SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

85 proc. Polaków nie chce zaostrzenia prawa aborcyjnego, niemal co trzeci Polak zna osobę po aborcji

85 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego. 31 proc. obywateli zna osobiście kogoś, kto dokonał aborcji. Ponad połowa przyznaje, że obecny rząd narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania – wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Article

Zdecydowana większość Polaków nie chce zaostrzania obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego przeprowadzania zabiegu aborcji. 44 proc. jest za pozostawieniem obecnego prawa, a 41 proc. za jego liberalizacją.

Najwięcej zwolenników nieingerowania w obecne prawo aborcyjne jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (50 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (47 proc.).

Z kolei za liberalizacją prawa, czyli zwiększeniem możliwości przeprowadzenia aborcji, opowiada się najwięcej zwolenników Nowoczesnej (47 proc.), następnie PO (40 proc.), ale również 35 proc. zwolenników PiS.

Najwięcej zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych jest wśród zwolenników Kukiz’15 (32 proc.).


 - Uzyskane wyniki dowodzą, że nawet w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości ideologiczne zapędy skrajnie prawicowego skrzydła tej partii nie mają zbytniego poparcia - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki badania pokazały również, że dokonywanie aborcji nie jest zjawiskiem obcym polskiemu społeczeństwu i prawie co trzeci Polak (31 proc.) zna osobiście kogoś, kto jej dokonał.

Badanie pokazuje, że 53 proc. Polaków uważa, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania. Zaledwie 17 proc. jest przeciwnego zdania, a 3 a 10 badanych nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii.

Najwięcej osób przekonanych o ingerencji rządu w wolność sumienia i wyznania oraz narzucaniu swojego światopoglądu jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (72 proc.) oraz Nowoczesnej (66 proc.). Nie brakuje ich też wśród zwolenników Kukiz’15 (54 proc.) oraz PiS (34 proc.).

- W Polsce mamy sytuację, w której mniejszość próbuje narzucić większości swoje zdanie. Pomimo że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna zaostrzeniu prawa aborcyjnego to nie przeszkadza to radykalnej grupie osób, która jest za zaostrzeniem tego prawa, skutecznie przebijać się ze swoim przekazem w mediach i kształtować debatę publiczną - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.


Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 26-29 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 85 proc. Polaków nie chce zaostrzenia prawa aborcyjnego, niemal co trzeci Polak zna osobę po aborcji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Damian 29 lat
Jeśli zabicie drugiego człowieka jest kwestią światopoglądu, to na naszych oczach przemija postać i chwała tego świata. Brak słów.
odpowiedź