SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

90 lat Polskiego Radia Łódź. Elżbieta Witek: niech rozgłośnia nadal służy sprawom lokalnej wspólnoty

Polskie Radio Łódź od 90 lat integruje lokalną społeczność. Niech rozgłośnia nadal służy sprawom lokalnej wspólnoty - napisała marszałek sejmu Elżbieta Witek w liście okazji jubileuszu 90-lecia rozgłośni regionalnej Polskiego Radia w Łodzi, odczytanym podczas jubileuszowego koncertu.

Siedziba Radia Łódź, fot. materiały prasoweArticle

List od Elżbiety Witek odczytała w piątek wieczorem w Filharmonii Łódzkiej, reprezentująca marszałek sejmu, posłanka Joanna Lichocka, która zasiada także w Radzie Mediów Narodowych.

"Polskie Radio Łódź od 90 lat integruje lokalną społeczności umacnia jej tożsamość. Niech rozgłośnia nadal służy sprawom lokalnej wspólnoty" - napisała w liście marszałek Witek.

Poseł Joanna Lichocka nawiązała do dziejów rozgłośni. "To historia, która pokazuje, jak mocno Radio Łódź jest wrośnięte w region, w Łódź - w Ziemię Łódzką, którą trudno sobie wyobrazić bez relacji tej rozgłośni" - podkreśliła.

"Rozgłośnia spełnia rolę integrująca województwo a jej program uświadamia mieszkańcom, jak wiele łączy na przykład bardzo oddalone od siebie geograficznie miasta regionu" - zaznaczył wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Zięba złożył życzenia zespołowi radiowemu i odczytał list marszałka województwa do prezesa rozgłośni Arkadiusza Paluszkiewicza, w którym Grzegorz Schreiber przypomniał, że Polskie Radio Łódź doczekało się przez 90 lat wiernego grona słuchaczy. "Jest rozgłośnią, z którą - jako mieszkańcy województwa łódzkiego - identyfikujemy się i z którą chętnie zaczynamy każdy poranek" - napisał marszałek Schreiber.

Redaktor naczelna rozgłośni, Lidia Lasota, przypomniała, że pierwszą próbną audycję radiową, przeznaczoną tylko dla mieszkańców Łodzi, nadano rok przed oficjalnym debiutem. "Wyemitowano ją w nocy z 1 na 2 lutego 1930 roku. Zarówno słuchacze abonamentowi, jak i tak zwani radiopajęczarze, którzy uchylali się od opłat, wysłuchali retransmisji koncertu Filharmonii Budapesztańskiej" - mówiła Lasota.

Piątkowy koncert jubileuszowy prowadzili aktorka Aldona Orman i piosenkarz, muzyk oraz prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski. Oprawa muzyczna nawiązywała do dziewięciu ostatnich dekad na antenie Polskiego Radia Łódź. W koncercie wystąpili m.in. Izabela Trojanowska, Ryszard Rynkowski i Anna Rusowicz.

W Filharmonii Łódzkiej, gdzie w piątek wieczorem odbywał się koncert z okazji 95-lecia Polskiego Radia i 90-lecia Regionalnej Rozgłośni PR w Łodzi przygotowana została wystawa "Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej". Ekspozycję z archiwalnymi zdjęciami i dokumentami ukazującymi początki polskiej radiofonii przygotował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

"Polskie Radio nadało swój pierwszy program w 1926 roku. W Łodzi najpierw była stacja nadawcza transmitująca program z Warszawy, a od 1931 roku emitowano już własne audycje" - powiedziała PAP Marzena Kumosińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. "W międzywojniu, obok budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego i portu w Gdyni, to właśnie polskie inwestycje radiotechniczne, z Radiostacją Transatlantycką w Babicach i najsilniejszym wówczas w Europie masztem w Raszynie, stanowiły jedne z kluczowych osiągnięć odradzającego się państwa polskiego" - przypomniała.

"Radio miało w Polsce większy wpływ na kulturę dwudziestolecia niż film za sprawą wybitnych współpracujących z PR twórców - pisarzu, satyryków, reżyserów aktorów, muzyków" - podkreśliła Kumosińska.

Wystawa "Na fali… " przeniesiona zostanie do siedziby rozgłośni przy ul. Narutowicza 130 w Łodzi.

Zmiany w Radiu Łódź

Z początkiem października ze stanowiskiem konsultanta programowego i szkoleniowca załogi w Radiu Łódź pożegnał się – po wygaśnięciu miesięcznej umowy – konsultant programowy, Piotr Sikora. Odszedł też Krzysztof Zimoch. Z kolei pod koniec września szefostwo Radia Łódź odwołało szefa i wicekierownika redakcji informacji, internetu i projektów audiowizualnych – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Ze stanowisk odeszli Tomasz Lasota i Adam Owczarek. Od 20 września redakcją kieruje Artur Wolski.

W sierpniu nową redaktor naczelną stacji została Lidia Lasota, która związana była przez wiele lat z redakcją programów katolickich TVP, występowała także w programie „Motel Polska”, w którym komentowała programy jako jeden ze „zwykłych widzów”.

Arkadiusz Paluszkiewicz jest prezesem Radia Łódź od kwietnia br. Zastąpił na stanowisku odwołanego Dariusza Szewczyka. Paluszkiewicz w przeszłości był m.in. dyrektorem Izby Skarbowej w Łodzi, natomiast nie pracował w mediach. Jako swoje dodatkowe umiejętności na przesłuchaniu przez Radę Mediów narodowych wskazał „prowadzenie konferencji z udziałem przedstawicieli mediów oraz wystąpienia medialne na spotkaniach".

Dołącz do dyskusji: 90 lat Polskiego Radia Łódź. Elżbieta Witek: niech rozgłośnia nadal służy sprawom lokalnej wspólnoty

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Posełek
Pani posłanka Joanka ma bardzo małą wyobraźnię skoro nie potrafi sobie wyobrazić Łodzi bez Radia Łódź. Ja potrafię
odpowiedź
User
Pawel
Zycze RŁ wszystkiego najlepszego.W latach 70. nagrywalem na magnetofon szpulowy utwory Orkiestry PR i TV p/d Henryka Debicha a takze piosenki powstale w tej rozglosni.
odpowiedź
User
pop&art
Buntownicy od kilku tygodni destabilizują sytuację w radiu, do ostatnich chwil namawiali gości i artystów, żeby zbojkotowali jubileusz. Dlaczego nie odejdą i nie założą własnego radia? Słuchacze od dekady wystawiają im surową ocenę, niskimi wynikami słuchalności. Nie przeszkadza zarabianie po 8-9 tysięcy złotych w reżimowych mediach? chodzenie po politykach pod hasłami obrony rzetelnych i niezależnych mediów. Ludzie, którzy obrażają się, i donoszą wzajemnie,uśmiechają się, kochają a później nienawidzą
odpowiedź