SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Hlebowicz odwołany, Wiktor Świetlik nowym szefem Trójki

Redaktor naczelny radiowej Trójki Adam Hlebowicz i jego zastępca Szymon Sławiński zostali odwołani przez zarząd Polskiego Radia. Nowym szefem stacji będzie Wiktor Świetlik, a jego zastępcą - Wojciech Surmacz.

Wiktor Świetlik wciąż pracuje dla TVP, czy zdecyduje się przejść do konkurencji? , fot. PR24/MRArticle

O wszystkich zmianach kadrowych poinformowano w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl w środę wieczorem. Adam Hlebowicz i Wojciech Sławiński zostali odwołani ze swoich dotychczasowych stanowisk z dniem dzisiejszym. Wiktor Świetlik będzie dyrektorem Trójki od 24 maja, a Wojciech Surmacz funkcję zastępcy szefa stacji obejmie w czwartek.

Szymon Sławiński był wicedyrektorem radiowej Trójki od lutego ub.r. (w marcu, po rezygnacji Pauliny Stolarek-Marat, przez krótki okres zarządzał stacją), a Adam Hlebowicz dyrektorem rozgłośni został w kwietniu ub.r.

Wiktor Świetlik od jesieni ub.r. współpracuje z Polskim Radiem 24, a w kwietniu br. zaczął prowadzić w stacji poranne pasmo publicystyczne. Jest też jednym z gospodarzy programu „W tyle wizji” w TVP Info, jako felietonista współpracuje z „Super Expressem” i „W Sieci”. Jest dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Wcześniej pracował m.in. jako publicysta „Polska The Times” (w latach 2007-2010), szef działu opinii w „Fakcie” (2005-2007) i dziennikarz „Nowego Państwa”.

Wojciech Surmacz w listopadzie ub.r. został kierownikiem naczelnej redakcji gospodarczej Polskiego Radia, zastąpił na tym stanowisku Roberta Lidke. Wcześniej pracował m.in. jako redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i wGospodarce.pl (w latach 2014-2016), dziennikarz „Forbesa” (w latach 2011-2014), „Newsweek Polska” (2007-2011) i „Pulsu Biznesu” (w latach 1998-2007).

Obowiązki kierownika naczelnej redakcji gospodarczej Polskiego Radia od piątku będzie pełniła Małgorzata Byrska.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 7,2 proc.

Na początku marca br. prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala, niedługo po nieoczekiwanej rezygnacji poprzedniej prezes Barbary Stanisławczyk-Żyły, która krótko wcześniej wygrała konkurs Rady Mediów Narodowych na to stanowisko. Wiceprezesem firmy, wybranym w tym konkursie, od połowy lutego jest Mariusz Staniszewski.

Kadencja Adam Hlebowicza pod znakiem zmian personalnych i programowych

Podczas 13 miesięcy, kiedy kierował nią Adam Hlebowicz, w ramówce Trójki nastąpiło sporo zmian. W połowie maja ub.r. do gospodarzy wieczornego „Klubu Trójki” dołączyli Grzegorz Górny i Piotr Semka. Natomiast dziennikarzy czytających serwisy informacyjne przeniesiono do Informacyjnej Agencji Radiowej oraz zwolniono szefową redakcji aktualności Grażynę Mędrzycką-Gęsicką (niedługo potem wróciła do pracy na innym stanowisku) i Tomasza Ławnickiego (od września ub.r. pracuje w Grupie naTemat). W proteście przeciw tym zmianom z audycji w stacji zrezygnował Jerzy Owsiak (od lipca 2016 r. ma swój program w Antyradiu).

W lipcu ub.r. z Trójki odszedł Marcin Zaborski (od września ub.r. prowadzi popołudniowe wywiady w RMF FM), a z końcem października ub.r. - Michał Nogaś (przeszedł do „Gazety Wyborczej”), którego w audycjach Trójki o książkach zastąpił dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz. Od września ub.r. program „Cogito ergo…” prowadzi Maciej Pawlicki.

Latem ub.r. rozpoczęto akcję antenową „Trójka wraca do korzeni”, w ramach której regularnie realizowano audycje z różnych miejsc Polski ważnych historycznie.

Przeciw zmianom w stacji, głównie odejściu niektórych dziennikarzy i pojawieniu się publicystów konserwatywnych, protestowała część słuchaczy skupionych na fanpage’u facebookowym „Ratujmy Trójkę”. - Mogę tylko powiedzieć, że jestem zdziwiony, przeciwko czemu ta grupa słuchaczy Trójki protestuje. Zmiany są czymś naturalnym, każda stacja wprowadza taką czy inną ramówkę - mówił Adam Hlebowicz w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl w lipcu ub.r.

W styczniu br. skrócono i przesunięto na wcześniejszą godzinę program satyryczny „Urywki z rozrywki”, liczbę wydań „Akademii rozrywki” oraz wprowadzono nowe wieczorne i nocne audycje autorskie.

Spór pracowników Trójki z zarządem Polskiego Radia

W październiku ub.r., po tym jak Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od prowadzenia serwisów informacyjnych w Trójce i oddelegowane do IAR, grupa dziennikarzy stacji zaczęła w internecie spontaniczną akcję pod hasłem „#kogoniesłychać”. Niedługo potem zwolniono Damiana Kwieka, a ówczesny zarząd Polskiego Radia skrytykował ich za wykorzystywanie dorobku firmy do własnych celów.

Dziennikarze zrzeszeni w Związku Zawodowym Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia sprzeciwili się tym posunięciom zarządu m.in. w piśmie skierowanym do kilku zewnętrznych instytucji zajmujących się mediami i prawami obywatelskimi, przedstawiciele związku spotkali się w tej sprawie z prezes Barbarą Stanisławczyk-Żyłą. Przed siedzibą stacji protestowali słuchacze, pikietę pod hasłem „Trójko, trwaj!” zorganizowano za pośrednictwem fanpage’a „Ratujmy Trójkę”.

W konsekwencji na przełomie listopada i grudnia ub.r. zwolniono dyscyplinarnie trzech kolejnych szefów związku pracowników Trójki i Dwójki: Pawła Sołtysa, Wojciech Dorosza (związanych z Trójką) i Marcina Majchrowskiego z Dwójki. Zaniepokojenie tą sytuacją wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Anna Zaleśna w styczniu br. została przywrócona do serwisów w Trójce, a Małgorzata Spór w kwietniu odeszła z Polskiego Radia. W geście solidarności z nią z pracy w Trójce zrezygnował Beniamin Filip.

Wiktor Świetlik odejdzie z Centrum Monitoringu Wolności Prasy

W czwartek rano Wiktor Świetlik poinformował na Twitterze, że w związku z powołaniem na szefa Trójki zrezygnuje z funkcji dyrektora Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. - Dziękuję też za 8 lat w CMWP SDP. Mam nadzieję, że czasami udało się pomóc - napisał.

Część dziennikarzy aktywnych na Twitterze oceniło, że wybranie go na szefa Trójki to dobra decyzja. - Dobra wiadomość. Porządny dziennikarz, który może podnieść słuchalność Trójki. Prawdziwa #dobrazmiana - skomentował Jacek Nizinkiewicz. - Brawo Wiktor Świetlik. Po nudziarzu AH (Adamie Hebowiczu - przyp.red.) Trójka ma znakomitego szefa! Czyżbym powrócił do słuchania? - stwierdził Paweł Sito. - Bardzo dobry wybór, gratulacje i powodzenia! - ocenił Łukasz Warzech z „Do Rzeczy”.

Za to Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co przypomniał wpis twitterowy, w którym Wiktor Świetlik ostro skrytykował wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, nazywając go złamasem. - Dobranoc, Radiowa Trójko! I Wy, Wszystkie Złamasy Wolnej Europy! - ironizował Szubartowicz.

- PIS- owski troglodyta Świetlik szefem Trójki. Wyrazy współczucia dla pracowników i słuchaczy. Czas rozsyłać zaproszenia na pogrzeb - ocenił Tomasz Lis z „Newsweeka”.

- Boję się że nawet Usain Bolt nie nadążyłby za zmianami personalnymi w Polskim Radiu. Młyny dziejowe mielą tam coraz szybciej. Przy czym niektóre ze zmian zadziwiają swą polityczną jednowymiarowością. Ale to nic szczególnie nowego. Co nie znaczy, że pozytywnego - skomentował ostatnie roszady w publicznym nadawcy Konrad Piasecki z Radia ZET.

Dołącz do dyskusji: Adam Hlebowicz odwołany, Wiktor Świetlik nowym szefem Trójki

81 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
magi
Czy może ktoś nauczyć pana Swietlika prawidłowej wymowy końcówek - nosówek? W radiu to strasznie razi.
odpowiedź
User
Joanta Kołodziejczak
Czyżby za spadek słuchalności?
odpowiedź
User
Popiół2015
Czemu nie Paweł Sito lub Jethon?
odpowiedź