SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

95,4 proc. Polaków ma telefon, 40,9 proc. zarówno stacjonarny i komórkowy

Stopień nasycenia usługami telekomunikacyjnymi w Polsce jest bardzo wysoki, oceniają analitycy PBS DGA we wnioskach raportu opublikowanego na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Według badania, telefon, niezależnie od wykorzystywanej w tym celu technologii, posiada 95,4% badanych.

95,4 proc. Polaków ma telefon, 40,9 proc. zarówno stacjonarny i komórkowy

"Niemalże połowa respondentów posiada zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy (40,9 %). 44 % badanych użytkuje tylko aparat komórkowy, a jedna osoba na dziesięć tylko aparat stacjonarny. Tylko 4,6% badanych nie posiada żadnego aparatu telefonicznego" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że badanie wskazuje na możliwość dużych zmian w rynku telefonii stacjonarnej.

"Co prawda, 71,1% badanych nie planuje zmiany dotychczasowego operatora, ale 17,0% rozważa jednak zmianę w najbliższej przyszłości. Jeden na trzech badanych (33,8%), którzy chcą zrezygnować, nie bierze pod uwagę żadnego innego operatora, co oznacza, że mogą chcieć wycofać się z użytkowania telefonu stacjonarnego" - czytamy w raporcie.

Jako alternatywnego operatora telefonii stacjonarnej badani najczęściej wskazują Netię (25,6%). Na dalszych miejscach znalazł się Dialog (5,1%) oraz Telekomunikacja Polska (5,4%).

Posiadanie telefonu komórkowego deklaruje 84,9% ankietowanych Polaków.

"Największa grupa respondentów korzysta z usług Orange (38,6 % osób). Jedna trzecia respondentów korzysta z Plusa (30,2 %), a pozostali - głównie z Ery (25,8 %)" - czytamy w raporcie.

PBS podał, że wśród "osób decyzyjnych w sprawach telekomunikacyjnych" w badanych gospodarstwach domowych posiadanie telefonu na abonament (post-paid) jak i na kartę (pre-paid) kształtuje się na zbliżonym poziomie - odpowiednio: 46,7% i 47,0%. W gronie pozostałych osób w rodzinie nieco większym zainteresowaniem cieszą się telefony na kartę pre-paid niż telefony na abonament.

Według badania, całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (77 zł), niż użytkowników kart pre-paid (44 zł) czy mix (38 zł).

Większość gospodarstw domowych (64,9%) deklaruje, że posiada w swoim gospodarstwie domowym komputer. Z kolei (89,1%) gospodarstw domowych posiadających komputer ma w domu dostęp do internetu. Większość Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (59,8 %), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią we własnym domu lub w pracy

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 95,4 proc. Polaków ma telefon, 40,9 proc. zarówno stacjonarny i komórkowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl