Polsce. Jestem przeciwnikiem podtrzymywania statusu quo i stagnacji swietych krow.
16 10
odpowiedź