SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abstra z 2,9 mln zł wpływów. 40 proc. z Abstrachuje.tv, Beksy i Nieprzygotowani najmocniej w górę

W ub.r. firma Abstra, której większościowymi udziałowcami są twórcy kanału youtube’owego Abstrachuje.tv, zanotowała 2,93 mln zł wpływów sprzedażowych i 1,77 mln zł straty netto. 4 mln zł pozyskane ze sprzedaży udziałów funduszowi kontrolowanemu przez Bogusława Leśnodorskiego oraz Macieja i Aleksandra Wandzlów przeznaczono na rozwój kanałów i transformację spółki. Prawie 40 proc. wpływów spółki wygenerował kanał Abstrachuje.tv.

Od lewej: Robert Pasut, Cezary Jóźwik i Rafał Masny, twórcy Abstrachuje.tvArticle

Firma Abstra została założona w maju 2016 roku przez Roberta Pasuta, Cezarego Jóźwika i Rafała Masnego, którzy od sześciu lat tworzą humorystyczny kanał youtube’owy Abstrachuje.tv. Według sprawozdań złożonych w KRS firma od maja do grudnia 2016 roku zanotowała 516,8 tys. zł wpływów sprzedażowych i 66,4 tys. zł zysku netto.

Pod koniec września ub.r. w spółkę zainwestował fundusz Padrone Capital kontrolowany m.in. przez Bogusława Leśnodorskiego oraz Macieja Wandzla, byłych współwłaścicieli Legii Warszawa. Za 40 proc. udziałów fundusz zapłacił 4 mln zł (w 2017 roku nabył 19 proc. udziałów, a w 2018 roku kolejne 21 proc. udziałów) co oznacza, że firma została wyceniona na 10 mln zł.

W związku z transakcją do zarządu Abstra dołączył Aleksander Wandzel, ustanowiono również radę nadzorczą, w której zasiadają m.in. Bogusław Leśnodorski (jako przewodniczący) i Jakub Szumielewicz.

W zarządzie firmy są też Robert Pasut (od września ub.r. jako prezes), Cezary Jóźwik i Rafał Masny. Każdy z nich ma po 20 proc. udziałów spółki.

Środki od Padrone Capital przeznaczono w całości na rozwój struktur firmy oraz zwiększenie liczby produkowanych kanałów tematycznych.

40 proc. wpływów z Abstrachuje.tv

W całym ub.r. Abstra zanotowała 2,93 mln przychodów sprzedażowych, z czego 1,16 mln zł wygenerował kanał Abstrachuje.tv (od maja do grudnia 2016 roku zanotował 287,4 tys. zł przychodów). Obecnie kanał ma 3,2 mln subskrybentów, a zamieszczone na nim materiały obejrzano łącznie 950 mln razy. Kanał i jego twórcy mają też popularne profile na innych platformach social mediowych.

Procentowo jeszcze bardziej wzrosły przychody z innych kanałów należących do Abstra. Beksy osiągnęły wzrost z 76,1 tys. zł w okresie maj-grudzień 2016 roku do 690,2 tys. zł w ub.r., Nieprzygotowani - z 4,6 do 456,2 tys. zł, a Aleksandra Żuraw - z 55,6 do 390,2 tys. zł. Wpływy z kanału To Już Jutro wyniosły w ub.r. 134 tys. zł, a z Dla Pieniędzy - 33,1 tys. zł.

Ten ostatni jest tworzony od wiosny ub.r., obecnie ma 551 tys. subskrybentów i 50 mln wyświetleń materiałów. Beksy (obecne od jesieni 2015 roku) mają 1,5 mln subskrybentów i 340 mln odtworzeń treści, Nieprzygotowani (od jesieni 2016 roku) - 1,2 mln subskrybentów i 135 mln odtworzeń, Aleksandra Żuraw (od wiosny 2016 roku) - 455 tys. subskrybentów i 36 mln odtworzeń, a To Już Jutro (też od wiosny 2016 roku) - 439 tys. subskrybentów i 33 mln odtworzeń.

Więcej na wynagrodzenia i sprzęt, wyższe należności

W związku z rozwojem kolejnych kanałów mocno wzrosły koszty operacyjne Abstra - z 423,7 tys. zł od maja do grudnia 2016 roku do 4,47 mln zł w ub.r. Ich największą część stanowią wydatki na wynagrodzenia (poszły w górę z 231,3 tys. zł do 2,61 mln zł) oraz usługi obce (wzrost ze 105,4 tys. zł do 1,16 mln zł).

W ub.r. spółka na niefinansowe aktywa trwałe wydała 296,8 tys. zł, natomiast rok wcześniej przeznaczyła na nie 25,5 tys. zł. Przypomnijmy, że jesienią ub.r. Abstra zakończyła współpracę z siecią partnerską LifeTube i zaczęła produkować treści wyłącznie we własnym zakresie. - Przyszedł czas, by się usamodzielnić i stać się niezależnym podmiotem, który zmieni wizerunek YouTubera z amatora biegającego z kamerą w ręce, na profesjonalnego producenta krótkich filmów - zapowiadał wtedy Rafał Masny. Od początku br. firma współpracuje z Polsat Media AdTube w zakresie kontaktów z domami mediowymi.

Skokowy wzrost wpływów sprawia, że Abstra notuje znacznie wyższe należności i zobowiązania. Na koniec ub.r. firma miała do uzyskania 913,4 tys. zł należności krótkoterminowych netto z tytułu dostaw usług i towarów (wobec 275,6 tys. zł rok wcześniej), 104,2 tys. zł środków na rachunkach (na koniec 2016 roku było to 47,7 tys. zł). Natomiast zobowiązania krótkoterminowe netto firmy za towary i usługi wynosiły 338,3 tys. zł.

Firma zanotowała 1,54 mln zł straty ze sprzedaży, a po uwzględnieniu dodatkowych kosztów (głównie 185,2 tys. zł aktualizacji wartości aktywów niefinansowych) - 1,77 mln zł straty netto.

- Wyniki finansowe za rok 2017 są zgodne z naszymi przewidywaniami i projekcjami. Abstra jest w fazie bardzo dynamicznego wzrostu, w ramach którego zwiększenie kosztów oraz strata operacyjna są rzeczą naturalną. Celem na czwarty kwartał 2017 oraz na cały 2018 rok był znaczący wzrost przychodów, rozbudowanie zespołów produkcyjnych, rozwinięcie wewnętrznych kompetencji sprzedażowych oraz zwiększenie liczby oryginalnych produkcji. Choć jeszcze przyjdzie czas na podsumowania, to dziś śmiało możemy powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z założeniami - podsumowuje Aleksander Wandzel.
 

Na początku br. do Abstra włączono udziały drużyny e-sportowej Ago Gaming, w której inwestorem jest Bogusław Leśnodorski. Jednocześnie firma zawarła partnerstwo strategiczne z agencją contentową Labcon (należącą do Group One).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Abstra z 2,9 mln zł wpływów. 40 proc. z Abstrachuje.tv, Beksy i Nieprzygotowani najmocniej w górę

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ubyć
Dziwne. Inwestor zainwestował i nagle firma zaczęła przynosić wielkie straty, ale inwestor jest zadowolony? Ktoś to rozumie?
odpowiedź
User
ste
czyli unsub :)
odpowiedź
User
ja
Oni przestali mnie śmieszyć jakieś dwa lata temu. Włączyłem osttanio coś tam od nich nowszego i nie wyrobiłem do końca.
odpowiedź