SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

R4S wypowiada umowy z firmami Czarneckiego, pozwie Giertycha. Hofman: Czarnecki korzystał z kontaktów w Discovery

Agencja R4S wypowiedziała we wtorek umowy z firmami Leszka Czarneckiego, po tym jak bankier nagrał rozmowę z jej partnerami Adamem Hofmanem i Robertem Pietryszynem. Hofman zapowiedział też pozew cywilny i prywatny akt oskarżenia wobec Romana Giertycha, który ujawnił fragment jednej z rozmów i zasugerował, że Hofman popełnił przestępstwo.

W niedzielę Roman Giertych ujawnił 2-minutowy fragment rozmowy Adama Hofmana i Roberta Pietryszyna z Leszkiem Czarneckim, większościowym akcjonariuszem m.in. Getin Noble Banku i Idea Banku. Rozmawiano o możliwości zatrudnienia w firmach Czarneckiego Michała Krupińskiego, do jesieni ub.r. prezesa Banku Pekao kontrolowanego przez Skarb Państwa. Hofman stwierdził, że Krupiński „może pójść do Zbyszka”.

Giertych napisał, że na wcześniejszym spotkaniu Adam Hofman zaproponował Leszkowi Czarneckiemu udział w przejęciu od koncernu Discovery stacji TVN24. Kanał ostatecznie miał trafić do spółek państwowych, a zaangażowanie Czarneckiego wynikało z faktu, że był akceptowany przez Discovery.

Według Giertycha bankier się na to nie zgodził, a w konsekwencji prokuratura postawiła mu zarzuty dotyczące afery GetBack i złożyła wniosek o areszt. Adwokat zasugerował, że Adam Hofman powoływał się na wpływy w obozie rządzącym. - Mówił, że przychodzi w imieniu Ziobry. Tłumaczył, że Michał Krupiński jest w dobrych relacjach z ministrem sprawiedliwości - stwierdził.

Ocenił, że w tej sprawie powinna zostać powołana komisja śledcza. Zadeklarował, że tylko takiej komisji przekaże wszystkie posiadane materiały, m.in. pełne nagranie rozmowy Czarneckiego, Hofmana i Pietryszyna.

Adam Hofman i Robert Pietryszyn w oświadczeniu zaprzeczyli sugestiom Giertycha, że działali z naruszeniem prawa. - Dementujemy również na temat sprawy zakupu TVN 24. Leszek Czarnecki w trakcie spotkania w Miami w sierpniu 2019 roku powołując się na swoje kontakty z większościowym udziałowcem Discovery sam wyraził zainteresowanie zakupem stacji TVN24. Podkreślamy: to był pomysł Leszka Czarneckiego a nie nasz. Klient kilkukrotnie wracał do tego tematu i pytał nas o zdanie, prosił o rekomendacje dotyczące zakupu i potencjalnych korzyści z tego wynikających - napisali.

- Discovery nie wiedziało o żadnych planach dotyczących TVN24 opisanych przez Romana Giertycha ani nie uczestniczyło w rozmowach dotyczących sprzedaży stacji - stwierdził koncern w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

R4S kończy współpracę z firmami Czarneckiego

We wtorek Adam Hofman w „Faktach po Faktach” w TVN24 poinformował, że w obecnej sytuacji agencja R4S wypowiedziała umowy dotyczące prowadzonej od dwóch lat obsługi firm Leszka Czarneckiego.

- Reputacja, lojalność i zaufanie w biznesie są ważne. Nagrywanie swoich partnerów biznesowych, w tym przypadku nas, uniemożliwia nam dalsze działanie z firmami pana Leszka Czarneckiego - uzasadnił.

Przypomniał, że banki Czarneckiego jesienią 2018 roku znalazły się w kryzysie wizerunkowym i biznesowym, po tym jak „Gazeta Wyborcza” ujawniła nagranie rozmowy biznesmena z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim, który zaproponował mu zatrudnienie jego znajomego prawnika.

- W kryzysie komunikacyjnym pomogliśmy mu tak, że dał nam do obsługi także inne firmy, fundacje, poprosił o pomoc ze swoim wizerunkiem - podkreślił Adam Hofman.

