SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abp Depo: dzieło Radia Maryja to nie ideologiczna propaganda czy religijny marketing

Dzieło ewangelizacji prowadzone przez Radio Maryja i związane z nim przedsięwzięcia „nie może i nie powinno być nigdy pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy czy religijnego marketingu” - mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

abp Wacław Depo / fot. jasnagora.comabp Wacław Depo / fot. jasnagora.com

Hierarcha przewodniczył mszy św., która była głównym punktem dwudniowej 30. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Listy do jej uczestników nadesłali prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a wśród pielgrzymów byli m.in. członkowie rządu i parlamentarzyści. Na telebimach odtworzono pozdrowienie skierowane do zgromadzonych pod Jasną Górą przez papieża Franciszka.

Występując na zakończenie niedzielnej mszy założyciel i dyrektor toruńskiej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk nawiązał m.in. do postępowania sądowego, które w związku z nieujawnieniem informacji publicznej stowarzyszenie Watchdog wytoczyło zarządowi związanej z radiem Fundacji Lux Veritatis. Stowarzyszenie domaga się kary roku pozbawienia wolności m.in. dla kierującego fundacją o. Rydzyka. Redemptorysta wezwał do wysyłania w tej sprawie listów do prezydenta Andrzeja Dudy, do wiadomości premiera i marszałek Sejmu.

"My jesteśmy w Polsce i według konstytucji Rzeczypospolitej chcemy działać"

"Piszcie, bardzo proszę, na serio; piszcie wszyscy do pana prezydenta, podajcie do wiadomości panu premierowi, pani marszałek Sejmu, w związku z tym Watchdogiem, który jest finansowany spoza Polski, również przez organizacje antyewangelizacyjne (...) - niech powiedzą, czy to jest zgodne z konstytucją, bo my jesteśmy w Polsce i według konstytucji Rzeczypospolitej chcemy działać. Piszcie kochani, piszcie wszyscy, bardzo proszę. Bo to jest zamach na radio i na telewizję; to jest zamach, nie łudźmy się" - ocenił o. Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja mówił także m.in. o działaniach istniejącej od 20 lat Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która otwiera nowe kierunki i planuje dalszy rozwój. Dzień wcześniej apelował do sympatyków radia, by w swoich środowiskach szukali firm, gotowych systematycznie wspierać szkołę finansowo. Wskazywał przy tym na koszty związane z prowadzeniem Szkoły. Wezwał wiernych do powrotu do kościołów po pandemii.

Prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów o. Janusz Sok przypomniał, że założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa; nie wybiera się jednak na emeryturę. "Jubilat to nie to samo, co emeryt; tych dwóch pojęć nie wolno mylić, zwłaszcza w odniesieniu do ojca dyrektora" - mówił o. prowincjał, komentując, że o. Rydzyk "szybko się męczy, ale tylko wtedy, gdy nic nie robi".

W niedzielnej homilii abp Depo ocenił, że działania Radia Maryja, Telewizji Trwam czy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej „opatrznościowo” służą „zmaganiom o prawdę w umysłach i sercach ludzi” i są dziełem ewangelizacji.

„Wiara jest zawsze łaską rozumnego i wolnego przylgnięcia do Boga i jego praw. Nigdy nie była i nie jest towarem do przerobienia według ludzkich gustów, oczekiwań czy sondaży publicznych. Jest ona w każdej epoce i dla wszystkich ludzi dobrej woli nowym sposobem szukania Jezusa Chrystusa i przyjęcia go jako prawdziwego Boga i Pana, i uznania w nim prawdy, drogi i życia” – tłumaczył metropolita częstochowski.

Abp Depo wyraził prośbę, aby „Opatrzność boża nadal strzegła i prowadziła dzieła i wspólnoty rodziny Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, by mogły bez niesprawiedliwych nękań i sądowych oskarżeń wzrastać w prawdzie i ewangelicznej służbie Kościołowi i Polsce”.

Hierarcha zauważył, że „istotnym elementem polskiej drogi wolności było dążenie do prawdy i wierność tej prawdzie, która wyzwala człowieka”. „Dlatego też zagwarantowanie prawa do Boga, do wyznawania publicznie swej wiary, znalazło swój zapis zarówno w konstytucji RP jak i w traktatach międzynarodowych ONZ” – podkreślił abp Depo. Nawiązując do niedawnej rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której zapewnienie dostępu do antykoncepcji i aborcji uznano za prawo człowieka, metropolita wskazał, iż przyjmuje ją „z bólem i niepokojem o przyszłość młodego pokolenia na ziemi polskiej”.

„Ta rezolucja kwalifikuje zabójstwo najbardziej bezbronnych obywateli jako prawo człowieka, a jednocześnie odmawia lekarzom tzw. prawa sprzeciwu ratującego życie” – mówił arcybiskup, dziękując europarlamentarzystom z Polski i innych krajów, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec rezolucji.

