SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółki Hofmana wycofały sprawy przeciwko Harłukowiczowi i „Wyborczej”

Były rzecznik i poseł PiS Adam Hofman i jego spółka R4S (obecnie XHP) wycofały się z pozwów i aktów oskarżenia przeciwko Jackowi Harłukowiczowi i „Gazecie Wyborczej”. To efekt zawartego na początku roku porozumienia. Harłukowicz był autorem tekstów o „układzie wrocławskim”.

Adam Hofman (screen: YouTube/Radio ZET)Adam Hofman (screen: YouTube/Radio ZET)

Dziennikarz Onetu Jacek Harłukowicz poinformował na X, że zakończyła się jego „batalia dot tekstów o »układzie wrocławskim«. Spółka XHP (dawniej R4S) wycofała z sądu wszystkie pozwy wobec mnie i @gazeta_wyborcza. Uchylony zaś wyrok był wyrokiem z art 212, który oczyścił mnie z zarzutu pomówienia” - zaznaczył.

Chodzi o teksty z 2021 roku, kiedy Harłukowicz był dziennikarzem „Wyborczej”. W jednym z artykułów ujawnił tajną analizę Centralnego Biura Śledczego o początkach słynnej agencji R4S Hofmana. Agencja miała zbudować swoją potęgę m.in. na zleceniach od spółek skarbu państwa, do których wchodzili znajomi polityka. R4S oskarżyła wtedy Harłukowicza z artykułu 212 Kodeksu karnego, ale w lipcu ub.r. sąd uniewinnił dziennikarza od zarzutu pomówienia spółki

Trzeciego stycznia br. doszło do porozumienia między Hofmanem i XHP a Harłukowiczem i „Gazetą Wyborczą”, w myśl którego wycofano się ze wszystkich oskarżeń i pozwów. - Wszystkie spory zostały zakończone na skutek tego porozumienia zaproponowanego przez Adama Hofmana – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Harłukowicz.

- Bardzo się cieszę, ponieważ to najlepszy dowód na to, że przygotowując publikacje na temat „układu wrocławskiego” dochowałem wszelkiej staranności. Cieszy mnie, że bohaterowie mojego tekstu, Adam Hofman i jego współpracownicy ze spółki R4S, dzisiaj XHP, po miesiącach doszli do tego samego wniosku i zdecydowali się wycofać pozwy - dodaje.

Efekt mrożący

- „Gazeta Wyborcza”, w oparciu o źródłowe materiały, opublikowała w 2021 r. cykl materiałów prasowych dotyczących tzw. układu wrocławskiego – tłumaczy Piotr Rogowski, pełnomocnik procesowy Agory. - W odpowiedzi na te publikacje Adam Hofman i spółka R4S (obecnie XHP Sp. z o.o. Sp. k.) zainicjowali szereg postępowań cywilnych przeciwko wydawcy „Gazety Wyborczej”, jak też skierowali prywatne akty oskarżenia przeciwko Jackowi Harłukowiczowi, autorowi tych artykułów. Wyrokami z dnia 20.07.2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości powództwa Adama Hofmana i spółki R4S wytoczone przeciwko wydawcy „Gazety Wyborczej”. W ocenie sądu, będące przedmiotem pozwu materiały prasowe przygotowane zostały z dochowaniem wymaganej staranności i nie prowadziły w żadnym razie do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych powodów – podkreśla prawnik w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

- Jak sądzimy, to na skutek tych orzeczeń Adam Hofman i spółka XHP zdecydowali się na wycofanie wszystkich spraw, które wcześniej - w celu wywołania tzw. efektu mrożącego - zainicjowali w reakcji na treść materiałów prasowych. Strony tych postępowań nie zawierały żadnej ugody, a jedynie podpisały porozumienie, na podstawie którego Adam Hofman i spółka XHP wycofali wszystkie powództwa cywilne oraz prywatne akty oskarżenia - zaznacza Rogowski.

- Stosownie do obowiązujących w tej mierze przepisów, cofnięcie pozwu (na określonym etapie sprawy) wymaga zgody pozwanego. I takie też zgody na cofnięcie pozwów i prywatnych aktów oskarżenia zostały przez nas wyrażone - dodaje radca prawny Agory.

Pod koniec kwietnia 2021 roku R4S i Hofman skierowali pozwy dotyczące artykułów „Gazety Wyborczej” i OKO.press oraz wypowiedzi Hanny Waśko dla Wirtualnemedia.pl o działalności firmy. Domagali się łącznie 1 mln zł za naruszenie dóbr osobistych, a w sprawie słów Waśko złożyli też zawiadomienie o podejrzeniu nieuczciwej konkurencji. 

Agencja XHP w 2022 roku miałą 3,14 mln zł przychodów (czyli 30 proc. mniej niż przez osiem wcześniejszych miesięcy), a przy 3,49 mln zł wydatków operacyjnych i bez dywidendy (wpływy finansowe były pięć razy niższe niż w poprzednim okresie rozrachunkowym) zanotowała 255,1 tys. zł straty operacyjnej i 243,3 tys. zł straty netto. 

Dołącz do dyskusji: Spółki Hofmana wycofały sprawy przeciwko Harłukowiczowi i „Wyborczej”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
😂😂😂😂
buhahaha w końcu prawo wyszło na jaw
odpowiedź
User
q
No tak, ale udało się tu nie napisać na czym polega "porozumienie". Noe nie tylko na wycofaniu pozwu. Takie to "dziennikarstwo"
odpowiedź
User
crack
Oni mogą mieć teraz trochę słabo z kasą, no i przekonali się, że nikt się ich nie boi.
odpowiedź