Czy Czarnecki wybrał akurat agencję R4S ze względu na polityczną przeszłość Hofmana? - Nie jestem politykiem od sześciu lat. Zajmuję się firmą, nie zajmuję się polityką. Nie wpływam na politykę. Interesuje mnie tylko rozwój firmy. Ale sądzę, że raczej dlatego (R4S została wybrana - przyp.), że jesteśmy najlepsi - ocenił były rzecznik PiS.

Hofman: Czarnecki z kontaktami na najwyższym szczeblu w Discovery

Adam Hofman zapewnił, że to Leszek Czarnecki w ub.r. wysunął pomysł, że może kupić TVN24 od Discovery. - Sam nasz klient, korzystając ze swoich kontaktów, zaczął mówić o takiej możliwości w najbliższym czasie, o potencjalnej swojej roli w transakcji i o tym, że być może byłby tym zainteresowany i pyta nas o zdanie - stwierdził.

- To nie ja składałem mu (Czarneckiemu - przyp.) taką propozycję. To był jego pomysł. Od samego początku miał bardzo dobrą wiedzę, korzystał ze swoich kontaktów na najwyższym szczeblu właścicielskim Discovery - opisał Hofman.

- Gdyby ktoś zapytał mnie, czy kupno jakiejkolwiek dobrej telewizji jest dobre dla jego biznesu, czy mu pomoże w długim okresie, odpowiedziałbym: "tak, pomoże". W związku z tym doradziłbym tak każdemu - dodał. - Rozmów w różnych konstelacjach na ten temat było bardzo dużo, ale o szczegółach nie zamierzam mówić - zaznaczył, wskazując, że zna „pikantne szczegóły” dotyczące stacji TVN24.

Hofman nie chciał też odpowiedzieć na pytanie, czy o takiej możliwości rozmawiał (co zasugerował Roman Giertych) z premierem Mateuszem Morawieckim. - Biznes, reputacja i DNA firmy polega na tym, żeby nie mówić o sprawach przyszłych czy poprzednich klientów - stwierdził, tłumacząc, że nie zamierza omawiać innych wątków współpracy z firmami Leszka Czarneckiego, o ile nie upubliczni ich sam Czarnecki.

Proces cywilny i karny z Giertychem

Adam Hofman poinformował, że przygotowywane są działania prawne wobec Romana Giertycha dotyczące jego wpisów i wypowiedzi w tej sprawie. Zapowiedział, że będzie to pozew cywilny i prywatny akt oskarżenia.

- Jego ostatnie wypowiedzi w stosunku do mnie i do mojej agencji wypowiedzi niezgodne z prawdą, nie mogą nie doczekać się pozwów zarówno z Kodeksu karnego z dwóch artykułów, jak także z Kodeksu cywilnego, artykułu o zniesławienie - opisał.

- Oszuści nigdy nie wygrywają, a w tej sprawie Roman Giertych mówi nieprawdę, informuje opinię publiczną o rzeczach, które są nieprawdziwe i za to zostanie pozwany - zapowiedział.

Hofman nie chciał natomiast ujawnić, czy utrzymuje relacje z politykami PiS, w tym członkami obecnego rządu. - Biznes, który prowadzę, polega na tym, że ja nie mówię o tym, czy ja się z dziennikarzami, przedsiębiorcami czy kimkolwiek spotykam. Nikt mnie na to nie namówi - zapewnił.

Stwierdził, że jako prywatny przedsiębiorca pracuje tak, „żeby pomagać klientom i nie łamać prawa”. - To są proste zasady: nie kłam, nie oszukuj, nie łam prawa, pomagaj klientom. - Oszuści nie wygrywają. Giertych nie wygra - podkreślił.

Giertych: przyznanie się jest królową dowodów

Wypowiedzi Adama Hofmana w „Faktach po Faktach” Roman Giertych skomentował na Twitterze. - Pan Hofman przyznał, że chciał aby p. Krupiński był „ambasadorem spraw” L. Czarneckiego u Prokuratora Generalnego. Po złożeniu przez ZZ (Zbigniewa Ziobrę - przyp.) wniosku o areszt LC... (Leszka Czarneckiego - przyp.) - stwierdził.

- Jak głosi stara prawnicza paremia: przyznanie się jest królową dowodów - dodał Giertych. Pochwalił też Anitę Werner, która przeprowadziła wywiad z Hofmanem.

Hofman w R4S od kilku lat

Adam Hofman jest byłym posłem i rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku – po zakończeniu politycznej kariery – założył własną agencję PR, wówczas pod nazwą „Komunikacja Adam Hofman”. Jeszcze w tym samym roku połączył się z Mariuszem Sokołowskim (były rzecznik komendanta głównego policji) i Michałem Wiórkiewiczem (b. doradca prezesów rady ministrów), tworząc agencję R4S Consulting. Firmę współtworzą również Robert Pietryszyn, Igor Janke i Sławomir Jastrzębowski, były redaktor naczelny „Super Expressu”, który dołączył do agencji w kwietniu 2018 roku. 

W 2019 roku R4S Consulting zwiększyła przychody sprzedażowe o 31,3 proc., a przy wzroście kosztów operacyjnych o 80 proc. do 7,87 mln zł jej zysk netto zmalał z 3,45 do 2,62 mln zł.

Discovery właścicielem TVN od trzech lat

Na początku 2017 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że należy zmienić sytuację, w której większość mediów w Polsce jest kontrolowana przez kilka grup kapitałowych. Według „Newsweeka” w partii rozważano zakup przez państwową firmę kanału TVN24, wówczas tak jak cała Grupa TVN należącego do Scripps Networks Interactive.

Kupno 100 proc. akcji Scripps Networks Interactive przez Discovery ogłoszono w połowie 2017 r. Na transakcję, której wartość oszacowano na 14,6 mld dolarów, w lutym 2018 r. zgodziły się Komisja Europejska oraz Departament Sprawiedliwości USA. Wyrażając zgodę, Komisja Europejska zobowiązała Discovery, żeby przez siedem lat udostępniało operatorom telewizyjnym stacje TVN24 i TVN24 BiS za rozsądną cenę.

Na początku marca 2018 roku koncern Discovery Communications poinformował, że sfinalizował przejęcie akcji SNI.  We wrześniu br. ze stanowiska prezesa TVN po dwóch latach odszedł Piotr Korycki, zastąpiła go Katarzyna Kieli.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia widownia minutowa TVN24 wynosiła 407 209 osób, a udział w rynku oglądalności - 6,24 proc., po wzroście o 32,5 proc. rok do roku. był najpopularniejszą stacją telewizyjną.

W ub.r. TVN osiągnął wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 5 proc. do 2,07 mld zł oraz wyniku netto ze 157,71 mln zł straty do 540,57 mln zł zysku. Firma zatrudnia 1,6 tys. osób, zwiększyła wydatki na wynagrodzenia, marketing i badania. Przychody z reklam zwiększyły się z 1,42 do 1,46 mld zł, natomiast te ze sponsoringu zmalały z 201,61 do 200,27 mln zł.  Obecnie TVN nadaje 12 kanałów telewizyjnych (TVN, TVN7, TTV, TVN24, TVN24 BiS, TVN Style, TVN Turbo, HGTV, TVN Fabuła, TVN International, TVN International West i TVN International Extra) oraz jest wydawcą grupy serwisów internetowych (m.in. TVN.pl, TVN24.pl i Player.pl).

Dołącz do dyskusji: R4S wypowiada umowy z firmami Czarneckiego, pozwie Giertycha. Hofman: Czarnecki korzystał z kontaktów w Discovery

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Przypominam
Przypominam, że R4S to agencja lobbingowa. Młode wrocławskie wilczki: Hofman (b. poseł), Pietryszyn (b. prezes SSP), Jackiewicz (b. min. skarbu), Burak (dyrektor z zawodu). Młode wilczki to kryptonim relacji z Dutkiewiczem (!).
Z Wrocławia pochodzi też Morawiecki i jego harcerze albo ulubiony prezes Premiera Jagiełło.

Oczywiście to tylko geografia. Przypadek. Nie ma to związku. Ale podumajcie chwilę, czemu ktoś ma tak kapitalne układy z obiema stronami polityki i strzyże równo, oj równo.
0 0
odpowiedź
User
Z
"wskazując, że zna „pikantne szczegóły” dotyczące stacji TVN24

Jak tylko Pieńkowska (żona Czarneckiego) pojawiła się w TVN24 to zaraz Pochanke zrezygnowała z pracy w tej stacji.
0 0
odpowiedź
User
Obserwator
Giertych czy tam Czarnecki są tak samo wiarygodni jak Hofman i Ci jego kumple,dwie kliki(PiS i Powalcza o kasę i wpływy ,tyle w temacie
0 0
odpowiedź