W tym kontekście metropolita częstochowski cytował w homilii naukę emerytowanego papieża Benedykta XVI, który 11 lat temu pisał, iż „gdy wyklucza się religię ze sfery publicznej, wówczas polityka przyjmuje postać ucisku i agresji; istnieje niebezpieczeństwo, że prawa człowieka nie będą respektowane”. „Rozum zawsze potrzebuje oczyszczenia ze strony wiary. I odnosi się to także do rozumu politycznego, który nie powinien uważać się za wszechmogącego” – mówił abp Depo, cytując papieża.

Zwracając się do pielgrzymów metropolita wskazał, że „trzeba nam wciąż na nowo zdobywać dojrzałość wiary, która będzie odpowiedzią na wszelkiego rodzaju kryzysy i nierealne oczekiwania - w rozumieniu zarówno powołania życia małżeńskiego, rodzinnego jak również kapłańskiego i zakonnego”. „Zbyt dużo jest dzisiaj reformatorów i oczyszczaczy prawdy i wiary Kościoła” – ocenił.

W pielgrzymce biorą udział politycy

Doroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja należy do największych pod względem liczby uczestników wydarzeń w częstochowskim sanktuarium. Tradycyjnie biorą w niej udział także politycy. W tym roku obecni byli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (nazwany przez o. Rydzyka najlepszym ministrem edukacji po II wojnie światowej), pos. Antoni Macierewicz, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik czy europosłowie Beata Kempa, Jadwiga Wiśniewska i Ryszard Czarnecki oraz liczni posłowie na Sejm.

Wśród przywitanych gości o. Rydzyk wymienił także m.in. wiceprezesa Grupy Lotos Jarosława Wróbla, którego - podobnie jak nieobecnego na pielgrzymce prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka - określił jako "porządnego człowieka". "Dobrze robią dla Polski, Bogu dzięki, więcej takich" - mówił dyrektor radia.

W swoim liście do uczestników pielgrzymki prezydent Andrzej Duda ocenił, iż "dzięki inicjatywie Ojców Redemptorystów powstała wspaniała sieć komunikacji i informacji, dialogu i modlitwy, która miliony ludzi dobrej woli w kraju i na świecie zjednoczyła wokół fundamentalnych wartości".

"Idąc razem przez kolejne dekady ku przyszłości, dzieląc się radościami i wspólnie mierząc się z przeciwnościami, niosą Państwo sobie nawzajem wsparcie i otuchę, a zarazem służą tak samo inspiracją i entuzjazmem do coraz to nowych dzieł. Działając w tym głęboko ewangelicznym duchu, dają Państwo piękne świadectwo żywej wiary, niewyczerpanej nadziei i miłości bliźniego" - wskazał prezydent w liście odczytanym przez szefową jego kancelarii.

List do uczestników pielgrzymki napisał także prezes PiS Jarosław Kaczyński, który dziękował Bogu "za ten wielki dar, jakim jest Radio Maryja, oraz za pozostałe przedsięwzięcia podejmowane pod auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka i toruńskich redemptorystów".

"Bogactwo tego dzieła trudno objąć. Nie sposób by wymienić wszystkich inicjatyw, które się nań składają. Toteż poprzestanę na niektórych z nich: radio, telewizja, gazeta codzienna, wyższa uczelnia, fundacje i wspólnoty. I właśnie dlatego, że one istnieją: my się nie damy. I dlatego będziemy żyć dla Pana Boga i ojczyzny" - napisał wicepremier w liście odczytanym przez europosłankę Jadwigę Wiśniewską.

Radio Maryja to ogólnopolska katolicka rozgłośnia radiowa, założona 8 grudnia 1991 r. Należy do Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W ciągu minionych lat działalności przy Radiu Maryja powstały Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, miesięcznik "W Naszej Rodzinie", a także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja Lux Veritatis i Fundacja Nasza Przyszłość.

Dołącz do dyskusji: Abp Depo: dzieło Radia Maryja to nie ideologiczna propaganda czy religijny marketing

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
Przypominam, iż kiedyś Giertych też kiedyś za czasów koalicji LPR - Samoobrona i PiS bywał na pielgrzymkach "rodzinnych" i jak on skończył. Tak samo Czarnek, kiedyś teolog - jutro... może być.
odpowiedź
User
chybaja
Jak zwykle na tych zgromadzeniach ani słowa o Ewangelii, nikt nie wyjaśnia Pisma Św., tylko pieprzą o polityce. To żadne zgromadzenie religijne, tylko polityczne. Nie potrafią zrozumieć, że to oni najbardziej szkodzą Kościołowi w Polsce.
odpowiedź
User
XYZ
Kolego o Ewangelii było dużo, również wiele modlitw wcześniej i Koronka po Mszy. Pozdrawiam :)
odpowiedź