SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opłata za abonament RTV zmniejszy się o 22 proc.

Włoski rząd osiągnął porozumienie w sprawie opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Od 2024 roku zostaną one zmniejszone z 90 do 70 euro rocznie. Wicepremier Matteo Salvini zabiegał o całkowitą likwidację składki na rzecz Rai. Zapewnia, że to dalej aktualny postulat, ale zostanie zrealizowany stopniowo.

Kanał włoskiej telewizji publicznej Rai1Article

Po zmianach opłata abonamentowa we Włoszech wyniesie niespełna 6 euro miesięcznie, czyli równowartość 26,69 zł. W Polsce opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także gotowy do odbioru telewizor, trzeba płacić 27,30 zł miesięcznie. W Italii od przyszłego roku kwota, którą Rai straci w wyniku obniżki abonamentu będzie rekompensowana z budżetu państwa.

Włosi nienawidzą abonamentu RTV

Reprezentujące interesy konsumentów stowarzyszenie Codacons zauważyło, że opłata abonamentowa jest jednym z najbardziej znienawidzonych podatków we Włoszech. Od obowiązku uchyla się 27 proc. podatników. Zdaniem organizacji opłata powinna zostać całkowicie zlikwidowana, a nadawca publiczny powinien skupić się na rywalizacji ze stacjami komercyjnymi o reklamodawców. Abonament RTV nie funkcjonuje na Litwie, w Hiszpanii, Estonii i Luksemburgu.

Wchodząca w życie obniżka nie jest pierwszą w ostatnich latach. Jeszcze kilka lat temu opłata wynosiła 113,5 euro rocznie. Włosi nie chcą  płacić abonamentu RTV, dlatego rząd premiera Matteo Renziego pod koniec 2015 wliczył opłatę do rachunków za prąd. Komisja Europejska zażądała jednak rezygnacji z nakładania na dostawców energii elektrycznej obowiązku poboru opłaty na Rai. W lipcu rząd rozważał powiązanie opłaty z abonamentami telefonii komórkowej. W ten sposób zamiast 21 mln euro można byłoby pozyskać nawet 107 mln.

Przedstawiciele partii wchodzących w skład prawicowej koalicji (Forza Italia, Bracia Włosi i Ligi) w ostatnich latach krytykowali Rai za niewystarczający pluralizm i sprzyjanie lewicowym poglądom w telewizji publicznej. Jako jeden ze swoich sukcesów po roku rządów wskazali ograniczenie roli lewicy w Rai. Część dziennikarzy i widzowie o takich poglądach przenieśli się do prywatnych stacji.

Polska Lewica chce zwolnienia emerytów z abonamentu RTV

W sierpniu informowaliśmy, że Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, który wprowadza szereg korzystnych zmian dla emerytów. Jedną jest zwolnienie wszystkich przedstawicieli tej grupy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Obecnie na emeryturze funkcjonuje ponad 7 mln osób. Na Telewizję Polską i Polskie Radio nie muszą płacić seniorzy powyżej 75 roku życia oraz najbiedniejsi. 

Na koniec 2022 roku za abonament radiowo-telewizyjnych płaciło tylko 828 tys. zobowiązanych (34,7 proc.). Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w tej grupie było 589 tys. gospodarstw domowych i 239 tys. abonentów instytucjonalnych. Rok wcześniej płaciło nieco ponad 900 tys. zobowiązanych - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Od kary za brak rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego można się odwołać. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl, radcy prawni z Kancelarii Prawnej Media szczegółowo wyjaśniali procedury w tym zakresie. Podstawą może być na przykład źle przeprowadzona kontrola. Pracownik Poczty Polskiej musi sprawdzić czy urządzenie pozwala na natychmiastowy odbiór kanałów telewizyjnych i radiowych. Telewizor Smart TV odłączony od anteny tego kryterium na przykład nie spełnia. Nie wystarczy zrobienie zdjęcia anteny na balkonie czy tunera radiowego w samochodzie. Nie trzeba też wpuszczać kontrolera do domu czy auta. Nie grożą za to konsekwencje prawne. Kontrolerów w całym kraju jest zaledwie kilkudziesięciu.

Jeśli odwołanie okaże się bezskuteczne, to w szczególnych sytuacjach KRRiT może umorzyć zaległości lub rozłożyć je na raty. Pośród nadesłanej korespondencji zarejestrowano 22 222 pisma, jako nowe wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości abonamentowych, które powstały w różnych latach. W 2022 r. urzędnicy rozpatrzyli 64 534 sprawy (mniej o 30 067 w porównaniu do 2021 r.), w tym 63 126 wniosków o umorzenie i rozłożenie na raty zaległości abonamentowych. KRRiT wydała 49 401 decyzji (mniej o 31 058 w porównaniu do 2021 r.) oraz 13 725 postanowień i zawiadomień kończących wniosek (więcej o 3 188 w porównaniu do 2021 r.). Na podstawie wydanych decyzji w 2022 r, KRRiT umorzyła zaległości abonamentowe na łączną  kwotę ponad 16,1 mln zł oraz rozłożyła na raty około 1,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Opłata za abonament RTV zmniejszy się o 22 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
W tytule nie napisane że chodzi o Polskę. Czyżby autorem był a.g.?
odpowiedź
User
windnoise
W tytule nie napisane że chodzi o Polskę. Czyżby autorem był a.g.?

Dobre!
odpowiedź