SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Action spodziewa się co najmniej 20-proc. wzrostu przychodów grupy w 2010 r.

Action, dystrybutor i producent sprzętu IT spodziewa się, że jej skonsolidowane przychody w 2010 roku będą wyższe o co najmniej 20% w porównaniu z osiągniętymi w ciągu 12 miesięcy roku obrachunkowego 2008/2009, poinformował prezes Piotr Bieliński.

Action spodziewa się co najmniej 20-proc. wzrostu przychodów grupy w 2010 r.

Action szacuje, że wzrost rynku IT wyniesie w tym roku 5%, zaś spółka chciałaby rosnąć w znacznie szybszym tempie.

"Wzrost na poziomie 5-10% mało nas satysfakcjonuje. 20-procentowy wzrost byłby bezpieczny, ale cała grupa jest przygotowana na wyższy wzrost w tym roku"- powiedział Bieliński podczas konferencji prasowej. "Dla mnie najważniejsze jest, aby marża rosła"- dodał.

Spółka podała, że szacunkowe przychody grupy w okresie styczeń-grudzień (okres rozrachunkowy był dłuższy, ponieważ spółka zrównała rok obrotowy z kalendarzowym) sięgnęły ok. 2 mld zł.

Action w ub. roku ograniczyło koszty, uporządkowało strukturę grupę tak, aby wszystkie spółki były rentowne.

Jednorazowe koszty poniesione w VI kwartale (listopad - grudzień), związane z porządkowaniem grupy spowodowały stratę netto wysokości 3,6 mln zł w tym okresie.

Spółka także sprzedała udziały Action Ukraina. Ta transakcja (7,3 mln zł straty na sprzedaży udziałów) oraz 3,4 mln zł rezerwy na należności obciążyła wynik VI kw. kwotą 10,8 mln zł.

"Na Ukrainie nie udało nam się obronić kosztów tak, aby wyjść na zero, dlatego w grudniu podjęliśmy decyzję, że wychodzimy. Zrobiliśmy też rezerwy na to wszystko, co w przyszłości mogłoby powodować straty"- powiedział prezes.

Szacowany wynik grupy za cały rok 2008/2009 bez zdarzeń jednorazowych wyniósł 34,1 mln zł. Zysk netto za rok obrotowy 2008/2009 (trwający 17 mies.) wyniosły 23,3 mln zł, a przychody grupy sięgnęły 3,08 mld zł.

Marża brutto na sprzedaży wyniosła 9,8% w roku obrachunkowym 2008/2009, zaś w roku 2007/2008 wyniosła 7,9%.

W tym roku Action planuje dalszy rozwój marki Active Jet i poszerzenie rynków zbytu. Do końca roku liczba stanowisk handlowych typu "wyspa" ma wzrosnąć do 90 wobec 41 obecnie.

"Chcemy mocno rosnąć w tym obszarze, dlatego podpisujemy nowe umowy z sieciami handlowymi, z którymi jeszcze nie współpracowaliśmy"- powiedział prezes.

Spółka chce także mieć docelowo 50 punktów partnerskich Sferis w porównaniu z 23 obecnie.

W ub. roku Action zamknął nierentowne salony sprzedaży komputerów i obecnie wszystkie (tj. 46) są rentowne.

Prezes podtrzymał, że spółka zainteresowana jest przejęciami, jednak obecnie nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Action spodziewa się co najmniej 20-proc. wzrostu przychodów grupy w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl