SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Michnik z „hiszpańskim Noblem” - Nagrodą Księżniczki Asturii

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” (Agora), Adam Michnik, został uhonorowany Nagrodą Księżniczki Asturii w dziedzinie Komunikacji i nauk humanistycznych. Michnik jest szóstym Polakiem nagrodzonym tzw. „hiszpańskim Noblem” – przed nim tę nagrodę otrzymali m.in. Krzysztof Penderecki czy Ryszard Kapuściński.

Premio Princesa de Asturias – Nagroda Księżniczki Asturii – przyznawana jest od 1981 roku w ośmiu kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii i nazywana jest „hiszpańskim Noblem” – ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. W tym roku kapituła przyznała te nagrodę w kategorii Komunikacji i nauk humanistycznych Adamowi Michnikowi.

Kapituła w uzasadnieniu podkreśliła, że redaktor naczelny „Wyborczej” zawsze oddany był wolności, zaś w ostatnich latach ostro krytykował autorytarne prądy w Europie Wschodniej. Zaakcentowano także opozycyjną przeszłość Michnika, jego liczne pobyty w komunistycznych więzieniach, a także to, że – po upadku komunizmu - kieruje „czołową gazetą w kraju”. „Jego koncepcja Europy przyczyniła się do utrwalenia wartości demokratycznych w jego kraju i jest dziś symbolem wolności słowa i człowieczeństwa, a także moralnym wzorem oporu wobec tyrańskich zagrożeń” – podkreślono w protokole nagrody.

Kapituła zaakcentowała także to, że Michnik był zawsze zaangażowany „w wysokiej jakości dziennikarstwo”, jak również jego wpływ na przywracanie i obronę demokracji w Polsce. „Michnik, którego idea Europy pomogła scementować wartości demokratyczne w jego kraju, jest dziś symbolem wolności słowa i człowieczeństwa, a także moralnym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – cytuje fragmenty rekomendacji agencja AFP.

Adam Michnik będzie szóstym Polakiem, uhonorowanym Nagrodą Księżniczki Asturii, przed nim otrzymali ją Adam Zagajewski, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman i Krzysztof Wielicki. Redaktor naczelny „GW” otrzymał już szereg innych nagród i wyróżnień za obronę praw człowieka i wolności słowa – jak choćby tytuł Oficera Legii Honorowej we Francji i Nagrodę im. Francisco Cerecedo. Jest też Kawalerem Orderu Orła Białego. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 28 października w hiszpańskim Oviedo.

 

Dołącz do dyskusji: Adam Michnik z „hiszpańskim Noblem” - Nagrodą Księżniczki Asturii

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Zero zainteresowania, bez komentarzy. To świadczy o pozycji Michnika obecnie. Nikogo już nie grzeje.
odpowiedź
User
kook
Niech go zabiora do siebie albo wraca na zachodnia upadline gdzie jego korzenie
odpowiedź
User
rycho
Królowa Izabela Kastylijska przewraca się w grobie.
odpowiedź