SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rejestracja telewizorów przez internet coraz popularniejsza. Poczta Polska: zaległy abonament może umorzyć KRRiT

W możliwości zarejestrowania telewizora i odbiornika radiowego przez internet od stycznia do sierpnia br. skorzystało więcej osób niż w całym ub.r. Poczta Polska podkreśla, że nie może umarzać zaległych opłat z abonamentu rtv, ponieważ takie kompetencje ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

fot. poczta polskaArticle

Odbiorniki telewizyjne i radiowe na potrzeby opłacania abonamentu rtv można rejestrować na stronie rtv.poczta-polska.pl. Poczta Polska w komunikacie informującym, że od stycznia do sierpnia br. skorzystało w tej opcji więcej osób niż w całym ub.r., nie podała, jak wielu było tych użytkowników.

- Zasady rejestracji odbiorników oraz opłacania i kontroli abonamentu nie zmieniły się. Poczta Polska wykonuje tę usługę na rzecz KRRiTV i wywiązuje się ze swoich obowiązków w tym zakresie. Dodatkowo wprowadzamy udogodnienia dla abonentów i cieszy nas, że coraz więcej osób korzysta z rejestracji odbiornika online - skomentowała Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

O umarzaniu zaległego abonamentu decyduje KRRiT

Poczta Polska poborem abonamentu radiowo-telewizyjnego, także tego zaległego, zajmuje się na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Wszystkich abonentów traktujemy tak samo, bo wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Nie możemy spełnić oczekiwań abonentów w kwestii umarzania opłat, bo Poczta Polska nie ma takich uprawnień - zaznaczyła rzeczniczka firmy.

- Zgodnie z prawem tylko KRRiTV, na wniosek abonenta, może umorzyć lub rozłożyć na raty spłatę zaległości abonamentowych, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe - dodała.

Od stycznia do lipca br. wpływy z abonamentu wyniosły 464 mln zł. Natomiast w ub.r. Poczta Polska wszczęła postępowania administracyjne i wystawiła 122 365 nakazów zapłaty zaległego abonamentu, z czego zrealizowano 107 662 na łączną kwotę 102,7 mln zł. Na rachunek KRRiT w związku z tym przekazano 163,3 mln zł.

Wyższe stawki abonamentu rtv

W początkiem 2021 roku miesięczna stawka abonamentu za posiadanie tylko odbiornika radiowego) zwiększy się z 7 do 7,50 zł, a za posiadanie telewizora lub radia i telewizora - z 22,70 do 24,50 zł.

W 2021 roku nadal obowiązywać będzie 10-procentowa zniżka przy opłacaniu abonamentu na dłuższy okres niż miesiąc. W efekcie stawki za odbiornik radiowy będą następujące:
- 14,60 zł za dwa miesiące,
- 21,60 zł za trzy miesiące,
- 42,80 zł za sześć miesięcy,
- 81,00 zł za rok kalendarzowy.

Natomiast opłata za telewizor lub radio i telewizor będzie następująca:
- 47,50 zł za dwa miesiące,
- 70,60 zł za trzy miesiące,
- 139,70 zł za sześć miesięcy'
- 264,60 zł za rok kalendarzowy.

Poprzednio stawki abonamentu wzrosły z początkiem 2016 roku: miesięczna opłata za radio z 6,50 do 7 zł, a za telewizor lub radio i telewizor - z 21,50 do 22,70 zł. Krajowa Rada zdecydowała o tym w połowie 2015 roku.

Kto jest zwolniony z abonamentu rtv?

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z płacenia tej daniny zwolnionych jest kilka grup społecznych:
- osoby mające ukończone 75 lat,
- osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
- osoby z I grupą inwalidzką,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Osoby, które zaczęły kwalifikować się do jednej z tych grup, nie zostały automatycznie oznaczone w rejestrze Poczty Polskiej jako zwolnione z abonamentu. Muszą najpierw w placówce pocztowej złożyć stosowne oświadczenie i poświadczyć je dokumentami.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono takie oświadczenie.

732 mln zł brutto z abonamentu rtv w ub.r.

Na 13 mln 572 tys. gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma odbiornik telewizyjny, z czego zarejestrowało go poniżej połowa gospodarstw (48,28 proc.). Na koniec 2019 roku opłaty uregulowało jedynie niecała 1/3 zobowiązanych - podała KRRiT w sprawozdaniu za ub.r.

Licząc z opłatami regulowanymi na bieżącą Poczta Polska, której Krajowa Rada zleca pobór opłat abonamentowych, w ub.r. uzyskała z abonamentu i opłat pozaabonamentowych 732,8 mln zł (z czego odsetki za zwłokę wyniosły 8,6 mln zł, a kary za niezarejestrowane odbiorniki - 7,7 mln zł). KRRT w ub.r. przekazała już Telewizji Polskiej i spółkom Polskiego Radia 650 mln zł, w br. przekaże jeszcze 65,4 mln zł, a resztę stanowi prowizja Poczty Polskiej.

W opublikowanym niedawno sprawozdaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odpowiada za podział środków z abonamentu rtv, podano, że w ub.r. wysłało 420 457 upomnień do osób, które zalegały z wnoszeniem opłaty abonamentowej, a zadłużenie w całości lub części uregulowało 108 931 osób na kwotę w sumie 71 mln zł.

Poczta Polska do końca ub.r. wszczęła postępowania administracyjne i wystawiła 122 365 nakazów zapłaty zaległego abonamentu, z czego zrealizowano 107 662 na łączną kwotę 102,7 mln zł. Na rachunek KRRiT w związku z tym przekazano 163,3 mln zł.

Licząc z opłatami regulowanymi na bieżącą Poczta Polska w ub.r. uzyskała z abonamentu i opłat pozaabonamentowych (z czego odsetki za zwłokę wyniosły 8,6 mln zł, a kary za niezarejestrowane odbiorniki - 7,7 mln zł). KRRT w ub.r. przekazała już Telewizji Polskiej i spółkom Polskiego Radia 650 mln zł, w br. przekaże jeszcze 65,4 mln zł, a resztę stanowi prowizja Poczty Polskiej.

Na 13,57 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma telewizory, z czego zarejestrowało je 48,28 proc. Według danych KRRiT spośród nich 3,69 mln (tj. 55,7 proc.) było zwolnionych z abonamentu rtv, a na koniec roku opłacało go jedynie 994,6 tys. osób, czyli 31 proc. mających taki obowiązek.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W marcu br. weszła w życie nowelizacja ustawy abonamentowej dająca kolejną rekompensatę w wysokości 1,97 mld zł, z czego 1,71 mld zł dla TVP. Firmy mediów publicznych obligacje skarbowe o takiej wartości otrzymamy w drugiej połowie kwietnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rejestracja telewizorów przez internet coraz popularniejsza. Poczta Polska: zaległy abonament może umorzyć KRRiT

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
done
Fajne sobie robicie copy-paste, w jednym artykule dwie wykluczające się informacje o wysokości abonamentu w kolejnym roku.
odpowiedź
User
done
Fajne sobie robicie copy-paste, w jednym artykule dwie wykluczające się informacje o wysokości abonamentu w kolejnym roku.
Dobra, już doczytałem, zwracam honor.
odpowiedź
User
Maurycy
264,60 zł za rok kalendarzowy + (2 mld / 38 mln * 4 osoby w gospodarstwie) = 475,13 zł rocznie, tj. 39,59 zł miesięcznie
HAHAHAHAHAHA
Po moim trupie. Jak mnie dopadną, będę się odwoływał choćby do samego papieża Polaka (obecny na nich nie zadziała).
odpowiedź