SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abonament RTV mniejszy?

Obniżenie wysokości abonamentu radiowo telewizyjnego jest możliwe gdy poprawa ściągalności

Taką opinię wyrazili posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Lech Jaworski z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - goście środowych radiowych "Sygnałów Dnia".

Śledzińska-Katarasińska powiedziała, że PO opowiada się za obniżeniem abonamentu z 6 złotych do 4 złotych 30 groszy za radio oraz z 18 złotych 80 groszy do 12 złotych 80 groszy za telewizję. Posłanka przypomniała, że wpływy z abonamentu sięgają miliarda złotych rocznie.

Platforma Obywatelska uważa, że nawet przy obniżonej stawce da się ten poziom utrzymać, poprawiając jednak ściągalność abonamentu. Posłanka Platformy Obywatelskiej opowiedziała się za jawnym rozliczaniem wykorzystywanych środków abonamentowych.

Lech Jaworski wyraził opinię, że obecny system ściągalności abonamentu jest przestarzały i nie gwarantuje mediom publicznym odpowiednich wpływów.

Iwona Śledzińska-Katarasińska przypomniała, że z opłat abonamentowych zwolnionych jest około dwóch milionów gospodarstw. Lech Jaworski dodał natomiast, że w nowej ustawie grupa ta jest większa - z abonamentu zwalnia się szkoły niepubliczne oraz prywatne placówki ochrony zdrowia.

Posłanka PO skrytykowała fakt, że opłatę abonamentową uiszczać można jedynie na poczcie. W jej opinii wzmacnia to pozycję poczty jako monopolisty. W związku z planami komercjalizacji Poczty Polskiej Platforma Obywatelska wystąpiła o ekspertyzę, czy w takiej sytuacji ewentualne kontrole użytkowania odbiorników w mieszkaniach prywatnych byłyby zgodne z konstytucją.

Lech Jaworski skrytykował pomysł wskazania drogą ustawową banku, który prowadziłby rachunek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Iwona Śledzińska-Katarasińska wskazała zaś, że jeśli wybrany bank zmieni nazwę, konieczna będzie kolejna nowelizacja ustawy.

Swoje stanowisko w tj sprawie przedstawiła również Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - Danuta Waniek, która w przekazym li¶cie serwisowi Wirtualnemedia.pl podkreśla:

"1. projekt ustawy zakłada maksymalny pułap opłaty za abonament - 0,7 procent minimalnego wynagrodzenia za radio i 2,2 procent za telewizję (w 2004 roku 849 złotych). Ostateczną wysokość tej kwoty określi każdorazowo KRRiT, a ten zapis ustawy oznacza, że stawka opłaty nie może być wyższa niż odpowiednio 0,7 i 2,2 procent. Określona jest więc jedynie górna stawka opłaty, a sama opłata może być niższa.
2. wyjaśnić należy wysokość prowizji pobieranej przez Pocztę Polską za przyjmowanie opłat. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w skierowanym w ubiegłym tygodniu piśmie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - Jerzego Wenderlicha zwraca uwagę na fakt, że wobec zapowiadanej komercjalizacji Poczty Polskiej i w, dalszej kolejności, wprowadzenia jej na giełdę, podstawowym celem tego przedsiębiorstwa stanie się osiąganie maksymalnego zysku. Konsekwencją tego może być zwiększanie opłat za usługi - pobieranie opłat. Już dziś Poczta Polska pobiera umowne wynagrodzenie za tę usługę (6 procent) a pozostałą kwotę netto przekazuje na rachunek KRRiT. Tymczasem KRRiT mimo wielokrotnych starań nie otrzymała z Poczty Polskiej wyliczeń na temat rzeczywistego kosztu realizowanej usługi. Chodzi o kwotę istotną - zarówno z punktu widzenia płatników abonamentu, jak i mediów publicznych, ponieważ z tytułu świadczonych usług Poczta Polska potrąca sobie kwotę około 60 milionów rocznie - to tyle, ile wynosi koszt funkcjonowania czterech ośrodków terenowych TVP.
3. Telewizja Polska oraz Polskie Radio od zeszłego roku (tzw. nowela europejska ustawy o radiofonii i telewizji) zobowiązane są do prowadzenia odrębnej księgowości na środki pochodzące z abonamentu. Sprawozdanie z wykorzystania tych środków jest składane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, zgodnie z rozporządzeniem KRRiT idącym w ślad za nowelizacją (rozliczenie za III kwartał 2004 zostało już dokonane, za IV spływają informacje) Informacja na temat wykorzystania środków z abonamentu jest informacją, której w każdej chwili mogą od zarządów TVP SA i Polskiego Radia SA zażądać sejmowa lub senacka  Komisja Kultury. W polskim prawie nie ma przepisu, który nie pozwalałby na ujawnienie kosztów utrzymania mediów publicznych organom władzy ustawodawczej. Rozliczenie znajdzie się także w składanym w tym roku sprawozdaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2004." - czytamy w o¶wiadczeniu Waniek.

Dołącz do dyskusji: Abonament RTV mniejszy?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl